صفحه نخست > درباره پژوهشکده عفاف > منوی محتوا > پژوهشکده در رسانه ها > صرف چادری بودن نشانه عفیف بودن نیست
اخبار
صرف چادری بودن نشانه عفیف بودن نیست صرف چادری بودن نشانه عفیف بودن نیست  (تعداد بازدید : 571)
رئیس پژوهشکده عفاف : صرف چادری بودن نشانه عفیف بودن نیست
عاطفه سمایی گفت: این که در جامعه هرکس چادر به سر داشته باشد به معنای عفیف بودن باشد معنای غلطی است، عفاف ناظر به احوالات درونی و نفسانی است اما حجاب به لایه های بیرونی و ظاهری نظارت دارد.
 
   

به گزارش زن امروز ، به نقل از طنین یاس: امروزه مسئله عفاف و حجاب در جامعه ما به موضوعی مهم تبدیل شده است چرا که به طور کلی آن چیزی که مشخص و مسلم است تاثیر مثبت حفظ و رعایت عفاف و حجاب در جامعه امروزی و همچنین تأثیرات سوء و مخرب و زیان آور عدم رعایت این مفهوم در سطح جامعه است. در همین زمینه و به مناسبت هفته عفاف وحجاب، گفت و گویی داشتیم با دکتر عاطفه سمایی رئیس پژوهشکده مجازی عفاف، درباره این مفهوم استراتژیک (عفاف و حجاب) و همچنین بررسی وضع موجود  در جامعه که در ادامه بخش اول این گفت و گو را مشاهده و مطالعه می نمایید.
 
 عفاف ملکه نفسانی و حالتی راسخ شده در نفس انسان است
عاطفه سمایی در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس گفت: عفاف ملکه نفسانی و حالتی راسخ شده در نفس انسان است که از غلبه و تسلط شهوت به نفس جلوگیری می کند و به این وسیله از ارتکاب به گناه جلوگیری می نماید، بدیهی است شکل گیری چنین حالتی با تمرین و ممارست شکل می گیرد.
وی ادامه داد: همانگونه که مشاهده می شود به رغم معنای الکن و ناقص جاافتاده از عفّت و عفاف در میان عامه، بار معنایی و عمق آن از ثقالت و وزانت خاصی برخوردار است بنابراین عفاف وجهه‌ای سیرتی داشته و بر خلاف همراهی ظاهری آن با حجاب از وجه درونی‌تری برخوردار است نکته  قابل تأمل آن است چنین حالتی که استمرار آن صورت «ملکه» را در درون انسان در پی خواهد داشت، جنسیت نداشته و هم در مورد زنان و هم مردان صدقیت پیدا می کند.
سمایی افزود: از این منظر به دلیل خاصیت بازدارندگی عفاف، این مفهوم به هر شقی از شقوق سبک زندگی انسان مترتب می گردد از جمله؛ عفت کلام، شکم، چشم، گوش، دامن و یا حتی عفت سیاسی، اقتصادی، نظامی و دفاعی، فرهنگی.

 حجاب حائل و ستری میان دو چیز، اعم از حسی و غیر حسی  
رئیس پژوهشکده عفاف سپس به ارائه یک تعریف جامع از مفهوم حجاب پرداخت و گفت: معنای حجاب از نظر لغت پرده، رادع، مانع، سد و حائل بین دو چیز می باشد که این چند معنا همه برگشت به حائل حسی میان دو جزء می کند به عبارتی می توان گفت به معنای هر حائلی اعم ازحسی و غیر حسی می¬باشد یعنی «کل ستر مطلوبک عن عینک فهو حجاب» هر چیزی که بین چشم تو و بین آنچه دوست داری حائل شود، آن حجاب است، چه مادی و حسی باشد و چه نادیدنی و معنوی.
وی به آیاتی از قرآن کریم در این زمینه اشاره کرد و گفت: حجاب در آیاتی از قرآن به معنی حائل و پرده حس و مادی به کار رفته است مانند آیه «وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعًا فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ» به این معناکه «و هنگامی که چیزی وسایل زندگی را (بعنوان عاریت) از آنان [= همسران پیامبر] می‏خواهید از پشت پرده بخواهید؛ این کار برای پاکی دلهای شما و آنها بهتر است» که در آیه 53 سوره احزاب بیان شده است.
سمایی ادامه داد: در آیاتی دیگر نیز حجاب به معنی حائل و ستر معنوی و نوری آمده است مانند آیه «وَ ما کانَ لِبَشَرٍ أَنْ یُکَلِّمَهُ اللّهُ إِلاّ وَحْیًا أَوْ مِنْ وَراءِ حِجابٍ أَوْ یُرْسِلَ رَسُولاً فَیُوحِیَ بِإِذْنِهِ ما یَشاءُ إِنَّهُ عَلِیٌّ حَکیمٌ» به معنای «و شایسته هیچ انسانی نیست که خدا با او سخن گوید، مگر از راه وحی یا از پشت حجاب، یا رسولی می‏فرستد و بفرمان او آنچه را بخواهد وحی می‏کند؛ چرا که او بلندمقام و حکیم است»که این مفهوم در آیه 51 سوره شوری بیان شده است.

صرف چادری بودن نشانه عفیف بودن نیست
وی در ادامه به بحث نسبت شناسی عفاف و حجاب پرداخت و گفت: در ادبیات روزمره افراد جامعه معمولاً مفاهیم عفاف و حجاب با هم شنیده میشود، در واقع تلقی بیشتر مردم بر این است که این دو واژه مترادف و هم معنی اند ولی درواقع عفاف، سیرت است و به بعد درونی اشاره دارد و حجاب صورت است و به ابعاد بیرونی می پردازد به عبارت دیگر عفاف ناظر به احوالات درونی و نفسانی است اما حجاب به لایه  های بیرونی و ظاهری نظارت دارد.
این کارشناس حوزه زنان ادامه داد: این که در جامعه هرکس چادر به سر داشته باشد به معنای عفیف بودن باشد معنای غلطی است چرا که برای آن مثال های نقض بسیاری می توان یافت مانند قاتلین و گنهکارانی که از درون، پرده  های عفّت نفسشان دریده شده بود اما با پوشش و حجاب ظاهر می شدند نظیر خانم سکینه آشتیانی که چندی پیش پرونده ی او دستمایه فشار حقوق بشری به ایران در نهاد های بین المللی شده بود زنی که با ارتکاب به زنای محصنه با همدستی مباشرش همسر خود را به قتل رسانید.

حجاب و عفاف میراثی باستانی
سمایی در بخش دیگری از سخنان خود به پیشینه تاریخی مردم ایران در پذیرش عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: به طور کلی در بررسی های تاریخی وضعیت فرهنگی مردم ایران زمین، می‌توان به جرات ادعا کرد که زنان و مردان این سرزمین چه در زمان ایران باستان و چه در زمان ایران بعد از «ورود» اسلام، به واقع زنان و مردان عفیفی بوده اند و به حجاب اهمیت می داده اند.
وی ادامه داد: تصاویر زنان و مردان در عصر ایران باستان را ببینید به عنوان مثال پوشش زنان و مردان در دوره مادها، اشکانیان، هخامنشیان که در قالب مجسمه های بسیار قدیمی و یا نقش برجسته هایی بر روی آثار به جا مانده از این دوره ها موجود است همگی از این واقعیت حکایت می کند که این مردم در تمام دوره ها علاقه مند به استفاده از حجاب بوده اند. همچنین زنان پادشاهان در هر عصری خود را موظف به استفاده از حجاب می دانستند.

لینک خبر
 http://zanemruz.ir/item/16499/%D8%B5%D8%B1%D9%81-%DA%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B9%D9%81%DB%8C%D9%81-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

تاریخ: ۱۳۹۴/۰۴/۲۰
منبع : زن امروزنظرات: