logo-samandehi
صفحه نخست > مطالب > سبک زندگی عفیف

[آر اس اس] [آرشیو]
تبیین شعار سال 96 در کلام رهبر تبیین شعار سال 96 در کلام رهبر
رهبری سال 96 را سال اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال نام نهادند. یعنی اقتصاد مقاومتی عنوان کلی است، بعد تولید و اشتغال؛ این مجموع نقاطی است که بایستی همه بر روی آن متمرکز بشوند.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۱/۲۹       (تعداد بازدید : 112)


دروغ بزرگ برجام و دور شدن سایه جنگ دروغ بزرگ برجام و دور شدن سایه جنگ
آنچه سایه‌ جنگ را، سایه‌ تعرض دشمن را در طول این سالهای متمادی از سر این کشور رفع کرده، حضور مردم بوده است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۲۰       (تعداد بازدید : 26)


فرهنگ شهری چیست؟ فرهنگ شهری چیست؟
فرهنگ شهری را می توان متشکل از ارزش های گروهی معین و هنجارهایی دانست که از آن پیروی می کنند و کالایی مادی پدید می آورند. فرهنگ با زندگی شهری بالیده و راه تکاملی پیموده است. شهر واقعی، فارغ از زمان و مکان، بدون فرهنگ بی معناست.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۱۸       (تعداد بازدید : 20)


مبانی و مفاهیم فرهنگ سازمانی مبانی و مفاهیم فرهنگ سازمانی
فرهنگ سازمانی موضوعی است که به تازگی در دانش مدیریت و در قلمرو رفتار سازمانی راه یافته است. به دنبال نظریات و تحقیقات جدید در مدیریت، فرهنگ سازمانی دارای اهمیت روزافزونی شده و یکی از مباحث اصلی و کانونی مدیریت را تشکیل داده است. با بررسی که توسط گروهی از اندیشمندان علم مدیریت به عمل آمده فرهنگ سازمانی به‌ عنوان یکی از مؤثرترین عوامل پیشرفت و سازمانها شناخته شده است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۱۷       (تعداد بازدید : 26)


معنا و مفهوم فرهنگ عمومی در پرتو مفهوم جهان های ممكن معنا و مفهوم فرهنگ عمومی در پرتو مفهوم جهان های ممكن
برای ارائه تعریفی از مفهوم فرهنگ عمومی تلاش های زیادی شده است. با وجود این، هنوز هم بسیاری از اندیشمندان و صاحب نظران با پیچیدگی های زیادی درباره مفهوم، مصداق و مسائل فرهنگ عمومی روبه رو هستند که دلایلی چند دارد.ضروری است با نگاهی فارغ از عرصه مناقشات علمی جامعه شناسان، فرهنگ شناسان و مردم شناسان مفهوم فرهنگ و فرهنگ عمومی را واکاوی کرد. این مقاله تلاشی فلسفی است برای نشان دادن این امر که اگر نگاهی فلسفی تر و اندیشه ای عمیق تر درباره مفهوم فرهنگ و به تبع آن فرهنگ عمومی وجود داشت شاید برخی از گره های کور این کلاف پیچیده باز شده بود.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۱۶       (تعداد بازدید : 66)


شکست هرات، نمونه‌ای از بلای سیاستمدار ترسو شکست هرات، نمونه‌ای از بلای سیاستمدار ترسو
«شجاعت تنها در میدان جنگ نمودار نمی‌گردد … در سیاست نیز برخی کسان شجاع‌اند و برخی ترسو» (افلاطون، کتاب لاخس).
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۱۶       (تعداد بازدید : 20)


اندیشه تکفیری در بستر تاریخ ریشه ها و راه های علاج آن اندیشه تکفیری در بستر تاریخ ریشه ها و راه های علاج آن
مقاله پیش رو به بررسی مسأله تکفیر که یک معضل فکری در جهان اسلام می باشد، پرداخته است. در این راستا، بررسی ریشه های تاریخی پدیده تکفیر و سیر تحول آن با توجه به بستر رخداد و عوامل و ریشه های موجده آن، رویکرد اصلی بحث را تشکیل می دهند. مقاله نشان می دهد که مسأله تکفیر از ابتدای تاریخ اسلام همواره وجود داشته است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۱۱       (تعداد بازدید : 21)


آسیب شناسی رشد جریان‌ های تکفیری در خاورمیانه آسیب شناسی رشد جریان‌ های تکفیری در خاورمیانه
در طی چند دهه اخیر اسلام‌گرایی به یکی از محوری‌ ترین تحولات در جهان امروز تبدیل شده است. با وقوع انقلاب اسلامی ایران و ارائه‌ الگوی نظام سیاسی ـ دینی در مقابل لیبرال ـ دموکراسی غربی پتانسیل‌های اسلام‌گرایی هر چه بیشتر آشکار شد. با شروع تحولات اخیر در خاورمیانه (انقلابهای عربی) این فرصت به وجود آمد که نظام سیاسی ج. ا. ایران به عنوان یک جایگزین مناسب برای نظام‌های خودکامه خاورمیانه مطرح شود؛ اما این فرصت با رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه که از طرف کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مورد حمایت قرار می‌گیرند، با چالش مواجهه شده است. این نوشتار محور کار خویش را آسیب‌شناسی رشد جریان‌های تکفیری قرار داده است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰       (تعداد بازدید : 30)


تکفیری ها چه کسانی هستند؟ تکفیری ها چه کسانی هستند؟
در حال حاضر یکی از عوامل مهم فتنه گری در منطقه جریان سلفی تکفیری است که در لباس دفاع از سنت، عملاً در مسیر منافع غربیان گام برمی دارد.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۰۹       (تعداد بازدید : 27)


چرا امکان جنگ با ایران بلوفی بیش نیست؟ چرا امکان جنگ با ایران بلوفی بیش نیست؟
موضوع رویاریی نظامی آمریکا با ایران نیز در چند وقت اخیر، توسط برخی سیاسیون و رسانه‌های آمریکایی و شبکه‌ غربگرایان داخلی مورد بحث قرار گرفته و تلاش‌هایی برای جدی قلمداد شدن این تهدید نیز در دستور کار قرار گرفته است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۰۹       (تعداد بازدید : 25)


مشروعیت قانون از دیدگاه اسلام و ماکس وبر مشروعیت قانون از دیدگاه اسلام و ماکس وبر
مشروعیت قانون به توجیه عقلانی پیروی مردم از قانون در جوامع مدرن می پردازد. به دیگر سخن، با فرض برقراری حاکمیت قانون در یک جامعه، این پرسش مهم نیازمند پاسخ است که مبنای احترام افراد به قانون در جوامع مدرن چیست؟ چرا باید از قانون اطاعت کرد و به عبارت بهتر دلایل موجه مشروعیت قانون کدام است؟ البته هر نظام و مکتبی براساس اصول موضوعه و زیربناهای فکری خود درخصوص هستی، معرفت و ارزش، پاسخ های متفاوتی به این پرسش های اساسی داده است. در این نوشتار، از دیدگاه اسلام و ماکس وبر به این پرسش ها پاسخ داده ایم.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۰۶       (تعداد بازدید : 32)


جایگاه قانون و قانون گرایی در قرآن جایگاه قانون و قانون گرایی در قرآن
اصطلاح «جامعه ‏مدنی» با «قانون‏گرایی» و «قانونمداری» یکسان انگاشته می‏ شود. هر چند کلیت این تساوی مورد تردید واقع شده، اما بدون شک، قانون یکی از مؤلفه‏ های جامعه مدنی می‏ باشد. از آن‏جا که زیربنای جامعه مدنی، عقلانیت بشری بوده و بر انسان‏ محوری تکیه خاص دارد، قانون موردپسند آن هم، صبغه بشری دارد. طرح چنین تزی در جامعه اسلامی که همه قوانین آن منشأ الهی دارد، جای تأمل است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۰۴       (تعداد بازدید : 28)


چرا یک سیاستمدار می‌ ترسد؟ چرا یک سیاستمدار می‌ ترسد؟
برای یک کشور، بدترین موقعیت این است که مسئولین کشور از اخم و تهدید و تشر دشمن بترسند؛ اگر ترسیدند، در واقع، در را برای ورود او و دخول او و تجاوز و تعرض او باز کرده‌اند. کار را با عقل و با منطق و با حکمت باید انجام داد؛ در این تردیدی نیست؛ اما با شجاعت باید انجام داد؛ با ترسیدن، با دلهره، با تحت تأثیر تشر و بداخلاقی و اخم و گرهِ ابروان قدرتمندان صاحب قدرت در دنیا قرار گرفتن، تحت تأثیر این‌ها واقع شدن، اوّل بدبختی است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۰۳       (تعداد بازدید : 31)


نقش و جایگاه قانون در جامعه نقش و جایگاه قانون در جامعه
این مقاله در رابطه نقش و جایگاه قانون در یک جامعه مانند جامعه اسلامی ایران و چگونگی اجرای آن بحث می کند. هدف این مقاله شناساندن عموم مردم به قوانین و چگونگی اجرای آن در یک جامعه است و هدف دیگر این تحقیق بیان ضرورت و استفاده از قانون در مسیر عدالت و اهمیت درست انجام شدن قانون در جامعه می باشد و متون آن از منابع کتابخانه ای و اینترنتی استفاده شده است و به این نتیجه رسیدیم که قانون یکی از نیازهای انسان برای زندگی در جامعه است که در جوامع اسلامی که قانون براساس قانون الهی تصویب می شود عدالت و راحتی مردم بیشتر است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۰۳       (تعداد بازدید : 36)


تحليل جامعه شناختی قانون گريزی و راهکارهايی برای قانون گرايی و نظم عمومی تحليل جامعه شناختی قانون گريزی و راهکارهايی برای قانون گرايی و نظم عمومی
وجود نظم اجتماعی و احترام به قوانين و مقررات از ضروريات حياتی هر جامعه است. قانون راه و رسم و نظم و نظام مصوب است که زندگی اجتماعی انسان ها را امنيت بخشيده و سلامت جامعه را تأمين می کند. مهم ترين هدف قانون گذاری به تأمين نظم و امنيت و تعيين حد و مرز و عدم گرايش انسان ها به بی نظمی، هنجارشکنی و قانون شکنی است. هدف اصلی اين مقاله بررسی و شناسايی موانع قانون گريزی و قانون شکنی و ارائه راهکارهای مقابله با آن است.
تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۰۲       (تعداد بازدید : 27)