صفحه نخست > مقالات > کلیات عفاف
اخبار

[آرشیو]
bullet یکی از معیارهای حیا
آیا می دانید یکی از معیار های حیا برای خانم ها راه رفتن عفیفانه است؟
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۱/۰۳       (تعداد بازدید : 435)

bullet چرایی بی خیالی مردان
گهگاهی این سوی و آن سوی سخن از بی مسئولیتی و گاه بی غیرتی مردان به میان می آید. آیا فکر کرده ای غیر از عوامل غیرت کش برخی از رفتارهای ما نیز به این مسأله دامن می زند، تا جایی که فرهنگ ازدواج سفید را دارند مد می کنند؟
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۲۹       (تعداد بازدید : 571)

bullet جایگاه عفاف و حجاب در تامین امنیت و آرامش عمومی
این مقاله به بیان مفهوم عفاف و حجاب و نقش آن در ایجاد امنیت و آرامش و به تأثیری که در بعد فردی و اجتماعی دارد،می پردازد و همچنین به تشریح نتایج سوء بی حجابی و تأثیر اعمال فرد بر اجتماع و نیز به مسأله عفاف و حجاب از منظر قرآن و احادیث پرداخته است. زن در سایه عفاف وحجاب می تواند به ارزش های والای انسانی دست یابد و نیز پوشش مناسب باعث می شود توجه انسان در این جهان سطحی به حقایق معطوف گردد. ثمره حجاب شناخته شدن جایگاه واقعی زن به عنوان انسانی با ویژگی های خاص خود است که این شناخته شدن، به برکت حجاب پدیدار می شود؛ حجاب به عکس آنچه می گویند، بیشتر زن را می شناساند. حجاب ثمرات بسیاری از جهات گوناگون دارد که مهمترین آن کسب امنیت و آرامش است؛ این مقوله از آن جهت حائز اهمیت بسیاری است که علاوه بر خود شخص تأثیری همگانی دارد، زیرا در قانون پوشش و حجاب، هم به حقوق عمومی زنان به عنوان نیمی از پیکره جامعه و هم به حقوق عمومی خانواده به عنوان واحدی اجتماعی و هم به نسل آینده به عنوان گروهی که پایه های سعادت مادی و معنوی آنان در گرو نوع روابط اجتماعی امروز آنها است توجه شده است.
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۲۲       (تعداد بازدید : 591)

bullet عفّت گوش
عفَت گوش ایجاب می نماید هر صدایی و هر سخنی شنیده نگردد و اگر صدا یا سخن خلافی به گوش رسید فوراً نسبت به دفع اثر ناشایست و بد آن توبه، استغفار و جبران صورت گیرد. زیرا گاهی شهوت آن چنان بر نفس انسان برای شنیدن مسلط می گردد که او را از شناخت دقیق حلال و یا حرام صدای مذکور بازمی دارد. عفَت ورزیدن گوش از شنیدن سخنان گناه آلود جلوگیری می نماید.
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۱۶       (تعداد بازدید : 1156)

bullet عفّت نگاه
«چشم» یکی از دروازه های مهم ورود و خروج به درون انسان است. به عبارت دیگر می توان چشم را دریچه ورود به قلب انسان تعریف نمود. حفظ عفاف چشم برای تزکیه نگاه جایگاه بسیار ویژه ای دارد تا همچون دژ و سپری مستحکم مانع ورود تیرهای شیطان به قلب آدمی گردد.
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۱۶       (تعداد بازدید : 752)

bullet عفّت دامن
عفّت دامن یکی دیگر از شقوق عفّت به شمار می رود. عفّت دامن مکمل عفت بطن به شمار می رود و زمانی قابلیت تحقق می یابد که عفت بطن در نفس انسان شکل گرفته باشد. طهارت یک نسل از طهارت رحم های زنان و شامخیت اصلاب مردان آن نسل نشأت می گیرد به گونه ای که پیوسته در ادعیه به ارحام مطهره و اصلاب شامخه اشاره می شود. نسل طاهر و عفیف سعادت را در عاقبت خویش رقم می زند، این در حالی است که در زنازادگی شقاوت نهادینه شده است.
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۱۱       (تعداد بازدید : 607)

bullet عفّت نظامی
همانا جهاد فرع هفتم دین اسلام است که با دشمنان خدا أشّداء علی الکفار و با خودی ها و دوستان خدا رحماء بینهم است.
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۸/۰۵       (تعداد بازدید : 537)

bullet عفّت فرهنگی
«عفّت فرهنگی» مبتنی بر تعریف کلان عفاف این گونه تبیین می شود: «فرهنگی که جامعه خود را با رحمت خداوند از شهوت گناهان و نافرمانی در برابر خداوند حفظ نماید تا آن جامعه به گناه آلوده نگردد و با تفضل الهی غنا یافته و از گناه بی نیاز شود».
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۷/۲۰       (تعداد بازدید : 504)