صفحه نخست > مطالب > معرفی آثار برگزیده کتابخانه
اخبار
در این بخش به معرفی آثار برگزیده کتابخانه مجازی پژوهشکده عفاف خواهیم پرداخت. کاربران محترم می توانند جهت استفاده، بر روی نام آثار کلیک نمایند.


داستان های عارفانه در آثار استاد حسن زاده آملی
کتاب داستان های عارفانه در آثار استاد حسن زاده آملی کتابی زیبا و دلنشین است که شامل تعداد زیادی داستان عارفانه و معنوی است. به بیان دقیق تر این کتاب شامل ۲۶۹ داستان است که از آثار و کتاب های استاد حسن زاده آملی برداشت شده است. استاد حسن زاده آملی از عارفان و عالمان معاصر به شمار می رود و در بسیاری از علوم و دانش ها چه در دانش های قدیمی و چه در علوم نوین چهره ای برجسته به شمار می رود.
ایران در جنگ بزرگ (1914 تا 1918)
ایران در جنگ بزرگ عنوان کتابی از میرزا احمدعلی خان سپهر، مشهور به مورخ الدوله سپهر، سیاستمدار، دولتمرد و مورخ نامدار ایرانی در اواخر عهد قاجار تا اواسط پهلوی است، که به وقایع مربوط به اوضاع ایران در طی جنگ جهانی اول و آنچه در فاصله سال های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ میلادی بر جهان و به ویژه بر ایران گذشته‌ است، می‌ پردازد.
این کتاب از معدود منابع دست اول مربوط به تاریخ ایران در دوران جنگ جهانی است و به لحاظ این که مؤلف آن از دست اندرکاران اصلی وقایع روز به شمار می‌ آمده و در روزگار بروز وقایع کتاب، منشی اول سفارت امپراتوری آلمان در تهران بوده‌ است، حائز اهمیت بسیار محسوب می‌ شود.
در این کتاب که البته تاریخ تحریر آن چند سال بعد از جنگ جهانی دوم است، به عناوینی چون: آغاز جنگ بین الملل و مقایسه دو جنگ، سال های قبل از شروع جنگ، تاجگذاری محمدعلی شاه و ... به تفصیل پرداخته شده ‌است.

داستان های شگفت از شهید دستغیب
داستان های شگفت از شهید دستغیب نام کتابی است که توسط شهید محراب آیت الله سیدعبدالحسین دستغیب نوشته شده است. این کتاب مجموعه ای از داستان ها و نصایح ایشان و فصیلت اعمال مختلف است. داستان های این کتاب حاصل تجربیات شخصی ایشان و یا روایت های معتبر و احادیث ائمه اطهار (ع) و پیامبر اعظم (ص) است. این کتاب توضیحی بر اهمیت فضایل اخلاقی و ثمره این اعمال و سجایای اخلاقی در زندگی فردی و اجتماعی انسان ها است.

آفتاب در حجاب
آفتاب در حجاب عنوان کتابی است که توسط سیدمهدی شجاعی به رشته تحریر درآمده است. سید‌مهدی شجاعی در کتاب «آفتاب در حجاب»، زندگی و وقایع متفاوت خانوداگی و اجتماعی زندگی حضرت زینب سلام‌الله علیها را همراه با نقش و حضور او در واقعه کربلا در قالب داستان بیان کرده است. این داستان که با زبانی شاعرانه به نگارش درآمده، به توصیف ابعاد مختلف زندگی این بانوی بزرگ اسلامی پرداخته است. نویسنده در این کتاب به روشنی با زبانی ادبی به نقش برجسته حضرت زینب در هدایت یاران و خانواده امام حسین (ع) بعد از واقعه کربلا می پردازد.

سه روایت از یک مرد
سه روایت از یک مرد عنوان رمانی از نویسنده معاصر محمدرضا بایرامی است که براساس زندگی‌ نامه شهید حسین علم‌ الهدی از فرماندهان سپاه خوزستان در سه بخش نوشته شده است. نویسنده برای بازتاب افکار و اندیشه‌ ها و همچنین نحوه زندگی شهید حسین علم‌ الهدی، سعی کرده است از شیوه‌ های رایج و کلیشه‌ ای زندگینامه ‌نویسی شخصیت‌ های برجسته تاریخی، دوری و از شیوه‌ های نو استفاده کند. محمدرضا بایرامی درسه روایت از یک مرد کوشیده با شیوه‌ ای مناسب ابعاد مختلف زندگی شهید حسین علم الهدی را مورد واکاوی قرار دهد.

گلچین صدوق جلد اول و  گلچین صدوق جلد دوم
«گلچين صدوق» گزيده اى تربيتى- اخلاقى- عقيدتى از كتاب «من لا یحضره الفقیه» تألیف شیخ صدوق، محمدبن على بن بابويه قمی است. اين كتاب، كه يكى از كتب چهارگانه اصلى و محورى فقه شيعه است، مجموعه اى است نفيس كه در عين اختصار، يك دوره كامل از احكام دين بر مبناى مكتب اهل بيت عليهم السلام ارائه كرده است.
«من لا یحضره الفقیه»، در عين حال كه براى خواص، مجموعه اى فقهى است، حاوی نكته هاى اخلاقى، تربيتى، عقيدتى است که آشنایی آن برای عموم مردم ضرورت دارد. لذا گلچین صدوق به عنوان دسته گلی از نکات ارزشمند من لا یحضره الفقیه است که برای عموم مردم خصوصا نسل جوان توصیه می شود.

هشت درِ بهشت
هشت درِ بهشت گرد آمده از ترجمه‏ هاى علامه ملامحسن فيض كاشانى است كه دربردارنده ده رساله در زمينه فقه، اخلاق، عقايد و عبادات مى‏ باشد.
رساله‏ هاى موجود در اين دفتر فارسى براساس تقدم احتمال زمان نگارش، عبارتند از: ترجمة العقايد، ترجمة الصلاة، ابواب الجنان، ترجمة الطهارة، ترجمة الحج، ترجمة الزكاة، مفتاح‏ الخير، ترجمة الشريعة، ترجمة الصيام.
رساله (ترجمة العقائد) در هشت بخش؛ همانند هشت در بهشت نگاشته شده است. هر بخش با نام «در» به بيان اصول عقايد شيعه بر مبناى آيات قرآن و احاديث معصومان (ع) پرداخته است.
«در» اول درباره اثبات وجود خداوند و هستى حق گفت و گو مى‏ كند.
«در» دوم پيرامون اثبات توحيد و يگانگى حق سخن مى‏ راند و «در» سوم به بحث و بررسى پيرامون صفات جمالى و جلالى خداوند بر اساس آيات و روايات، مى‏ پردازد.
«در» چهارم درباره نبوت و رسالت، و «در» پنجم در به روى موضوع وصايت و ولايت مى‏ گشايد. «در» ششم درباره معاد و «در» هفتم از رساله «ترجمة العقائد» به ذكر احوال موت و قيامت پرداخته است و در آخر« در» هشتم را به تشريح بهشت و دوزخ و شفاعت و حوض اختصاص داده است.

ده رساله‏
«ده رساله محقق بزرگ فيض كاشانى» مجموعه‏ اى مشتمل بر نه رساله فارسى از فيض كاشانى است كه به ضميمه رساله الاعتذار وى -كه به عربى است- ده رساله مى ‏شود. اهميت اين مجموعه را چنانكه در مقدمه كتاب ذكر شده بايد در شناخت زندگى فيض از لابه لاى اين رساله ها دانست.
رساله شرح صدر؛ كه شرحى مفصل از زندگانى فيض مى باشد. وى اين رساله را در دو مقاله مرتب ساخته؛ در مقاله اول از حقيقت «علم و عالمان» سخن گفته و در مقاله دوم شرحى از دوران زندگى خويش تا سن پنجاه و هشت سالگى- سالى كه اين رساله را در آن نگاشته- آورده است. از مطالبى كه در اين رساله آمده، مى‏ توان برخى از مهمترين جريانات فكرى مؤثر در شكل گيرى انديشه فيض را بر شناخت و بر ديدگاه هاى او نسبت به مسائلى چند آگاهى يافت.
رساله زاد المسافر؛ رساله‏ اى است مختصر در آداب سلوك. محور آن بيست و پنج اقدامى است كه سالك طريق حق بايد انجام دهد.
رساله المحاكمه يكى از رساله ‏هايى نسبتاً مهمى است كه براى شناخت آراء و افكار فيض بكار مى‏ آيد، آن گونه كه از انتهاى رساله بر مى‏ آيد، طومارى از سؤالات به وى نوشته شده و مضموم اين سؤالات آن بوده تا فيض ديدگاه هاى خود را درباره اختلاف فكرى مهمى كه در جامعه دينى آن روز ايران بوده بيان كند، اين اختلاف ميان اهل ظاهر و باطن بوده و آنها با نوشتن رساله‏ ها و كتابهايى چند بر ضد يكديگر تبليغ مى‏ كرده ‏اند، اهل ظاهر بر سر منبرها و به صوفيان حمله كرده و ميان عارف و صوفى تفاوتى نمى‏ گذاشته‏ اند. فيض كوشيده تا عيوب اين دو دسته را بيان كرده و در عين تأييد عرفان، حركات زشت صوفيه و كارهاى نادرست آنها را در«عبادت سازى» بيان كند.
رساله راه صواب مشتمل بر دوازده سؤال فرضى است كه مؤلف مطرح كرده و به دنبال هر يك پاسخ آن را آورده است، اين رساله مى ‏تواند انديشه فيض را درباره بسيار از مسائلى كه او اغلب در رساله‏ هاى خود مطرح كرده آشكارا نشان دهد.
رساله آيينه شاهى ترجمه‏ اى است همراه با تلخيص از رساله ديگر فيض با نام «ضياء القلب» كه به زبان عربى نگاشته بوده است. اهميت اين رساله اشتمال آن بر مباحثى است درباره شناخت انسان و ارتباط وى با شرع و عرف (سلطنت).
رساله الانصاف از جمله رساله‏ هایى است كه مرحوم فيض در اواخر عمر خويش تأليف كرده است. اهميت اين رساله از آن روست كه فيض نگاهى نقد گونه بر برخى از آراء و نوشته‏ هاى گذشته خويش دارد و اعتراف مى‏ كند كه برخى آنها را «على حسب التمرين» نگاشته است. در اين رساله درباره چهار دسته متفلسفه، تصوفه، متكلمين و من عنديين سخن گفته شده و انتقاداتى از آنان صورت گرفته است.
رساله الفت نامه؛ كه شامل اين مطلب است كه؛ از مفاهيمى كه مورد عنايت صوفيان يا علاقمندان به تصوف قرار گرفته مفهوم «اخوت» و «الفت» است.
رساله پاسخ به سئوالات اهل مولتان؛ رساله حاضر پاسخ هاى فيض است به چند سؤال مردم شهر مولتان.
رساله مشواق؛ موضوع اين رساله تبيين تنگناهاى سخن گفتن انسانهاى عاشق و عارف است. درواقع اين رساله به دفاع از عارفان نوشته شده و متنى را كه آن زمان مورد استناد صوفيان و عارفان بوده يعنى گلشن راز را محور قرار داده است.
رساله اعتذار؛ به واقع، نامه ‏اى است كه فيض به يكى از علماى خراسان نگاشته است. آن عالم از وى خواسته بوده تا فيض نزد شاه وساطت كند تا در خراسان منصب اقامت جمعه و يا اداره امور آستان قدس به وى واگذار شود، فيض در خواست وى را با توضيحاتى درباره زندگى و خصايص روحى خود رد كرده است. اين نامه در اساس مى‏ تواند در تنظيم زندگينامه فيض و بويژه شناخت ديدگاه هاى وى درباره علماى اصفهان مفيد افتد و در مجموع براى ارزيابى وضعيت دينى آن عصر از نگاه فيض كمك شايسته ‏اى بكند.

آیین سفر
اين كتاب تأليف سيد اصغر ناظم زاده قمى‏ می باشد.
نويسنده با استفاده از آيات و روايات، به بحث درباره سفر پرداخته است. مسائل مختلف سفر كه بيشتر جنبه اخلاقي دارد تا فقهي، با بياني ساده بررسي شده ‏اند. موضوعات مطرح شده در اين كتاب عبارتند از: فايده ‏هاي سفر، آداب سفر (از هنگام عزيمت تا بازگشت، شرايط و اوصاف رفيق و رعايت حقوق ديگران)، اقسام سفر، سفرهاي نمونه و احكام فقهي مسافر.

به رنگ آسمان (بایسته های خانواده از دیدگاه قرآن)
اين كتاب تأليف دكتر سيدمحسن ميرباقری می باشد. 
اهمیت و جایگاه خانواده بر هیچ کس پوشیده نیست. انسانها از کودکی در کانون خانواده رشد می یابند و معمولاً انسانهایی از موفقیت بیشتری برخوردارند که کانون خانواده آنها گرم تر و محکم تر بوده است. مؤلف گرانقدر در این کتاب با نگاهی دقیق و موشکافانه و با تکیه بر آیات قرانی و احادیث و روایات معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) به بایسته های نظام خانواده می پردازد. مطالب این کتاب در هشت فصل با عناوین خانواده قرآنی، مسئولیت پذیری در خانواده، محبت، تفاهم، حسن خلق، حیا، غیرت و معاشرت آمده است. 

سرمه سعادت (جوان و بايد و نبايدهای اخلاقی)

بدون شک تبلور رفتار مطلوب و متعادل اخلاقی و تجلی شخصیت عقلانی در گرو آشنایی با بایدها و نبایدهای اخلاقی است. از سویی دیگر، لازمه بینش عمیق مذهبي، به مثابه اصلی ترين بستر تبلور رفتارهای اخلاقي و مطلوب، بهره‌ مندی هماهنگ از دو رکن مهم دانش اخلاقی و رفتار اخلاقی است. به عبارت ديگر، باور غنی و بينش عميق مذهبی برآيندی است از آميزه دانسته‌ های اخلاقی و تجلی رفتار اخلاقی.
انسان رشد يافته، در بستر تربيت اخلاقی انسانی است که به همه آموزه‌ های دينی پايبند، در انجام بايدها متعهد و در ترک نبايدها استوار است و به فرموده قرآن کريم {نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ} نيست. چنين برخوردی با آموزه‌ های اخلاقی مستعدترين زمينه تربيت شخصيت‌ های متعهد و متعالی را فراهم نموده و بالاترين مصونيت را از کج‌ روی ها و تندروی ها و آسيب‌ پذيری های فردی و اجتماعی فراهم می نمايد.
اثر پيش رو که توسط پژوهشگر ارجمند آقای دکتر سيدحسين اسحاقي تأليف شده، به بايد‌ها و نبايدهای اخلاقي پرداخته است و با قلمی شيوا و روان سعی کرده طبع لطيف جوانان جويای معارف ناب محمدی را ارضا نمايد. 

زخم فطرت
این کتاب در مورد پرهيزنامه‌ ای از گناه است که نويسنده محترم سیدحسین اسحاقی کوشيده است با تکيه بر آيات و روايات و با قلمی شيوا و روان عوامل گناه و آثار آن و راه‌ های پيشگيری و مبارزه با گناهان را بيان نمايد.
خاطرات امیر شهید سپهبد صیاد شیرازی 
این کتاب خاطرات ارزشمندی از شهید صیاد شیرازی است که به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی و در پنج جلسه مصاحبه با ایشان در سال 1377 ثبت و ضبط گردیده است.
در قسمتی از این خاطرات می خوانیم:
...آمدیم دانشکده، بعد از دو ماه تعلیمات که دیدیم، شاه باید می آمد و به ما درجه می داد؛ یک سردوشی می داد. به آن ها که فارغ التحصیل می شدند هم درجه می داد. به حسب اهمیت دانشکده افسری هر سال شاه می آمد. عصر روزی که فردایش می خواستیم سردوشی بگیریم، کارهای ما تمام شده بود و می خواستیم برویم تو آسایشگاه گردان که به ما گفتند جلوی پله های یکی از ساختمان ها مستقر بشوید. چهار تا گروهان داشتیم. فرمانده گردان ما یک سرگرد بود. 

کودک، قرآن و مهارتهای زندگی
کودکان امانت هایی هستند که از جانب خداوند متعال به دست والدین سپرده شده اند و گفتارها و رفتارهای والدین و تربیت صحیح آنها باعث خواهد شد که کودک، انسانی بافضیلت تربیت شود. اگر پدر و مادر در طریق عبادت و تقوا قدم برداشته و مراقب قول و عمل خود باشند و کودک نیز در محیطی سالم پرورش یابد و تربیت مذهبی داشته باشد در آینده فردی صالح و باتقوا خواهد شد. از طرفی به دلیل آن که قرآن برنامه جامع زندگی ما مسلمانان است و از طرفی دیگر ذهن کودکان و نوجوانان همانند کشتزاری خالی است که هر بذری در آن کشت شود می پذیرد بدیهی است که هر پدر و مادر عاقل و دوراندیش باید فرزند خود را در مسیر تربیت قرآنی قرار داده و از را ه ها و روش هایی که باعث تفهیم بیشتر آیات قرآنی در کودک می شود استفاده نماید.
اما چگونه پیام های قرآن را به کودکان خود منتقل کنیم؟
در قرآن متناسب با مخاطبین هدف این کتاب آسمانی و برای سنین متفاوت، موضوعات خاص یا صفات مختلفی از خداوند مطرح شده است. شما اگر روش صحیح کار با قرآن برای کودکان را ندانید، ناخواسته کودک خود را به موضوعات پیچیده و نامربوط به نیازهای وی حواله خواهید داد یا خدای خشن و قاتل را در ذهن کودک ترسیم خواهید نمود که نتیجه آن به هم ریختن آرامش روانی و ایجاد اختلال در تعادل رفتاری وی خواهد بود، در صورتی که اگر رمز و راز پیام های قرآن را در ارتباط با آیات مورد نیاز آنها فرا بگیرید، می توانید کودکی سالم، بانشاط، دارای رفتاری متعادل و آینده ای روشن داشته باشید زیرا خدایی را برایش ترسیم کرده ایم که دوست و یار و مددکار اوست و همیشه با او مهربان است. برخی از والدین و مربیان درباره آموزش محتوای قرآن به کودکان بر این باورند که کتاب آسمانی ما پر از مطالب و استدلال های عقلی و سنگین است و فهم و هضم آنها برای کودکان ممکن نیست. در حالی که قرآن کریم به استناد آیات متعدد برای همه مردم و آحاد افراد بشر حتی کودکان عزیز قابل استفاده بود و نسخه شفابخش برای همه انسان هاست. بنابراین قرآن برای همه افراد از جمله کودکان عزیز آیات خاصی دارد که در صورت استخراج این قبیل آیات و تبیین و تفسیر صحیح پیام آنها کودکان نیز می توانند همچون بزرگترها از این دریای زیبا و اقیانوس بیکران نسخه های متعدد برای آموزش و ارتقاء مهارت های زندگی را استخراج و بهره برداری نمایند.
کتاب، کودک، قرآن مهارت های زندگی برای پاسخ به این سوال که چگونه پیام ها و مفاهیم زندگی ساز قرآن کریم را به کودکان 4 تا 13 ساله آموزش دهیم تالیف گردیده و از نظرات مراجع معظم تقیلد، علما برجسته حوزه های علمیه استادان صاحب نظران و پژوهشگران مختلف در تدوین این کتاب استفاده شده است. 

سبک زندگی اسلامی بر اساس تفسیر نور
مجموعه تفسیر نور تألیف حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی که با زبان ساده و روان، نکات و پیام های آیات قرآن کریم را ارائه کرده است. مطالب دوره 10 جلدی تفسیر نور تاکنون در قالبهای متفاوت از جمله تفسیر سوره به سوره، پیام های تفسیر نور، مطالب برگزیده هر جلد از تفسیر نور در قالب پرتوی از نور، پرسش و پاسخ های قرآنی براساس مطالب تفسیر نور در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
مطالب این کتاب نیز با محوریت موضوع سبک زندگی اسلامی و در جهت مهجوریت زدایی از قرآن و ارتقای فرهنگ قرآنی در جامعه اسلامی از مجموعه 10 جلدی تفسیر نور تألیف حجه الاسلام و المسلمین قرائتی استخراج گردیده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. خداباوری، الگوشناسی، قرآن باوری، حکمت و فلسفه سختی ها، معادباوری، دشمن شناسی، رفتارهای فردی و اجتماعی، الگوی دینی رفتار در خانواده و رفتارهای اقتصادی مطلوب از سرفصلهای این کتاب می باشد.

آرایش و زیبایی به سبک زندگی اسلامی ایرانی

آرایش در زندگی انسان به دلیل اجتماعی زیستن ریشه در تاریخ و فطرت انسان دارد و حس زیبایی دوستی سرچشمه پیدایش انواع هنرها شمرده می شود. این گرایش طبیعی افزون بر آنکه آثار مثبت روانی در دیگران پدید می آورد به تحقق آثار گران بهای روانی در شخص آراسته نیز می شود. آراستن خود و پرهیز از آشفتگی و پریشانی در نظام فکری و ذوق سلیم انسان ریشه دارد. ظاهر ژولیده، آشفته و عدم مراعات تمیزی و نظافت ظاهری، خود به خود فرد را در نگاه دیگران خوار می سازد و زبان طعن و توهین را به سوی انسان می گشاید.
در دستورات دین اسلام نیز رعایت پاکیزگی جزئی از ایمان شمرده شده و پوشیدن جامه های تمیز، بهره گیری از مسواک و شانه، معطر بودن، انگشتر به دست کردن و آراستن خویش هنگام عبادت و معاشرت با مردم از مستحبات موکد و برنامه های روزانه مسلمانان است که در سیره و روش پیامبر گرامی اسلام و ائمه هدی علیهم السلام نیز به چشم می خورد. آراستگی در برقراری و استحکام روابط تأثیرگذار است .و این حقیقت انکار ناپذیر در سراسر هستی مشهود است در خلقت و طبیعت هر انسانی کمال خواهی به ودیعت نهاده شده است. زیبایی و جمال جزئی از کمالات است و زیباجویی و جمال دوستی از جمله چیزهایی است که در سرشت آدمی تعبیه شده است چون انسان به طور فطری زیبایی را دوست دارد طبیعی است که به دنبال زیبایی باشد چه زیبایی جسمانی ومادی چه زیبایی معنوی و روحانی.
اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا حد و مرزی هم برای آرایش و زیبایی در دین اسلام قرار داده شده است یا نه؟ آیا قید و محدودیتی برای آرایش در بحث محرم و نامحرم قائل شده است؟ آیا به صلاح هست که کشور اسلامی ایران به گواه آمار رتبه دوم را در مصرف لوازم آرایشی در میان کشورهای خاور میانه و رتبه هفتم را در کل جهان دارا باشد؟ آیا به جاست که سن استفاده از لوازم آرایشی به 13 تا 15 سال برسد؟در کتاب آرایش و زیبایی به سبک زندگی اسلامی- ایرانی که توسط مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی تهیه شده، به این مباحث اشاره شده است.

طرح كلى انديشه اسلامى در قرآن
ماجرای کتاب «طرح کلی اندیشه‌ اسلامی در قرآن» به رمضان سال ۱۳۵۳ شمسی بازمی‌ گردد. پس از تعطیلی جلسات آیت‌الله خامنه‌ای در مسجد کرامت مشهد در اسفند سال ۱۳۵۲ به ‌وسیله‌ ساواک، ایشان جسته و گریخته در میعادگاه‌ های مختلفی به سخنرانی و تبلیغ می‌ پرداختند. با این حال ایشان از همان روز نخست بعد از تعطیلی مسجد کرامت، اقامه‌ نماز جماعت در مسجد امام حسن مجتبی علیه‌ السلام را به‌ عهده گرفتند. در این مقطع زمانی آیت‌الله خامنه‌ای طرح تازه‌ ای برای سخنرانی‌ ها و مباحثشان در مسجد امام حسن علیه‌ السلام ریختند: «طرح تبیین رئوس و اصول کلی اندیشه‌ اسلامی با تکیه بر قرآن کریم». در این طرح قرار بود اصول اصلی اعتقادت اسلامی مستند به آیات قرآن بررسی و تبیین شود؛ به عبارت دیگر یک تفسیر موضوعی قرآن کریم به شمار می‌ آمد. ماه رمضان سال ۱۳۵۳ شمسی، بهترین زمان برای ارائه‌ این مباحث بود.
مجموعه‌ مباحث آیت‌الله خامنه‌ای در چند مرحله برای چاپ آماده شد و به انتشار رسید. در ابتدا کتابچه‌ ای از خلاصه‌ مباحث در سال ۱۳۵۴ منتشر شد.
اما صورت کامل و پیاده‌ شده‌ همه‌ سخنرانی‌ ها به بعد از انقلاب اسلامی بازمی‌ گردد. البته پیش از انقلاب هم به توصیه‌ شخص آیت‌الله خامنه‌ای کار پیاده‌ سازی سخنرانی‌ ها آغاز شده بود اما به‌ دلیل تهدیدهای ساواک ناتمام ماند.
پس از وقوع انقلاب اسلامی، باز هم تا مدت‌ ها انتشار متن کامل سخنرانی‌ ها ممکن نشد. البته بخش‌ هایی از آن، در قالب جزوه‌ ها و کتابچه‌ هایی در دسترس قرار می‌ گرفت که نمونه‌ آن، جزوه و کتابچه‌ «ولایت»، محصول حزب جمهوری و سازمان تبلیغات اسلامی است که مطالب فصل ولایت از سخنرانی‌ ها را دربر می‌ گرفت. با این حال پس از مدتی که حتی همین کتابچه‌ ها هم نایاب شده بودند، مجموعه‌ سخنرانی‌ ها در سال ۱۳۹۲ در قالب کتابی با همان نام «طرح کلی اندیشه‌ اسلامی در قرآن» از سوی «مرکز صهبا» منتشر شد.

زهرا (س) برترین بانوی جهان
پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) در آن سال که سال پنجم بعثتش بود در سخت ترین شرایط و حالات به سر مى برد.
اسلام منزوى بود، و مسلمانان اندک نخستین، شدیداً تحت فشار؛ محیط مکه بر اثر شرک و بت پرستى و جهل و خرافات و جنگ هاى قبایل عرب و حاکمیت زور و بینوایى توده هاى مردم، تیره و تار بود.
پیامبر (صلى الله علیه وآله) به آینده مى اندیشید، آینده اى درخشان از پشت این ابرهاى سیاه و ظلمانى، آینده اى که با توجه به اسباب عادى و ظاهرى بسیار دور دست و شاید غیر ممکن بود.
در همین سال حادثه بزرگى در زندگى پیامبر رخ داد، به فرمان خدا براى مشاهده ملکوت آسمان ها به معراج رفت، و به مصداق (لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا) آیات عظیم پروردگار را در پهنه بلند آسمان با چشم خود دید، و روح بزرگش بزرگتر شد، و آماده پذیرش رسالتى سنگین تر توأم با امید بیشتر.
در روایتى ـکه اهل سنّت و شیعه هر دو بر آن تأکید دارند ـ مى خوانیم: پیامبر (صلى الله علیه وآله) در شب معراج از بهشت عبور مى کرد، جبرئیل از میوه درخت طوبى به آن حضرت داد، و هنگامى که پیامبر (صلى الله علیه وآله) به زمین بازگشت نطفه فاطمه زهرا (علیها السلام) از آن میوه بهشتى منعقد شد.
لذا در حدیث مى خوانیم که پیامبر (صلى الله علیه وآله) فاطمه (علیها السلام) را بسیار مى بوسید، روزى همسرش عایشه بر این کار خرده گرفت که چرا این همه دخترت را مى بوسى؟
پیامبر (صلى الله علیه وآله) در جواب فرمود: «من هر زمان فاطمه را مى بوسم، بوى بهشت برین را از او استشمام مى کنم». و به این ترتیب این مولود بزرگ ازعصاره پاک میوه هاى بهشتى و از پدرى همچون پیامبر (صلى الله علیه وآله)، و مادر ایثارگر و فداکارى همچون «خدیجه» در روز بیستم جمادى الثانى گام به این دنیا نهاد، و طعن و سرزنش هاى مخالفین که پیامبر را بدون «نسل جانشین» مى پنداشتند، همگى نقش بر آب شد، و به مضمون سوره «کوثر» فاطمه زهرا چشمه جوشان براى ادامه دودمان پیامبر و ائمه هدى و خیر فراوان در طول قرون و اعصار تا روز قیامت شد.

نقش و رسالت زن (جلد اول)
نقش و رسالت زن (جلد اول: عفاف و حجاب در سبک زندگی‌ ایرانی‌ اسلامی)
برگرفته از بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) رهبر معظّم انقلاب اسلامی
بعد از انقلاب شاهد برخوردهای افراطی و تفریطی در زمینه‌ حجاب و عفاف بوده‌ ایم. بسیاری از حرکتهایی که در این زمینه صورت گرفته است، برخوردهای، ظاهری سطحی، احساسی، موردی، مقطعی، دفعی و ضربتی بوده است.
درحالی که حجاب، مقوله‌ ای فرهنگی است و هـرگونه اشاعه و تصمیم‌ گیری و تبلیغ درباره‌ آن و در مورد آن، باید تدریجی، مستمر، عمیق، همه‌ جانبه و مدبرانه باشد. افراد در این زمینه نباید سلیقه‌ ای عمل کنند، بلکه استراتژی واحدی برای نحوه‌ برخورد با آن باید حاکم باشد. در این راستا لازم است در درجه‌ اول، دیدگاههای مقام معظم رهبری بعنوان امام امت و چشم بصیر و دیده‌ بان نظام در این زمینه استخراج و مبنای عمل قرار گیرد. در این کتاب سعی شده است تمامی سخنان ایشان در این زمینه به دقت مطالعه، استخراج و در قالب پنج فصل و با عناوین عفت و حیا، روابط زن و مرد، حجاب و پوشش، کشف حجاب و بی بند و‌ باری، و روش برخورد با بی بند و‌ باری، ارائه گردد.
در استخراج، گردآورى و دسته‌ بندى سخنان معظم له و ارائه‌ آن در قالب اثر حاضر، تمامی سخنرانیها و پيامهاى ايشان درباره‌ زنان، از آغاز پيروزى انقلاب اسلامى تا سال 1392حتی سخنانی که بعضاً رسانه‌ ای نشده است؛ ـ مانند توصیه‌ هایی که هنگام خواندن خطبه‌ عقد به جوانان داشته‌اندـ اما در مخزن اسناد دفتر معظم له موجود بوده، مورد بررسى قرار گرفته است كه حجم گسترده‌ آنها، توجه و اهتمام رهبر معظم انقلاب را نسبت به مسائل زنان نشان می دهد. 

نقش و رسالت زن (جلد دوم)
برگرفته از بیانات حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه‌ ای (مدظله‌ العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی
یکی از موضوعاتی که در بيانات مقام معظم رهبری بعنوان زعیم جامعه‌ اسلامی برآن تأکید شده، ارائه‌ الگو برای زنان در ابعاد مختلف و متناسب با نیاز روز می باشد. 
ايشان انعكاس‌ اين الگو در رفتار زنان ايرانی را عاملی برای الگو شدن آنها در بين زنان جهان دانسته‌ اند. ارائه‌ این الگوها از بيان رهبری با توجه به نگاه نظام‌ مند ايشان به مسائل زنان می تواند برای زنان جامعه‌ ما بسيار سودمند باشد. به همین دلیل، در اين كتاب سعي شده است با دقت تمامی سخنان ايشان در اين زمينه استخراج و در سیزده بخش و با عناوین: ضرورت ارائه‌ الگوی صحیح در حیات انسانی، فاطمه‌ زهرا (سلام‌ الله علیها) الگوی جامع زن و حیات انسانی، حضرت فاطمه‌ زهرا (سلام‌ الله علیها) و عرصه‌ خانوادگی، حضرت فاطمه زهرا (سلام‌ الله علیها) و عرصه‌ مجاهده‌ سیاسی و اجتماعی، حضرت فاطمه‌ زهرا (سلام‌ الله علیها) و عرصه‌ معرفتی عرفانی، حضرت فاطمه‌ زهرا (سلام‌ الله علیها) و عرصه‌ عبادی، عظمت و کمالات حضرت زهرا (سلام‌ الله علیها)، الگوی عاشورایی زن، الگوهای قرآنی زن، الگو شدن زن مسلمان ایرانی دسته‌ بندی و ارائه گردد. در استخراج، گردآورى و دسته‌ بندى سخنان معظم له و ارائه‌ آن در قالب اثر حاضر، تمامی سخنرانی‌ ها و پيامهاى ايشان درباره‌ زنان، از آغاز پيروزى انقلاب اسلامى تا سال 1392 حتی سخنانی که رسانه‌ ای نشده است ـ مانند توصیه‌ هایی که هنگام خواندن خطبه‌ عقد به جوانان داشته‌ اند ـ اما در مخزن اسناد دفتر معظم له موجود بوده، مورد بررسى قرار گرفته است كه حجم گسترده آنها، توجه و اهتمام رهبر معظم انقلاب را نسبت به مسائل زنان نشان می دهد.

نقش و رسالت زن (جلد سوم)
برگرفته از بیانات حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه‌ ای (مدظله‌ العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی
مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با عنایت به مباحث حقوقی و اجتماعی زنان همواره محوریت خانواده را در مباحث زنان مدنظر داشته‌ اند. با توجه به اینکه در این دوران، هجمه‌ های فرهنگی دشمنان از طریق انواع رسانه‌ ها و وسایل ارتباطی، سلامت جنسی جوانان را هدف گرفته است که با درنظر گرفتن جوان‌ بودن جمعیت کشور، این امر چشم اسفندیار نظام محسوب می شود و برای جلوگیری از آن راهی جز پایین آوردن سن ازدواج و گسترش ازدواج‌ های سهل و آسان، موفق آگاهانه پایدار و بهنگام و توجه بیش از پیش به خانواده نیست؛ بنابراین برای رفع موانع و تقویت فرهنگ ازدواج و تشکیل و تحکیم خانواده باید با درنظر گرفتن دیدگاه‌ های معظم له به همراه یک عزم ملی، فرهنگ سازی گسترده‌ ای صورت گیرد؛ لذا در این کتاب سعی شده است تا دیدگاه‌ های معظم له در حوزه‌ ازدواج و‌ خانواده با محوریت زن استخراج گردد. با نگاه به فهرست تفصیلی این کتاب می توان خلاصه و چکیده فرمایشات ایشان را در این حوزه به دست آورد.
در استخراج، گردآورى و دسته‌ بندى سخنان معظم له و ارائه‌ آن در قالب اثر حاضر، تمامی سخنرانیها و پيامهاى ايشان درباره‌ زنان، از آغاز پيروزى انقلاب اسلامى تا سال 1392 حتی سخنانی که رسانه‌ ای نشده است مانند توصیه‌ هایی که هنگام خواندن خطبه‌ عقد به جوانان داشته‌ اند اما در مخزن اسناد دفتر معظم له موجود بوده، مورد بررسى قرار گرفته است كه حجم گسترده‌ آنها، توجه و اهتمام رهبر معظم انقلاب را نسبت به مسائل زنان نشان می دهد.
نقش و رسالت زن (جلد چهارم) 
برگرفته از بیانات حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌ العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی

ضرورت توجه به مسائل زنان از دیرباز مورد توجه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده است. ایشان در مصاحبه با مجله‌ زن روز فرموده‌اند: «آن مقدارى كه بنده راجع به مسائل زن در ايران در طول اين ده ـ بيست سال رنج برده‌ام و ناراحت شده‌ ام، خيلى از زنان حتی گوشه‌ اى از آن را نفهميدند و ناراحت هم نبودند». ایشان در مسائل زنان معتقد به اولویت‌ یابی هستند تا بتوان با یک حرکت اساسی مظلومیت تاریخی زن را برطرف کرد؛ مظلومیتی که در خانواده و اجتماع، در شرق و غرب و در گذشته تاکنون برای زن بوده است و وضعیت خطرناک‌ تری که امروزه در غرب به خود گرفته است و آن التذاذ از زن با شعار آزادی در غرب و تزلزل موقعیت خانوادگی و سوء استفاده‌ اقتصادی از زن می باشد. در مقابل، با ارائه‌ نگاه جامع و کامل اسلام در مورد زن، می توان زن را به آن جایگاه والا و شأن انسانی خود رساند. در اسلام ضمن به رسمیت شناختن تفاوتهای زن و مرد، برابری آنها در عرصه‌ های کمال انسانی مورد تأکید قرار گرفته است.
در این کتاب، با ارائه‌ موضوعی و عنوانی بیانات مقام معظم رهبری، در سه فصل، اهميت و ريشه‌ يابی مسائل زنان، زن در فرهنگ غرب، منزلت و جايگاه زن در انديشه‌ اسلامی، می توان با ریشه‌ یابی مسائل زنان، تفاوت نگاه غرب و نگاه اسلام را در موضوع زن بازشناسی کرد.
در استخراج، گردآورى و دسته‌ بندى سخنان معظم له و ارائه‌ آن در قالب اثر حاضر، تمامی سخنرانیها و پيامهاى ايشان درباره زنان، از آغاز پيروزى انقلاب اسلامى تا سال 1392، حتی سخنانی که رسانه‌ ای نشده است ـ مانند توصیه‌ هایی که هنگام خواندن خطبه‌عقد به جوانان داشته‌اند ـ اما در مخزن اسناد دفتر معظم له موجود بوده، مورد بررسى قرار گرفته است كه حجم گسترده‌ آنها، توجه و اهتمام رهبر معظم انقلاب را نسبت به مسائل زنان نشان می دهد.
نقش و رسالت زن (جلد پنجم)
برگرفته از بیانات حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه‌ ای (مدظله‌ العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی
با توجه به نگاه هدفمند مقام معظم رهبری (مدظله‌ العالی) به مسائل زنان با وجود رويكرد تمدنگرایي اسلامي که ايشان دارند؛ ضروری است که خطوط معيارهای اسلامی متناسب با شرايط زمان و‌‌ مكان در زمينه‌ حضور اجتماعی زن از ديد‌گاه معظم له جمع‌ بندی گردد. این بیانات در سه فصل با عناوین: جایگاه اجتماعی زنان، تعلیم و‌ تربیت زنان و نقش زن در انقلاب اسلامي، تدوین شده و در تمامی اين زمينه‌ ها سعي شده است آرای مقام معظم رهبری (مدظله‌ العالی) به صورت دقيق استخراج و با عنوانگذاری مناسب سير منطقی موضوعات بگونه ای ارائه گردد كه پاسخگوی مشكلات و نيازهای امروز باشد.
در استخراج، گردآورى و دسته‌ بندى سخنان معظم له و ارائه‌ آن در قالب اثر حاضر، تمامی سخنرانیها و پيامهاى ايشان درباره‌ زنان، از آغاز پيروزى انقلاب اسلامى تا سال 1392، حتی سخنانی که رسانه‌ ای نشده است مانند توصیه‌ هایی که هنگام خواندن خطبه‌ عقد به جوانان داشته‌ اند ولی در مخزن اسناد دفتر معظم له موجود بوده، مورد بررسى قرار گرفته است كه حجم گسترده‌ آنها، توجه و اهتمام رهبر معظم انقلاب را نسبت به مسائل زنان نشان می دهد.