صفحه نخست > غرب در پی یافتن راهی برای ورود اژدها به دامن پاک زنان ایرانی
اخبار
غرب در پی یافتن راهی برای ورود اژدها به دامن پاک زنان ایرانی غرب در پی یافتن راهی برای ورود اژدها به دامن پاک زنان ایرانی (تعداد بازدید : 400)
امام علی (ع): ... و َ لَقَدْ بَلَغَنِي اءَنَّ الرَّجُلَ مِنْهُمْ كَانَ يَدْخُلُ عَلَى الْمَرْاءَةِ الْمُسْلِمَةِ وَ الْاءُخْرَى الْمُعَاهِدَةِ فَيَنْتَزِعُ حِجْلَهَا وَ قُلُبَهَا وَ قَلاَئِدَهَا وَ رُعُثَهَا مَا تَمْتَنِعُ مِنْهُ إِلا بِالاِسْتِرْجَاعِ وَ الاِسْتِرْحَامِ ثُمَّ انْصَرَفُوا وَافِرِينَ مَا نَالَ رَجُلاً مِنْهُمْ كَلْمٌ وَ لاَ اءُرِيقَ لَهُمْ دَمٌ فَلَوْ اءَنَّ امْرَأً مُسْلِما مَاتَ مِنْ بَعْدِ هَذَا اءَسَفا مَا كَانَ بِهِ مَلُوما بَلْ كَانَ بِهِ عِنْدِي جَدِيرا
... شنيده ام كه يكى از آنها بر زن مسلمانى داخل شده و ديگرى ، بر زنى از اهل ذمّه، و خلخال و دستبند و گردنبند و گوشواره اش را ربوده است، و آن زن جز آنكه  از او ترحم جويد چاره اى نداشته است. آنها پيروزمندانه، با غنايم، بى آنكه زخمى بردارند، يا قطره اى از خونشان ريخته شود، بازگشته اند. اگر مرد مسلمانى پس از اين رسوايى از اندوه بميرد، نه تنها نبايد ملامتش ‍ كرد بلكه مرگ را سزاوارتر است (خطبه ۲۷ معروف به خطبه جهادیه).
فضاي كلي سينماي ناتوي فرهنگي القاي بي حيايي است. سينماي ناتوي فرهنگي در يقين زدايي، ايمان زدايي، حيازدايي و نهایتاً تقوازدايي پايه های اصلي را دنبال مي‌كند، از طرف دیگر یکی از محورهای پیاده سازی حیازدائی در یک جامعه استفاده از زنان و دختران آن جامعه است از همین روست که استفاده از زنان و دختران در سینما و هنر جایگاهی خاص پیدا می کند، کما اینکه زن در هنر نماد سرزمین می باشد، لذا در طی سالهای بعد از انقلاب با طراحی دشمن، شاهد مصادره و استحاله­ روند اجرا و بازی بازیگران زنی در سینمای کشور بوده ­ایم که در سال­های حضور خود بر پرده­ نقره ­ای سینما خوش درخشیده و سیمرغ های بلورین را یکی پس از دیگری ربوده اند؛ اولین نسخه از پروژه کذا بعد از درخشش سوسن تسلیمی در فیلم "باشو غریبه کوچک" کلید خورد تا از این عنصر خودفروخته در مدتی کوتاه، مترسکی عریان بر بستر پورنوکراسی غرب ثبت شود و تصویر نقش بسته از گذشت و ایثار، پایمردی و استقامتِ زن مسلمان ایرانی منتج به چهره­ مخدوش و ضدارزشی از حیوانی شهوت زده گردد که هیچ قرابتی با اوج عزت خواهی های دیرین زنان ایرانی ندارد و تاب این پرده دری را در وهم نمی آورد، اما چه می­ شود کرد که این قصه سر دراز دارد و پیاده نظام جبهه­ کفر بار دیگر سراغ بازیگری دیگر رفته است، اگر به روند بازی چندسال اخیر گل شیفته فراهانی نگاهی بیاندازیم، به خوبی استفاده از عنصر زن برای پیاده سازی حيازدايي و تقوازدايي در یک جامعه را مشاهده می کنیم.
در سال 1387 فیلمی با عنوان "یک مشت دروغ body of lies" به کارگردانی ریدلی اسکات و با بازی گلشیفته فراهانی بازیگر زن ایرانی ساخته شد، کمتر کسی تصور می کرد نقش محجبه فراهانی در فیلم  "یک مشت دروغ" به نشستن در رختخواب در فیلم "یافتن اژدها" بیانجامد.
غرب در پی یافتن راهی برای ورود اژدها به دامن پاک زنان ایرانی
خطی که به زیرکی در این دو فیلم دنبال می شود مهم تر از پیاده سازی بی حیائی در بین زنان ایرانی اسلامی است زیرا این پروژه بر سبیل اشغال گام به گام ایران اسلامی حرکت می­کند. در هنر هنگامی که در یک فیلم زنی از یک سرزمین, عاشق فردی غیروطنی می شود نشان دهنده آن است که این سرزمین عاشق سرزمین و سبک زندگی مردمان دیگری است، چرا که زن نماد سرزمین است.
وقتی که در یک فیلم زنی خود را در اختیار مردی بیگانه قرار می دهد، یعنی یک سرزمین حاضر است خود را در اختیار دیگران بگذارد. وقتی قهرمان فیلم به یک زن از سرزمین دیگر دل می بندد یعنی می خواهد عقیده و سرزمین او را تصرف کند و ...
سینمای ناتوی فرهنگی این گونه از آن سوی مرزها به اشغال مخفیانه یک سرزمین دست می زند، و گام به گام ضمن تحقق حیا زدائی، عفت زدائی، غیرت زدائی و تقوازدائی با استفاده از زن و ویژگی های سمبلیک زن سنگر به سنگر یک سرزمین را فتح می کند زیرا آن زمان که مردم یک سرزمین به تمکین زنانشان در مقابل بازیگران خارجی در بستری از وقاحت بی ­تفاوت و بی ­غیرت شوند، آن روز روز مرگ باورها و آغاز تصرف تمامی مرزهای اخلاقی، ارزشی و جغرافیایی یک ملت است، چرا که امام آن سرزمین، مردانش را از غم ربوده شدن خلخال از پای زنانش توسط بیگانه مرده می خواهد، مرده.
غرب در پی یافتن راهی برای ورود اژدها به دامن پاک زنان ایرانی
سوالی که بی جواب می ماند این است که چطور ممکن است در سرزمینی که روزگاری جوانان و نوجوانانش داوطلبانه برای دفاع از کیان و شرف ملت و سرزمین شان بار سفر می بستند، هنر و سینمای آن در فضائی لیبرالیستی این چنین افرادی را تربیت کند که به راحتی نه تنها از عزت و عفت زن ایرانی چشم پوشی می کنند بلکه به استعاره از سرزمین شان دوستدار مرد بیگانه شده و در اختیار آن ها قرار می گیرند؟

تاریخ: ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: