صفحه نخست > ویژه نامه محرم > زنان در عاشورا
اخبار

[آر اس اس] [آرشیو]
با زنان کربلا بیشتر آشنا شوید با زنان کربلا بیشتر آشنا شوید
عظمت واقعه عاشورا به قدری است که علی رغم تمام کارهایی که پیرامون این موضوع انجام شده، بازهم دریایی از حقایق هیچگاه بیان نشده است. زنان حاضر در واقعه کربلا که کمتر نامشان برده می شود را بشناسید.
تاریخ: ۱۳۹۴/۰۸/۰۴       (تعداد بازدید : 745)


تائید یا رد غارت حجاب زنان در عصر عاشورا تائید یا رد غارت حجاب زنان در عصر عاشورا
بر پایه منابع روایی و مقاتل معتبر و قابل استناد؛ پس از شهادت امام حسین(ع)، سپاه عمر بن سعد به خیمه‌های اهل بیت‏ آن حضرت حمله کردند و به غارت اموال خیمه‌ها و زیور آلات زنان پرداختند.
تاریخ: ۱۳۹۴/۰۸/۰۳       (تعداد بازدید : 493)


زینب (س) در اندیشه امام موسی صدر،نیازمند زنانی هستیم که اراده‌‌ها را قوی کنند و محکم بایستند زینب (س) در اندیشه امام موسی صدر،نیازمند زنانی هستیم که اراده‌‌ها را قوی کنند و محکم بایستند
در برخی مناطق با زن به‌مثابه ابزار تولیدمثل برخورد می‌‌شود. در مناطق دیگر او را ابزار لذت‌جویی یا تابلویی هنری می‌دانند که مرد می‌‌خواهد آن را همیشه در برابر چشمان خود قرار دهد. با این برخورد‌ها روحیه زن را از او می‌‌گیریم، گوهر وجودی او را می‌‌گیریم و به او ثابت می‌‌کنیم که نمی‌‌تواند رسالتی به عهده داشته باشد و هیچ امتیازی جز بهره جنسی و زیبایی و خدمت‌کردن به مرد ندارد. امام موسی صدر
تاریخ: ۱۳۹۴/۰۸/۰۳       (تعداد بازدید : 453)


مادر و دختری که امام حسین (ع) برایشان شعر سرودند مادر و دختری که امام حسین (ع) برایشان شعر سرودند
هم در منابع شیعه و هم مصادر اهل سنت، روایاتی از ایشان نقل شده است و در هر دو دسته این کتب از فاطمه بنت الحسین به عنوان ثقه یاد شده است؛ کتاب شریف تهذیب نیز او را جزو طبقه چهارم راویان اسلام شمرده است. در حقیقت فاطمه بنت الحسین علیه‌السلام، فردی اهل علم و فضل و کمال و تبلیغ و ترویج بوده است.
تاریخ: ۱۳۹۴/۰۷/۲۸       (تعداد بازدید : 750)


نقش حضرت زینب در نهضت حسینی نقش حضرت زینب در نهضت حسینی
وی همسر عبدالله بن جعفر بود و در حادثه عاشورا با دو فرزندش در کنار برادرش امام حسین(ع) حضور داشت. فرزندانش در این جنگ به شهادت رسیدند. با پایان یافتن جنگ، وی و دیگر بازماندگان کاروان امام(ع) به اسارت درآمدند. طلایه دار این رسالت مهم (یعنی پیام رسانی به آن ها که نبودند و واقعه عاشورا را ندیدند)، بود.
تاریخ: ۱۳۹۴/۰۷/۲۶       (تعداد بازدید : 500)


پیام ها و فرهنگ عاشورا در نگاه عقل و دین پیام ها و فرهنگ عاشورا در نگاه عقل و دین
یکی از کارهای مهمی که شیعیان و محبان اهل بیت رسول اکرم (صلی الله علیه واله و سلم) باید به آن توجه خاص داشته باشند مطالعه و بررسی فرهنگ عاشورا است. ایام محرم و سوگواری ابا عبد الله الحسین(علیه السلام) فرصت خوبی برای بررسی، مطالعه و پژوهش در قیام و نهضت عاشورا است .
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۱۱       (تعداد بازدید : 244)


دوازده ویژگى زن شیعه در تلاطم امواج محرم دوازده ویژگى زن شیعه در تلاطم امواج محرم
یک سوال مهم از همه کسانی که همیشه به دنبال معرفی الگو و بهره برداری احسنت از وقایع تاریخی و مذهبی هستند، این است که به طور مثال ویژگی یک زن عاشورایی چیست؟
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۰۶       (تعداد بازدید : 434)


نقش زن در تداوم نهضت عاشورا نقش زن در تداوم نهضت عاشورا
ساختمان وجودی و به تبع آن توانایی مسئوولیت زن و مرد متفاوت با یکدیگر است و هر کدام از آن ها می توانند در ساختن اجتماع، پیشرفت و تکامل و یا انحطاط و سقوط آن نقش مهم و اساسی ایفا کنند؛ اما نقش زنان در این حوزه، در دو بعد نمود پیدا می کند.
تاریخ: ۱۳۹۳/۰۸/۲۰       (تعداد بازدید : 1254)