logo-samandehi
صفحه نخست > مقالات > کلیات عفاف

[آرشیو]
bullet یکی از معیارهای حیا
آیا می دانید یکی از معیار های حیا برای خانم ها راه رفتن عفیفانه است؟
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۱/۰۳       (تعداد بازدید : 317)

bullet چرایی بی خیالی مردان
گهگاهی این سوی و آن سوی سخن از بی مسئولیتی و گاه بی غیرتی مردان به میان می آید. آیا فکر کرده ای غیر از عوامل غیرت کش برخی از رفتارهای ما نیز به این مسأله دامن می زند، تا جایی که فرهنگ ازدواج سفید را دارند مد می کنند؟
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۲۹       (تعداد بازدید : 403)

bullet جایگاه عفاف و حجاب در تامین امنیت و آرامش عمومی
این مقاله به بیان مفهوم عفاف و حجاب و نقش آن در ایجاد امنیت و آرامش و به تأثیری که در بعد فردی و اجتماعی دارد،می پردازد و همچنین به تشریح نتایج سوء بی حجابی و تأثیر اعمال فرد بر اجتماع و نیز به مسأله عفاف و حجاب از منظر قرآن و احادیث پرداخته است. زن در سایه عفاف وحجاب می تواند به ارزش های والای انسانی دست یابد و نیز پوشش مناسب باعث می شود توجه انسان در این جهان سطحی به حقایق معطوف گردد. ثمره حجاب شناخته شدن جایگاه واقعی زن به عنوان انسانی با ویژگی های خاص خود است که این شناخته شدن، به برکت حجاب پدیدار می شود؛ حجاب به عکس آنچه می گویند، بیشتر زن را می شناساند. حجاب ثمرات بسیاری از جهات گوناگون دارد که مهمترین آن کسب امنیت و آرامش است؛ این مقوله از آن جهت حائز اهمیت بسیاری است که علاوه بر خود شخص تأثیری همگانی دارد، زیرا در قانون پوشش و حجاب، هم به حقوق عمومی زنان به عنوان نیمی از پیکره جامعه و هم به حقوق عمومی خانواده به عنوان واحدی اجتماعی و هم به نسل آینده به عنوان گروهی که پایه های سعادت مادی و معنوی آنان در گرو نوع روابط اجتماعی امروز آنها است توجه شده است.
تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۲۲       (تعداد بازدید : 413)

bullet عفّت گوش
عفَت گوش ایجاب می نماید هر صدایی و هر سخنی شنیده نگردد و اگر صدا یا سخن خلافی به گوش رسید فوراً نسبت به دفع اثر ناشایست و بد آن توبه، استغفار و جبران صورت گیرد. زیرا گاهی شهوت آن چنان بر نفس انسان برای شنیدن مسلط می گردد که او ر