صفحه نخست > زمین کدام انسان ها؟
اخبار
زمین کدام انسان ها؟ زمین کدام انسان ها؟ (تعداد بازدید : 258)
چندی است روزهای فرد از شبکه پنج سیما سریالی تحت عنوان زمین انسان ها به کارگردانی ابوالحسن داوودی پخش می شود، سریالی که داوودی مدت مدیدی (حداقل آنگونه که خود می گوید 7 سال) انتظار آغاز تولیدش را کشیده است، سریالی که عاملی قوی برای رجعت او به خانه نخست اش بوده است، سریالی که معتقد است بسیاری از ایده آل هایش را در تولید آن بدلیل محدودیت ها کنار گذاشته است، سریالی که فیلم نامه اش توسط سیا فیلم بدلیل مضمون تلخش بارها رد شده است و بعدها بدلیل رفاقت دوست دیرینه کارگردان با مدیر وقت سیمای پنج مجوز گرفته و ... آری سریالی با محوریت ترسیم آلام جسمی بیماران جامعه و زخم های روحی پزشکان معالج آنها؛ حال اینکه عنوان این سریال چه ارتباط معنایی با موضوع داستان دارد معلوم نیست و سوالی که مطرح می شود این است که آیا چنینی نامی مترصد القاء مالکیت انسان بر زمین مبتنی بر مولفه ها و انگاره های اومانیستی است؟ براستی با تناقض نام با آیه مبارکه " رب السموات و الارض" چه کنیم؟ البته که چنین نیست شاید از دید سازنده و یا سازندگان تملک انسان بر زمین از بعد بهره مندی مطلق از مواهب و نعمات مدنظر بوده است، حال با حق سایر موجودات و نباتات و حیوانات در زمین چه کنیم؟ البته ممکن است هدف از انتخاب این نام یادآوری رسالت خلیفه اللهی انسان در زمینِ خدا (نه زمینِ انسان ها) باشد، اگر چنین است آیا سریال مبین این رسالت خطیر هست؟!
از نام می گذریم هر چند که نمی توان از تداعی نام کتاب" Terre does Hommes "به معنی زمین انسان ها اثر مشهور آنتوان دوسنت اگزویری هوانورد فرانسوی که در چند دهه اخیر قرن بیستم پرفروش ترین کتاب بعد از انجیل بوده است، گذشت. چه شباهت قریبی در این انتخاب و روایت انسان داستان با شاهزاده کوچولویی که به ناگزیر به اطرافیان و موجودات پیرامونی اش عادت می کند وجود دارد.
از بار سنگین عنوان بر محتوا می گذریم و آن را به پای خطایی سهوی می گذاریم، بر مشکلات ریز و درشت فنی و محتوایی اثر نیز قلم عفو می کشیم، به این هم کار نداریم که چرا رزیدنت محترم جراحی عمومی یک روز در بخش زنان و زایمان جولان می دهد و روز دیگر کمک جراح یک عمل سنگین و مهم نوروسرجری می شود و یا چرا پزشک مهربان و دغدغه مند سریال با همکارش بر سر بستری شدن بیمار در CCU و یا ICU  درگیری لفظی پیدا می کند و یا اینکه چرا با این همه مشغله و سختی 90 درصد وقت اطباء دلسوز در کافی شاپ بیمارستان می گذرد و یا ...
از کنار این مسئله نیز با دلخوری بسیار و البته بالاجبار می گذریم که چرا گریم تند و زننده پزشکان در تعارض با شرع و عرف حرفه ای است؟
از کنار خیل عظیمی از این دست مسائل نیز به قسم فوق می گذریم اما نمی توان چشم ها را بست و یا خط پنهان و شاید سهوی سیر داستان در بومی سازی مؤلفه های خانواده ستیز و البته فمینیستی اثر را ندید.
آیا آقای داوودی که روزی سانسور فیلمش " ایلیاد نقاش جوان" را سلاخی بی رحمانه فرهنگی در صدا و سیما می نامید به سلاخی وقیحانه بنیان خانواده در اثری که به ترسیم زندگی نخبگان جامعه که به صواب یا خطا الگوی جامعه و دلیل شب بیداری های کنکور نوجوان امروز و آرزوی پدران و مادران برای فرزندان شان هستند بی توجه بوده است، شاید این دغدغه و باور دیرینه اوست که در آثار سینمایی پیشین اش به وضوح خاطر هر دردمندی را آزرده می کند آثاری چون نان عشق موتور هزار، تقاطع، ایلیاد نقاش جوان و ...
عجیب نیست اصرار سازنده بر مهارت های بالینی پزشکان زن در رشته های سخت جراحی چون نوروسرجری که حتی برای مردان نیز بسیار سخت و طاقت فرساست، این اصرار بی شباهت به تحولات قرن نوزدهم در پی تحقق مطالبات جنبش های فمینیستی نیست که خواهان حضور زنان در معادن و بنادر و مشاغل سخت مردانه بودند؟
عجبیب نیست که پزشکان داستان همه زندگی هایی از هم گسیخته ایی دارند، سریال پر است از زنان و دخترانی که زندگی مجردی را به تأهل و تحمل یک آقا بالاسر ترجیح داده اند حال اجباری و یا یالاختیار،  استاد فرزانه و فرهیخته داستان مجرد است حالا به هر دلیل! خانم دکتر دلسوز برای ادامه تحصیل و ارتقای علمی ترک فرزند و شوهر کرده، دیگری مورد خیانت همسر پلیدش واقع شده، آن یکی توسط همسرش رها شده است و ... یک زوج این وسط پیدا می شود که حرص و ولع مهاجرت به غرب هر لحظه به زندگی شان چنگ می زند و تا مرز سقط جنین نیز می رود و خلاصه  از زندگی مشترک مرسوم و آشنا با فرهنگ ایرانی هیج نشانی در این اثر هنری دیده نمی شود،ددر این میان آنچه این گلستان را به سبزه غرب مزین و آراسته می کند مراسمات و دیدارها و گفت و شنودهایی است که به راحتی از روابط آزاد و آشنایی های مذموم پیش از ازدواج حساسیت زدایی و البته قباحت زدایی می کند. حال باید منتظر بود و دید که نهایتاً کارگردان از این آش شله قلمکار چه چیز می خواهد استخراج کند و به کجا برسد، امیدوارم این روند معیوب به خلق قدیسه از میان یکی از همین پزشکان منجر نشود، که حقیقتاً این اتفاق به سلاخی الگوهای ارزشی و اسلامی در باور بسیاری از دختران مخاطب سریال می ماند و گناهی است نابخشودنی.
پانوشت 1: از قرن 19 به بعد تمامی رشته های جراحی تخصصی شدند و قاعدتاً امروزه جراح عمومی حق اظهار نظر درمورد بیماران زنان و زایمان و یا بیماران نیازمند به جراحی اعصاب را ندارد!
پانوشت 2:  باید توجه داشت که ICU به معنی بخش مراقبت های ویژه است و CCU نیز همان بخش مراقبت های ویژه است که خاص بیماران قلبی است و قاعدتاً جدال بر سر اینکه بیمار به کدام سرویس منتقل شود به یک فکاهی شباهت دارد
پانوشت  3: خواهر دردمندی از مسئولین صدا و سیما می فرمودند که وااسفا که امروزه در فیلم ها و سریالها به جای گریمور آرایشگر استخدام کرده اند، مصداق این دردل را در سریال کذا به وضوح شاهدیم.
پانوشت  4: البته نگارنده هیچ تعارضی با پیشرفت بانوان در رشته های علمی و خاصتاً پزشکی نداشته که مشوق آن نیز هستم اما از بزرگنمایی و خلق ارزش برای یک عمل سخت و بسیار مردانه برای زنان جامعه ابا داشته و نگران فراگیر شدن این تکنوکرات پروری در میادین مختلف هستم که دون شأن بانوان محترم است.

تاریخ: ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: