صفحه نخست > مقالات > کلیات عفاف > چرایی بی خیالی مردان
اخبار
چرایی بی خیالی مردان 
نویسنده :  فاطمه دیانی

گهگاهی این سوی و آن سوی سخن از بی مسئولیتی و گاه بی غیرتی مردان به میان می آید. آیا فکر کرده ای غیر از عوامل غیرت کش برخی از رفتارهای ما نیز به این مسأله دامن می زند، تا جایی که فرهنگ ازدواج سفید را دارند مد می کنند؟
وقتی ما جنس نسوان برای هر کاری خودمان را جلو می اندازیم و بدون رعایت تناسب ها و حریم ها می خواهیم حتی کارهای مردانه به نام ما سامان بگیرد دیگر مردان غیور هم بی خیال شده اند.
غیرت حضرت موسی (ع) در بدو ورود به مدین وقتی تحریک شد که صحنه ای از بی عدالتی را مشاهده کرد، آنجا که دید دختران شعیب نبی حریم گرفته اند تا چوپانان حیوانات خود را سیراب کنند و بروند بعد آن دو گله خود را از باقیمانده آب چاه اگر باشد آب دهند. و در توضیح گفتند: که چون پدر ما پیرمرد مسنی است ما این امر را متحمّل شده ایم.
«وَ لَمَّا وَرَدَ ماءَ مَدْيَنَ وَجَدَ عَلَيْهِ أُمَّةً مِنَ النَّاسِ يَسْقُونَ وَ وَجَدَ مِنْ دُونِهِمُ امْرَأَتَيْنِ تَذُودانِ قالَ ما خَطْبُكُما قالَتا لا نَسْقي‏ حَتَّى يُصْدِرَ الرِّعاءُ وَ أَبُونا شَيْخٌ كَبيرٌ».
«چون به آب مدين رسيد، گروهى از مردم را ديد كه چارپايان خود را آب مى‏ دهند و پشت سرشان دو زن را ديد كه گوسفندان خود را باز مى‏ رانند. گفت: شما چه مى‏ كنيد؟ گفتند: ما آب نمى‏ دهيم تا آن گاه كه چوپانان باز گردند، كه پدر ما پيرى بزرگوار است» (قصص- آیه 23).
«فَسَقى‏ لَهُما ...». «پس (موسی) گوسفندانشان را آب داد ...» (قصص- آیه 24).


تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۲۹
منبع: فاطمه دیانی- پژوهشکده عفاف
نظرات: