صفحه نخست > مطالب > فرامین ولایت > بیانات در مراسم جشن تکلیف دانش‌ آموزان
اخبار
بیانات در مراسم جشن تکلیف دانش‌ آموزان بیانات در مراسم جشن تکلیف دانش‌ آموزان (تعداد بازدید : 115)
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الطّیّبین الطّاهرین المعصومین سیّما بقیّةالله فی الارضین.
خیلی خوش آمدید نوجوانان عزیز؛ فرزندان سالم و باهوشِ امروزِ این ملت و ان‌ شا‌ءالله مردان و مدیران اداره‌ کننده‌ کشور  فردا. تبریک عرض می کنم به شما فرزندان عزیز، نوجوانان عزیز به‌ خاطر ورود در حیطه‌ تکلیف الهی و جشن تکلیف.
اولین چیزی که باید توجه بکنیم، این است که جشن تکلیف یعنی چه؟ جشن تکلیف یعنی اینکه نوجوان به مرحله‌ ای رسیده که این قابلیت را پیدا کرده که خدای متعال با او حرف بزند. تکلیف یعنی مأموریتی که خدای متعال به شما می دهد که اگر این مأموریت را به بهترین وجهی انجام بدهید، زندگی شخصی خودتان و زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی را به خوشبختی نزدیک می کنید؛ این معنای تکلیف است. تکلیف یعنی مأموریت الهی. انسان تا وقتی‌ که به مرحله‌ تکلیف نرسیده، قابلیت این را ندارد که با خدای متعال حرف بزند یا خدا با او حرف بزند و به او مأموریت بدهد. وقتی شما به تکلیف می رسید، معنایش این است که این لیاقت را، این قابلیت را، این شخصیت را پیدا کرده‌ اید که خدای بزرگ، آفریننده‌ جهان و انسان، شما را مخاطب قرار می دهد، به شما مأموریت می دهد، شما را مورد احترام خودش قرار می دهد. جشن تکلیف درحقیقت جشن تشرف یک انسان، یک نوجوان به ساحت لطف و توجه پروردگار است؛ این را قدر بدانید.
دوران زندگی انسان، دوران حوادث بی‌ شماری است. شماها ان‌ شا‌ءالله ده‌ ها سال در این دنیا زندگی خواهید کرد، حوادثی را خواهید دید، مسائل فراوان زندگی را مشاهده خواهید کرد، آنها را تجربه خواهید کرد؛ اگر بنیه‌ معنوی شما مستحکم باشد، در برخورد با این حوادث، شجاعانه، سربلند و پُرافتخار به پیش خواهید رفت؛ هم افتخار دنیوی پیدا می کنید، هم افتخار معنوی و عزت الهی پیدا می کنید؛ این از همین لحظه‌ تکلیف شروع می شود. لحظه‌ تکلیف شما و دوران بلوغ معنوی شما دوران بسیار مهمی است.
عزیزان من، فرزندان من! من توصیه می کنم از همین حالا، از همین روزها و ماههایی که تشرف به تکلیف پیدا کرده‌ اید، رابطه‌ خودتان را با خدای متعال مستحکم کنید. عیب بزرگ دنیای مادی غرب، قطع رابطه‌ انسان با خدا است؛ [برای] این است که دچار انحطاط معنوی و لغزشهای اخلاقی فراوان می شوند؛ [برای] این است که دچار نومیدی می شوند و جوانهایشان دچار سرگردانی و سرگشتگی می شوند؛ [برای] این است که روزبه‌ روز تمدن غرب دارد افول می کند؛ [چون] رابطه‌ با خدا را قطع کرده‌ اند. راز پیشرفت یک انسان به صورت شخصی و فردی، و یک جامعه به صورت جمعی، این است که بتواند رابطه‌ خود با خدا را حفظ کند. ارتباطتان را با خدا حفظ کنید.
بهترین راه ارتباط با خدا، در درجه اول همین نمازی است که می خوانید. از همین حالا، از همین دوران آغاز تکلیف سعی کنید نماز را با توجه بخوانید. توجه یعنی چه؟ یعنی اینکه در حال نماز، احساس کنید دارید با مخاطب عظیم خودتان حرف می زنید؛ با خدا دارید حرف می زنید؛ این احساس را در خودتان به وجود بیاورید. وقتی انسان با خدای متعال حرف می زند، هم به او اعتماد و توکل می کند، هم از او طلب و درخواست می کند؛ این اعتماد و توکل به خدا، به انسان شجاعت می بخشد. شما در زندگی باید با شجاعت حرکت کنید؛ با اعتماد‌به‌ نفس حرکت کنید؛ این حالت شجاعت و اعتماد‌به‌ نفس، در ارتباط با خدا به دست می‌ آید. سعی کنید نماز را اول وقت بخوانید، با توجه بخوانید.
عزیزان من! با قرآن انس داشته باشید؛ با قرآن انس پیدا کنید. هر روز یک مقداری -ولو چند آیه- قرآن بخوانید و توجه به معانی قرآن پیدا کنید. قرآن انسان را هدایت می کند: اِنَّ هذَا القُرءانَ یَهدی لِلَّتی هِیَ اَقوَم؛1 انسان را به راه راست هدایت می کند.
در محیط مدرسه و در محیط خانه، به‌ عنوان یک نوجوان شاداب، فعال، کاری، مثبت، حضور خودتان را مؤثر قرار بدهید. سعی کنید در اطرافیان خودتان اثر بگذارید؛ هم در مدرسه، هم در محیط خانه، هم در محیط بازی، روی همسالان و دیگران سعی کنید اثر بگذارید؛ می توانید اثر بگذارید.
عزیزان من! امروز ملت ما و کشور ما دشمنانی دارد؛ دشمنانی که سعی می کنند از هر راهی برای نفوذ در کشور و تسلط بر این کشور استفاده کنند؛ تسلط اقتصادی، تسلط سیاسی، تسلط فرهنگی. یکی از راههایی که آنها در پیش می گیرند، نفوذ در جوانان ما و نوجوانان ما است؛ متوجه این نفوذ باشید. سعی کنید به خودتان مصونیت ببخشید؛ نه فقط به خودتان، [بلکه] به پیرامونیان خودتان -به کسانی که با آنها همکلاس هستید، هم‌ درس هستید، هم‌ بازی هستید- در مقابل دشمنان مصونیت ببخشید.
با دانش، خودتان را مجهز کنید؛ من توصیه می کنم به همه‌ شما جوانان عزیز که درس خواندن را جدی بگیرید. توصیه‌ دیگر من این است، ورزش و سلامت جسمانی را هم جدی بگیرید؛ امروز جوانهای ما بایستی، هم سلامت جسمی، و هم سلامت معنوی، و هم سلامت فکری را با هم داشته باشند و برای خودشان نگه دارند. سلامت جسمی را با ورزش و با تغذیه‌ مناسب؛ سلامت معنوی و قلبی را هم با توجه به خدا، با نماز، با دعا، با توسل، با یاد شهدا؛ سلامت فکری را هم با کتابخوانی تأمین کنید؛ از کتابهای خوب، راهگشا، راهنما -که از سوی متفکران و نویسندگان خوب ما تهیه شده و در اختیار ما گذاشته شده- استفاده کنید و بخوانید. این موجب می شود که نسل نوجوان ما، هم سلامت جسمی داشته باشد، هم سلامت معنوی و روحی داشته باشد، هم سلامت فکری و عقلانی داشته باشد؛ آن‌ وقت این، آینده‌ کشور را تأمین می کند.
عزیزان من! امروز شما از دوران کودکی و بچه بودن خارج شدید؛ امروز شما نوجوانید، در آغاز جوانی هستید، در حال شکوفایی هستید؛ استعداد شما امروز برای فراگیری و برای خودسازی خیلی زیاد است؛ از این فرصت استفاده کنید، خودسازی کنید؛ هم خودسازی جسمی، هم خودسازی معنوی و روحی، هم خودسازی فکری، با همان ترتیبی که عرض کردم. بعد از آنکه شما نوجوانان عزیز در این میدان باعظمت و در این بهار باطراوت نوجوانی، حرکت درست را انجام دادید، آن‌ وقت انسان می تواند مطمئن باشد که فردای این کشور، فردای بهتر از امروز است؛ شما مردان فردا، مدیران فردا، فعالان فردا، و شخصیت‌ های فردا هستید. فردای این کشور متعلق به شما نوجوانان است؛ شماها هستید که این کشور و این ملت را و این حرکت را و این تاریخ را اداره خواهید کرد؛ خودتان را برای آن‌ روز آماده کنید.
عزیزان من! از توسل و از دعا غفلت نکنید. عزیزان من! از یاد شهیدان غفلت نکنید. شهیدان عزیز ما کسانی بودند که در عین جوانی و بعضی در عین نوجوانی حاضر شدند برای خیر کشور، مصالح کشور، حفظ استقلال کشور، دفع دشمنان کشور، جان خودشان را فدا کنند؛ این خیلی ارزش والایی است. باارزش‌ ترین دارایی انسان، عمر انسان و جان انسان است؛ خیلی همت لازم است، خیلی شجاعت لازم است که این را در راه خدا بدهد. من توصیه می کنم این کتابهایی را که درباره‌ شهدا نوشته شده، درباره‌ ایثارگران دوران دفاع مقدس نوشته شده و شخصیت‌ های اینها را تشریح می کند، بخوانید؛ هم کتابهای شیرین و کتابهای پرجاذبه‌ ای است، هم ذهن شما را با مسائل بسیاری آشنا می کند.
فرزندان عزیز من، نوجوانان عزیز! شماها یک دسته‌ گلی از بوستان بزرگ این کشور هستید. میلیون‌ ها نوجوان مثل شما در سراسر کشور هستند. شما یک نمونه‌ از آنها هستید که اینجا حضور دارید. امیدوارم که خدای متعال به شما و همه‌ نوجوانان عزیز کشورمان در سراسر کشور، نظر لطف و تفضل خودش را به‌ طور دائم مبذول کند و ان‌ شاءالله شما زندگی خوشی را برای خودتان، برای پدر و مادرتان، برای آینده‌ کشورتان بتوانید فراهم ببینید. به مناسبت نام پدر و مادر، این را هم به شما نوجوانان عرض کنم: قدر پدر و مادر را بدانید، احترام اینها را حفظ کنید، محبت اینها را جبران کنید؛ به شما محبت می کنند، این محبت را جبران کنید.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته
پاورقی
۱. سوره‌ اسرا، بخشی از آیه‌ ۹.

تاریخ: ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
منبع : دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه اینظرات: