صفحه نخست > مشاوره > آموزشی
اخبار

bullet پاسخ: با سلام
درست است که داشتن الگوی مناسب در شکل گیری عادات و خصیصه های شخصیتی بسیار کارساز و مهم است اما این گونه نیست که با عادت به یک روش، دیگر امیدی به تغییر نباشد. برای شروع کمی سخت هست اما با ادامه خواهید دید که اشتیاق شما بیشتر می شود. در ابتدا باید کمی به خود سخت بگیرد و مثل یک معلم سخت گیر حتی موارد غیرضروری را هم به خود اخطار دهید.
یک برنامه روزانه ترتیب دهید و در آن کارهای اصلی را با قید زمان ذکر کنید. در اجرای این برنامه محکم باشید. هر روز باید یک عادت قبلی را از بین ببرید. هر کار را در هر زمان که فکر می کنید باید انجام شود در اسرع وقت انجام داده و به زمان دیگری موکول نکنید.
در پایان هر روز در مورد میزان اجرای برنامه به خود نمره تأیید یا رد بدهید. برای برنامه خود احترام و ارزش قائل باشید و به بهانه های مختلف آن را نقض نکنید. هر روز فکر کنید و پیشنهادات جدیدی را برای منظم تر شدن بیابید.


bullet پاسخ: با سلام
انتظار این که او تکالیفش را پشت سر هم انجام دهد انتظاری بی جاست. لذا برای این کار یک دامنه زمانی تعیین کنید که او خود با برنامه ریزی در این دامنه زمانی گاه درس بخواند و گاه بازی کند. 
هیچ گاه به تنهایی اتاقش را مرتب نکنید. ساعتی از روز را به مرتب کردن خانه بپردازید و از او برای منظم کردن اتاقش دعوت کنید.
گاهی چیزهایی را مفقود کنید تا بفهمد نتیجه بی نظمی گم کردن وسایل هم می شود.
انتظار نداشته باشید همیشه اتاقی منظم داشته باشد.
انتظارات خود را گاه به صورت خبری به زبان آورید تا بدین صورت متوجه شود اشتباهاتش شود.


bullet پاسخ: با سلام
شما می توانید با اجرای روش هایی این ترس را در او کم رنگ کنید. 
با بهانه هایی او را ترغیب کنید تا به اتاقی برود و وسیله ای را برای شما بیاورد.
با او به صورت بازی تمرین کنید تا برای لحظاتی در یک اتاق بماند و سپس خارج شود. این کار می تواند به تدریج با افزایش مدت زمان باقی ماندن ادامه پیدا کند.
به او بگویید تا در اتاقش بخوابد. برای جایگزینی خود از یک عروسک استفاده کنید تا در آغوش بگیرد.
نوری کم را در اتاقش روشن کنید تا ترس از تاریکی هم به ترس هایش اضافه نشود. 
اجازه ندید برای خوابیدن به اتاق شما بیاید حتی اگر در ابتدا شما مجبور باشید در اتاق او بخوابید.
برای زمان خوابیدن از نوار قصه و یا قصه های شاد استفاده کنید تا با خاطری آسوده تر بخوابد.
گاهی برای مدتی کوتاه او را به مادر بزرگ یا اطرافیان بسپارید و گاهی هم این زمان را به شب بیاندازید. این کار باید با زمان کم شروع شود و بدقولی در آن دیده نشود و در زمان مقرر بازگردید.

bullet پاسخ: با سلام
توجه به نکات زیر استرس شما را برای امتحان کاهش خواهد داد:
- سعی كنید كه به زمان مخصوص مطالعه عادت كنید و به اعمالی كه قبل از شروع مطالعه انجام می دهید، توجه كنید. این راهی برای بالا بردن توانایی تمركز شماست.
- اهداف كوتاه مدت و منظمی را برای خود درنظر بگیرید. این شیوه توانایی شما را برای مطالعه كردن، افزایش می دهد بدون اینكه تمركزتان را از دست بدهید.
- از یك دفترچه یادداشت استفاده كنید. 
- شب قبل از امتحان خوب بخوابید وقتی بسیار خسته‌اید كار آمدی خود را از دست می‌دهید.
- وقتی احساس می‌كنید به قدر كافی برای امتحان آماده‌اید دست به فعالیتی آرامش بخش بزنید.
- كاری كنید كه ساعتی قبل از امتحان احساس آرامش كنید. مرور توام با عجله مطالب درسی در آخرین دقایق شروع امتحان، تسلط شما بر كل مفاهیم درسی را زایل می كند و به آن آسیب می زند.
پیش از پاسخ دادن به سؤالات امتحانی، لحظه‌ای صبر كنید و نكات زیر را رعایت كنید:
• ابتدا كل سؤالات امتحانی را مرور كنید؛ سپس دوباره هر سؤال را بخوانید.
• با شتاب امتحان ندهید. ساعت مچی به همراه داشته باشید و سرعت پاسخگویی خود را برای هر سؤال مكرراً با آن بررسی كنید. اگر به نظر می‌آید نمی‌توانید كل سؤالات امتحان را پاسخ دهید بر آن بخش‌هایی متمركز شوید كه پاسخ آن را به خوبی می‌دانید. اگر وقت اضافی دارید و مضطرب و مشوش نیستید پاسخ‌های خود را مجدداً بررسی كنید. 
bullet پاسخ: با سلام
 تا به حال از خودتان پرسيده ايد كه فكر كردن و تمركز كردن به كمبودها و حسرت زندگي ديگران را خوردن در عمل چه كمكي به شما كرده است؟! منظور اين است كه به تأثيري كه افكارتان و اعمال كنوني تان بر مسير زندگيتان دارد، بيشتر دقت كنيد. تمركز بيش از حد، روي كمبودها و اشتغال ذهني بيش از حد، روي اشتباهات گذشته يا ضعف هاي حال حاضر، فقط منجر به سكون شما خواهد شد. به جاي اين افكار سعي كنيد روي اين موضوع متمركز شويد كه الان چه كار مي توانيد بكنيد. سعي كنيد ايده آل ها را از خودتان دور كنيد. شما الان تصاوير ايده آلي در ذهنتان ساخته ايد و وقتي كه وضعيت فعلي خودتان را با آن تصاوير مقايسه مي كنيد، فقط دچار سرخوردگي و حسرت مي شويد. به جاي اين، بهتر نيست كه به وضعيت کنونی تان نگاه كنيد و هدفتان اين باشد كه حتي به اندازه يك درجه هم كه شده وضعيت فعلي را بهبود ببخشيد؟! درواقع منظور اين است كه هدفتان بهتر شدن شرايطتان باشد و نه عالي و بي نقص شدن آن. اين ممكن نمي شود مگر اينكه به جاي اشتباهات گذشته، روي گزينه هاي حال حاضر زندگي متمركز شويد. به جاي افكاري مثل «فلاني چه كار كرد و من نتوانستم و ...» روي اين تمركز كنيد كه در حال حاضر با وضعيت و توان فعلي، چه كار مفيدي براي بهبود وضعيت اجتماعي و شخصي خود مي توانيد انجام دهيد.
 اگر كمي ذهنتان را از افكار بيهوده و افسرده كننده خالي كنيد، ده ها گزينه براي بهبود الگوي فعلي زندگيتان خواهيد يافت. 
bullet پاسخ: با سلام
عصبانیت زیاد می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. اضطراب زیاد، افسردگی، پرتوقعی، کم خونی و ... بنابراین همزمان با ریشه یابی های روانی لازم است از نظر جسمی هم مورد بررسی قرار بگیرید. در مجموع باید خوب تأمل کنید و دلیل این عصبی بودن را بشناسید. همزمان لازم است تا روش های مدیریت خشم را هم بیاموزید. ابراز خشم تا حدودی می تواند به عادات شما برگردد. لذا اگر در هنگام مواجه شدن با موقعیت های تنش زا به رفتارهای پرخاشگرانه روی آوریم می توانیم به این رویه عادت کنیم. پس در تمرین برای مدیریت خشم باید آرام آرام از این رفتارها دوری کنیم.
آسان ترین و ساده ترین کار این است که در هنگام عصبانیت پیش از هر رفتاری اندکی سکوت کنید و واکنش خود را به تأخیر بیاندازید. در این تأخیر باید ذهنیت و افکار خود را نیز تغییر دهید. مسلماً اگر در این فاصله زمانی باز هم به عوامل محرک و ناراحت کننده فکرکنید هیچ تغییری در هیجان شما رخ نمی دهد. در این زمان سعی کنید چند نفس عمیق بکشید. نگاه خود را به سمت بالا ببرید و به موضوع هایی متفاوت فکر کنید.
تمرین دیگر دوری از موقعیت های خشم آور است. شما باید آستانه خشم را در خود بشناسید و به محض این که به این آستانه نزدیک شدید خود را از موقعیت دور کنید. تا زمانی که به آستانه نزدیک نشدید قادر هستید رفتار خود را مدیریت کنید اما در زمان قرار گرفتن در عصبانیت شدید این کنترل بسیار دشوار است
فعالیت های جایگرین را جدی بگیرید. فعالیت های ورزشی مستمر، برنامه های ملاقات با دوستان و یا فعالیت های تفریحی منظم می تواند تأثیر بسیاری در خلق شما بگذارد.
bullet پاسخ: با سلام
زودرنجي، حاصل اعتماد به نفس پايين، شناخت ناقص يا غلط از ويژگي‌هاي خود و ادراك ناكارآمد از رفتار ديگران است. لذا تمام تلاش ما در برخورد با اين افراد، تقويت اعتماد به نفس، شناساندن نقاط مثبت آنها به خودشان و ... خواهد بود.
براي حل زودرنجي نياز به كمي صبر و تحمل و انجام راهكارهاي عملي و تمرين و ممارست است تا بتوان به راحتي بر اين مسأله فائق آمد. 
اما، در برخورد با اينگونه افراد چه بايد كرد؟
1- بايد به فرد مورد نظر بفهمانيد كه نبايد فكر كند دچار مشكل است. تنها او نيست كه با اين مسأله روبرو ست، افراد ديگر هم تا حدودي اين حالت را تجربه كرده‌اند.
2- او بايد بداند «زودرنجي» قابل كنترل است.
3- كاهش انتظارات از ديگران؛ عزت و سربلندى انسان در گرو عدم درخواست‏هاى مكرّر از ديگران است.
4- اعتماد به نفس و داشتن روحيه خودباوري، بخشي از عوامل موفقيّت او محسوب مي‌شود؛ لذا سعي كنيد اعتماد به نفس او را تقويت كنيد.
5- بينش مثبت نسبت به ديگران؛ ممكن است علّت رنجش او از ديگران اين باشد كه نسبت به آنها ديد منفي داشته و فكر مي كند همه مخالف او هستند واو را دوست ندارند، اين تصور باعث مي‌شود كه بدون دليل از ديگران برنجد. سعي كنيد نگرش او را نسبت به ديگران تغيير دهيد.
6- او را متوجه پيامدهاي منفي حالت حساسيت و رنجش از ديگران كنيد.
و ...
توجه داشته باشید این راهکارها باید به صورت تدریجی ارائه شود و کاهش و یا از بین رفتن حالت زودرنجی احتیاج به زمان و صبر دارد. بنابراین با فرد زودرنج همراه شوید تا این حالت از بین رود.
bullet پاسخ: با سلام
دوست عزیز توجه فرمایید که می بایست هر تغییر را به مرور و از کم آغاز کنید. قرار نیست با یک تغییر کوچک تمام مشکلات حل شود. شما می توانید برای تغییر وضعیت خود مثلاً یک روز در هفته را پس از بازگشت به منزل به یک فعالیت مورد علاقه بپردازید. پس از دو هفته آن را به دو روز تبدیل کنید و ...
پس از چند ماه می توانید چند برنامه را همراه با کارتان دنبال کنید البته تقویت اراده و سخت گیری به خود را نیز نیاز دارید. 


پرسشگر:
پرسش:*
ایمیل :*
موبایل :
کد امنیتی:*
captcha