صفحه نخست > درباره پژوهشکده عفاف > منوی محتوا > پژوهشکده در رسانه ها > دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در موضوع عفاف و حجاب
اخبار
دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در موضوع عفاف و حجاب دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در موضوع عفاف و حجاب (تعداد بازدید : 129)
در گفت‌وگو با رئیس پژوهشکده مجازی عفاف مطرح شد
دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در موضوع عفاف و حجاب/ ضرورت توجه به بحث پیوست فرهنگی
رئیس پژوهشکده مجازی عفاف گفت: دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص عفاف امری استراتژیک تلقی می شود. دیدگاه ایشان ناظر به انسان مداری و تعریف انسان تراز انقلاب اسلامی است که چه شئونی باید داشته باشد.
دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در موضوع عفاف و حجاب/ ضرورت توجه به بحث پیوست فرهنگی
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا دکتر عاطفه سمایی در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس با اشاره به موضوع چگونگی ترویج عفاف و حجاب در جامعه گفت: به نظر می رسد اگر بگوییم تعمیق عفاف و سپس ترویج حجاب به درک مشترک بهتری برسیم عفاف چون خاصیت درونی دارد گسترش نمی یابد، بلکه در درون قلبها تعمیق پیدا می کند. حضرت رسول اکرم و ائمه اطهار در احادیث متعددی بیان داشته اند که رعایت هیچ چیز در آخر الزمان به اندازه عفت بطن و عفت فرج سخت نیست.
 توجه به عفت اقتصادی، نخستین گام در راه عفاف جامعه
وی ادامه داد: در این راستا نخست عفت شکم و به عبارت دیگر عفت اقتصادی مطمع نظر است. زمانی دل های مردم با عفت و ظاهرشان محجوب می گردد که شکم هایشان عفیف شود و به عبارت دیگر معیشت و اقتصادشان عفیف باشد، امام حسین (ع) در خطبه معروف خود در روز عاشورا علت پند نپذیرفتن سپاه دشمن را انباشته شدن شکم های مردم از لقمه حرام می داند.
سمایی افزود: از این منظر با زبان امروزی هر چه اقتصاد به سمت سرمایه داری پیش رود به این معنا که هرقدر نفوذ بانکها به دلیل ماهیت و ذات ربوی، بورس و بیمه به دلیل ماهیت قماری و سایر ابعاد کاپیتالیسم در معیشت و اقتصاد مردم پر رنگ تر و فربه تر باشد، اثر وضعی آن این است که عفاف و حجاب در جامعه کمرنگ و نحیف تر خواهد شد. بنابراین مهمترین عامل جلوگیرنده از ترویج عفاف و حجاب اقتصاد حرام تؤام با ربا و قمار در امروز جامعه است.
 فطرت آدمی به سوی عفاف و حجاب است
وی همچنین تاکید کرد: خداوند فطرت مردم را با میل به سوی عفاف و حجاب سرشته است بنابراین اگر هیچ تبلیغ مستقیمی هم صورت نپذیرد در ازای برداشتن عوامل بازدارنده مردم خود به سوی عفاف و حجاب جلب خواهند شد.
دکتر سمایی به تشریح دومین عامل تاثیرگذار در ترویج عفاف وحجاب پرداخت و گفت: عامل دوم، عفت فرج یا همان عفت دامن است که شکل گیری آن، فرهنگ عفیف و عفت فرهنگی را می طلبد. در این زمینه رسانه ها، الگوهای فرهنگی، مسئولین و خواص فرهنگی در صدر و بقیه اجزای سیستم ها و زیر سیستم های فرهنگی نقش های دیگری دارند که آنچه در حال وقوع است عمدتا به تخریب داشته ها انجامیده است.
وی ادامه داد: به عبارت دیگر کمرنگ شدن حدود الهی و تحفظ حدود او به ندرت در برنامه های فرهنگی دیده می شوند و این سبب شده ارتکاب به زنای واقعی در میان زنان و مردان جامعه بالا رود و زنای ذهنی نیز عمده جامعه را تا حدود 75 درصد فرا گیرد.
 
چرایی تغییرات سیاست های عفاف و حجاب در دولت ها
کارشناس حوزه زنان در بخش دیگری از سخنان خود به بحث سیاست گذاری در حوزه عفاف و حجاب پرداخت وگفت: روند شکل گیری یک سیاست ابتدا از طرح ریزی یا planning آغازد می گردد به عبارت دیگر طرح یا همان پلان در هر کاری که تمامی ابعاد و وجوه یک پدیده را بر روی یک سند «document » ببیند مرحله نخست است و برای تحقق آن به برنامه ریزی افق دار «programming» نیازمندیم و سپس بر اساس برنامه ریزی، سیاستها را تعیین می کنیم.
دکتر سمایی افزود: در این راستا بودجه ریزی نیز مرحله¬ آخر محسوب می گردد تغییر هر سیاست منوط به افق تعیین شده برای اجرایی شدن آن است متأسفانه در کشور ما سیاستهای عفاف و حجاب و یا هر سیاست دیگری از این روند پیروی نمی کند و چون ناکارایی و ناموزونی آن با شرایط واقعی مشخص می شود توسط دولتها دستخوش تغییر می گردد.
 
عمده سیاست های فرهنگی کشور از روی کاغذ مشکل اجرا دارند
وی با ارائه این توضیحات ادامه داد: در کشور ما معمولا طرح ریزی برای یک پدیده صورت نمی پذیرد و تنها به ارائه یک طرح اکتفا می شود. فرق طرح ریزی از یک طرح این است که تمامی ابعاد فرهنگی اقتصادی اجتماعی، سیاسی، امنیتی، رسانه ای، محیط زیستی و ... یک پدیده دیده می شود. از این منظر معمولا مقام معظم رهبری هر چند وقت یک بار در خصوص پیوست های فرهنگی محیط زیستی و ... طرح های ارائه شده در کشور تذکر می دهند. این مسأله به این معناست که ادبیات تصمیم سازی در جامعه ما نه تنها شکل سنتی و آزمون و خطایی دارد و نه تنها چشم انداز ندارد بلکه عموما تک بعدی بوده و به ابعاد دیگر ناظر نیست.
دکتر سمایی همچنین افزود: بنابراین عمده سیاستها از همان روی کاغذ با مشکل مواجه اند و دلیل اجرایی نشدن  برنامه ها همین طور بودجه های ناکافی و نامقرون به صرفه نیز نپرداختن و آشنا نبودن با اصول تصمیم سازی است. البته می توان این مسأله را یکی از ایرادات اساسی دموکراسی در همه ی جوامع دانست زیرا هرکس حتی با ندانستن مبانی تصمیم سازی و تصمیم گیری وارد مصادر قدرت می شود و بسیاری از مشکلات و تبعات آن را موجب می گردد.
رئیس پژوهشکده مجازی عفاف تصریح کرد: برای مثال اگر در خصوص ساماندهی وضعیت زنان در کشور سواد تصمیم سازی وجود داشت هرگز طرح توانمند سازی زنان در دهه هفتاد به تصویب و اجرا نمی رسید. طرحی که یکی از مهلک ترین ضربات را به دلیل عدم طرح ریزی به بدنه نظام خانواده  کشور وارد ساخت و با بالا بردن سن ازدواج، تضعیف و تحقیر مردان، پایین آوردن نرخ زاد و ولد و گسترش بی حدو حصر  و ناموزون اشتغال و تحصیل زنان نسبت به مردان موجب شد هم تشکیل خانواده و هم تحکیم خانواده و هم تناسل در جامعه ی امروز کشور با مشکلات جدی مواجه شود و هم مقدمات بروز یک انقلاب جنسی در جامعه را از بیست سال قبل رقم بزند.
 
لزوم بازخوانی و توجه عملکردی به دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص عفاف و حجاب
دکتر سمایی در بخش پایانی سخنان خود به تبیین دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص عفاف و حجاب پرداخت و گفت: دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص عفاف امری استراتژیک تلقی می شود، دیدگاه ایشان ناظر به انسان مداری و تعریف انسان تراز انقلاب اسلامی است که چه شئونی باید داشته باشد. از منظر ایشان انسان تراز یک انسان چند وجهی است که عمده وجوه او با یکدیگر ساختی نظام مند دارد.
وی ادامه داد: اگر سی و پنج سالی را که از انقلاب گذشته را به دو نیمه تقسیم کنیم، در بیانات نیمه اول، ایشان مستقیما به علل و عوامل حجاب پرداخته اند و صحبت های ایشان در خصوص حجاب ماهیتی ظاهری تر و اثباتی تر دارند همچنین بیشتر به داخل کشور اشاره دارد و در نیمه ی دوم ایشان به وجوه درونی تر، سیرتی تر و یا وجوه عفاف بیشتر پرداخته اند و در جهت تثبیت و تبلیغ جهانی آن سخن رانده اند.
دکتر سمایی، اشاره به دو نمونه از بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه را حسن ختام سخنان خود قرار داد و گفت: « مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.» (بیانات مقام معظم رهبرى در دیدار گروهى از خواهران پرستار، به مناسبت ولادت حضرت زینب (س)- بیستم مهرماه سال 73)
 
«نکته‌ی سوم مربوط به مناسبت امروز است؛ روز زن. امام (رضوان الله علیه) در یک بیانی خطاب به زنها میفرمودند: اینکه شما قبول کردید روز ولادت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) روز زن باشد، این برای شما مسئولیت و تکلیف به وجود میآورد. روز شما، روز زن، روز مادر، روز فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) است؛ معنای این چیست؟ این یک حرکت نمادین است؛ این کار، سمبلیک است. معنایش این است که زن باید در این صراط حرکت کند؛ عظمت و جلالت و علوّ مقام و مقدار برای زنان در این راه است؛ راهی که در آن تقوا هست، عفاف هست، دانش هست، نطق هست، ایستادگی در میدانهای گوناگونِ محتاج ایستادگی هست، تربیت فرزند هست، زندگی خانوادگی هست؛ همه‌ی زینتها و فضیلتهای معنوی در آن هست؛ زنان باید در این جهت حرکت کنند.» (بیانات در دیدار با جمعی از مداحان-23 اردیبهشت 91)

لینک خبر:
http://www.dana.ir/News/364119.html

تاریخ: ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانانظرات:
رستگار 
سلام واحترام
خیلی مفید بود، استفاده کردم؛ ممنون