صفحه نخست > شهر سایه های سیاه
اخبار
شهر سایه های سیاه شهر سایه های سیاه (تعداد بازدید : 314)
در حال حاضر تقریباً تمام استان های کشور شبکه تلویزیونی مستقلی دارند که این شبکه ها بسته به فرهنگ بومی و مبتنی بر نیازهای اهالی استان به تولید محصولات فرهنگی همچون سریال، فیلم تلویزیونی، نماهنگ و ... می پردازند. در این میان شبکه استانی تهران، هر از چندگاهی با پخش سریال و یا برنامه های بحث برانگیز نگاه ها را به سمت خود جلب می کند. یکی از تولیدات جدید این شبکه که چندهفته ای است مهمان خانه های شهروندان تهرانی است، سریال "سایه های روشن" است.
"سایه روشن" روایتگر مردمان شهری است که اهالی آن همگی تنها بوده و هیچ پشتیبانی ندارند (برگرفته از یکی از دیالوگ های سریال)، تهران شهری است بی روح، سرد، تاریک، غم زده و زندگی در آن برابر است با تنهایی و گناه.
هر یک از اهالی ساختمانی که در این سریال سمبل شهر تهران است و بویژه زنان این ساختمان، درگیر گناه و جرم هائی هستند که البته سریال آنها را از آن گناه مبری دانسته و علت آن را اقتضای شرایط معرفی می کند.
"سایه روشن" را به نوعی می توان قصه زنان مختلف این برج و به تبع آن، شهر تهران در نظر گرفت، "سایه روشن" زنان تهران را روایت می کند:
کاراکتر اصلی که قصه او در این سریال روایت می شود، "نازنین" است، نازنین مادری است مهربان و دلسوز که پس از مرگ همسرش، به منظور تأمین نیازهای خانواده خود (پرداخت هزینه های زندگی در برج و ...) مجبور است مواد مخدر بفروشد، گرچه از این کار خود نزد همسر مرحومش بسیار شرمسار و پشیمان است و سعی می ­کند با نفروختن مواد به جوان ترها، از این دست ملاحظات اخلاقی را در نظر بگیرد.
خانواده "افسانه" (خواهر نازنین)، دومین خانواده مطرح در این سریال است، افسانه زنی است سخت گیر، بدبین و مقرراتی، در بخش عمده ای از سریال، افسانه به عنوان شخصیتی سالم و تابع قوانین معرفی می گردد، اما پس از اینکه پسر افسانه در یک تصادف، مادر یکی از همسایه ها را روانه بیمارستان می کند، افسانه به هر کاری برای رهائی و فراری دادن فرزندش دست می زند و حتی همسر خود را تهدید به طلاق می کند.
کاراکتر دیگر این سریال ("آتوسا") زنی است که به علت کمبودهای روحی و ضعف شخصیت از اموال همسر خود دزدی کرده و می خواهد بخش بیشتری از اموال همسر را تصاحب کند.
از جمله کاراکتر های زن فرعی داستان می توان به پیرزن فضول همسایه، زنی که رئیس نازنین بوده و در پوشش گلخانه، توزیع کننده مواد مخدر است و ... اشاره کرد.
در "سایه روشن"، خانواده ها از درون پوسیده و تنها ظاهر خانواده را دارند، پسر نوجوان نازنین تمام وقت مشغول چت و صحبت با تلفن است، در حالیکه برای نازنین نقش یک کنکوری را بازی می کند، پسر افسانه لباسش همیشه بوی سیگار می دهد اما خانواده به راحتی قبول می کنند که بوی سیگار به راننده تاکسی و یا مسافران باز می گردد. آتوسا و همسرش را پول همسر آتوسا کنار هم نگهداشته است، نماینده شورای محله، مردی است که با وجود میانسالی، مجرد زندگی می­ کند و نگاهی ضدزن دارد.
شهر سایه های سیاه
در "سایه روشن" هیچ کاراکتری وجود ندارد که زندگی شرافتمندانه ای داشته و سالم زندگی کند، از نقش اول داستان گرفته تا نماینده شورای محل، سرایدار ساختمان و ... تنها کسی که سالم زندگی می کرده، پیرزنی است که در قسمت اول داستان تشییع جنازه او نمایش داده می شود و در قسمت های بعد صدای او، سیاهی و غمزدگی و تنهائی نهفته در زندگی اهالی تهران را روایت می­ کند.
در کنار ناهنجاری هائی مانند پنهان کاری، آتو گرفتن و ... که در این سریال ترویج می شود، تناقضاتی نیز در داستان آن وجود دارد، مانند اینکه افسانه تابع مقررات و سخت پای بند قانون است اما براحتی خطای فرزندش را نادیده می گیرد، همسر افسانه که مردی است زن ذلیل و شرکت کننده در پارتی های شبانه، به یکباره مدافع قانون شده و جلوی افسانه می ایستد و ....
اگر "سایه روشن" روایتگر زندگی در شهر تهران است، آیا تهران خلاصه شده است در اهالی یک برج که همه درگیر گناهان و خطاهای خویش هستند و البته در زندگی آنها پدیده ای به اسم دین وجود خارجی ندارد؟ بدیهی است در زندگی ای که خدامحور نباشد، شخص برای حل مشکلات خود تن به هر ذلتی داده و به راحتی اصول زندگی شرافتمندانه را زیر پا می گذارد.
همچنان که نمی توان استفاده از بازیگران مطرح در این سریال و درنتیجه هزینه ساخت آن را نادیده گرفت، نمی توان تصور کرد این سریال به قصد اصلاح ساخته شده باشد، قطعاً چنین نیست که "سایه روشن" قصد تلنگر زدن به تهران نشینان را داشته باشد، چرا که همان طور که اشاره شد، صدای پیرزن راوی که در اغلب قسمت ها برای ارائه توضیحات بیشتر شنیده می شود، تنها سیاهی را رنگ ساکنین تهران می داند و با مرور داستان مطرح شده در آن قسمت حرف خود را ثابت می کند.
آثاری از این دست به علت عدم همخوانی با زندگی اسلامی- ایرانی، معمولاً کپی شده داستانی غیربومی هستند که در این مورد نیز نمی توان شباهت های داستان سایه روشن با سریال "خانه داران درمانده" را نادیده گرفت.
به امید روزی که زندگی و دغدغه های زنان و مردان مسلمان ایرانی دستمایه ساخت سریال ها و آثار هنری قرار بگیرد.

تاریخ: ۱۳۹۰/۱۲/۰۱
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: