صفحه نخست > مقالات > کلیات عفاف > عفّت دامن
اخبار
عفّت دامن 

عفّت دامن یکی دیگر از شقوق عفّت به شمار می رود. عفّت دامن مکمل عفت بطن به شمار می رود و زمانی قابلیت تحقق می یابد که عفت بطن در نفس انسان شکل گرفته باشد. بارها و بارها در احادیث و روایات عفت بطن و عفت فرج با یکدیگر ملازم شده اند و این مسأله حکایت از رابطه متقابل این دو با یکدیگر دارد.
   
قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (ع): 
 إِنَّ أَفْضَلَ الْعِبَادَةِ عِفَّةُ الْبَطْنِ وَ الْفَرْجِ (کلینی، الكافي، جلد 2، صفحه 79، باب العفة). 
امام صادق علیه السلام: «به درستی که با فضیلت ترین عبادت ها عفّت شکم و عفّت دامن است».
طهارت یک نسل از طهارت رحم های زنان و شامخیت اصلاب مردان آن نسل نشأت می گیرد به گونه ای که پیوسته در ادعیه به ارحام مطهره و اصلاب شامخه اشاره می شود. نسل طاهر و عفیف سعادت را در عاقبت خویش رقم می زند، این در حالی است که در زنازادگی شقاوت نهادینه شده است.  
اصالت رحم
آنچه در اسلام در مورد یک زایش جمعیت جامعه اسلامی موضوعیت دارد، این است که «رحم» در نسل آن جامعه اصیل است و نه «جنین». مسأله ای با ظاهری ساده اما دارای باطنی نغز و پرمعنا. طهارت نسل مد نظر اسلام از ارحام زنان آن است و نه از جنینی هایی که در رحم ها شکل می گیرد. در کشورهای غربی این مسأله بالعکس است آنچه مهم است جنینی است که در رحم مادران ایجاد می شود از چه راهی و با چه قیمتی اهمیت چندانی ندارد. 
تلقی «حلال زادگی» در اسلام مقابل «زنازادگی» برای ازدیاد نسل مطرح است. نسلی که از رحم های مطهر زنان با عفَت و صلب های شامخ مردان غیور به وجود می آیند حلال زاده اند و لایق به دوش گرفتن بار امانت الهی؛ چنین جامعه ای از این خاستگاه خداپرستی، توحید و عبودیت را درون زای خود کرده اند و از شرک و کفر روی گردانند. انفس این جامعه در مقابل گناهان خود را حفظ نموده و مصون از گزند عصیان و نافرمانی خدا هستند. این نسل عفَت را راهی برای نیل به عصمت می داند. عاصمان نیز از این نسل شکل می گیرند، اولیای الهی و صالحان از نسل حلال زادگان اند و هیچ حرام زاده ای در نسل آنان وجود ندارد. خداوند اینان را در زمره حزب خویش قرار می دهد و حیات و زندگی حقیقی را برایشان رقم می زند. حضرت علی علیه السلام می فرماید: آن کس که حیاء ندارد، حیات ندارد. جوامع غربی که حالِ نابودی نسل خویش  را نظاره اند به این دلیل است که حیاء را از کف داده اند و به هر فحشائی تن در داده اند و نسل خویش را از زنا ازدیاد می دهند. رحم های زنانشان با هر صلب ناپاکی آمیخته شده و به وفور هتک شده است. چنین نسلی که از ریشه بی عفتی نضج گرفته است می تواند برای مقاصد نامشروع خویش دنیا را به آتش بکشد و در عرض 100 سال 175 میلیون کشته بر دوش بشریت بگذارد و این ننگ را تا امروز برای خود حفظ نماید و ادامه دهد.
عفّت دامن در قرآن
قرآن کریم به صراحت در خصوص لزوم تقید به عفت دامن تأکید کرده است:
وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ ...
پس کسانی که امکان ازدواج نمی یابند عفاف پیشه کنند تا خداوند آنان را از فضل خویش غنی گرداند ...
زنان و مردان یک قوم اگر نتوانند از راه مشروع حاجات شرعیه غریزی خویش را ارضاء کنند باید عفاف ورزند و در مقابل گناه خود را حفظ کنند تا خداوند فقر و کمبود ناشی از این عدم ارضاء را از فضلش برای ایشان مرتفع سازد.
اندلسیزاسیون
دکترین عملیاتی اولیاء شیطان برای خارج ساختن اندلس از کیان اسلام بر رواج سه عامل استوار بود:
1- زنا
2- شراب
3- قمار
   
بی عفتی دامن هم گام با بی عفتی شکم دو تیغه قیچی برای بریدن ریشه مسلمانان در قلب اروپا شدند از این رو اهمیت رعایت عفاف در تداوم حیات یک جامعه موضوعیت می یابد زیرا که فاحشگی بنیان اجتماع را از بن نابود می سازد، خانواده ها را می پاشد و حیاء را از زنان و مردان می زداید. 
همان نیتی که شیطان برای غوایت نسل خداپرستان به خاطر آن قسم خورد از طریق هتک دامن ها محقق می شود. چرا که نور ایمان به سختی به قلب زنازادگان رسوخ می کند. پذیرش ولایت الهی برای زنازادگان امری بس مشکل است و عفّت ورزیدن برای آنان تقریبا ناممکن است و شقاوت برایشان بسیار سهل الوصول تر از سعادت است. سلول های جامعه ای که از زنازادگی بنیاد اجتماع را تشکیل دهند در مقابل ظلم و ستم بی تفاوتند، یاری دهنده ظالم اند و کشنده مظلوم. بی تردید می توان اذعان نمود همه ظالمان تراز اول دنیا از زمان آدم علیه السلام تا به قیامت که دست به قتل و نابودی صالحان زدند و خواستند تا به خیال خام خویش، نور الهی را نابود سازند، از زنازادگی و حرام زادگی بهره ای داشته اند یا خود بوده اند و یا در نیاکانشان فردی زنازاده بوده است.       
جامعه سازی  
بنیان جامعه سازی اسلام بر حلال زادگی است. این بنیان از عفّت دامن ها، از طهارت رحم ها و شامخیّت اصلاب شکل می گیرد. بنیانی که اصالت را بر نسل طاهر می نهد و از گزند جامعه سازی گناه آلود و تؤام با فسق و فجور زنازادگی مصون است. جامعه سازی که با زنا بنیاد جامعه خویش را می سازد ایدئولوژی های عملیاتی پورنوکراسی یا حاکمیت نفسانیات را در سیاست، اقتصاد و فرهنگ و اجتماع و نظامی گری خویش رقم می زند. نفس هایی که در اوج غوایت جوامع تحت سلطه خویش را با انواع زناهای ذهنی و عملی به کام نابودی می کشانند. برای مثال جوامعی که ساخت خویش را بر «سکس توریسم» نهاده اند تا به طمع متاع دنیا نامی داشته باشند همچون آنتالیاها، مارماریس ها، لاس وگاس ها، پاتایاها و ... محکومند به نابودی و اضمحلال حیات خویش. 

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۱۱
منبع: پژوهشکده عفاف
نظرات: