صفحه نخست > شيار 143
اخبار
شيار 143 شيار 143 (تعداد بازدید : 1053)
شیار 143 به نویسندگی و کارگردانی نرگس آبیار در سی دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، به نمایش درآمد؛ نرگس آبیار با داشتن مدرک کارشناسی ادبیات، نوشتن رمان اختر و روزهای تلواسه را در کارنامه خود دارد که فیلم شیار 143 از آن ساخته شده است.
فیلم شیار 143 دومین فیلم نرگس آبیار است، آبیار با فیلم، اشیاء از آنچه در آیینه می بینید به شما نزدیکتراند کار خود را آغاز کرد؛ این فیلم، فیلم قابل توجهی نبود که فیلمی با ماهیت نسبتاً فمنیستی بود و ریتمی کند و تقریباً بی داستان بود.
فیلم شیار 143 در ژانر دفاع مقدس است و داستان مادری است که پسرش مفقود می شود و او 15 سال با رنج و سختی منتظر تنها پسر خود یونس میرجلیلی است و در نهایت شهید یونس با آمدن به خواب یکی از سربازان تفحص جای خود را می گوید و به نزد مادر پیر خود بازمی گردد.
نکات مثبت فیلم
فیلنامه قوی و روایت روان از ماجرای مادر شهید
بازی عالی مریلا زارعی در نقش مادر شهید
خانواده گرایی در فیلم
توجه به بچه ها و همبازی شدن مادر با آنها: آموزش قرآن به بچه ها، یادآوری آخرت به بچه ها
اشاره به ازدواج بهنگام فرزند: در سکانسی مادر به پسرش یونس می گوید: کراهت دارد پسر عزب در خانه راست راست راه برود.
اهمیت به امام زاده و پناه بردن به آنجا در مواقع خستگی و تنهایی
و ...
نکات منفی فیلم
خوانندگی زن
سیگار کشیدن سیدعلی در فیلم
سیدعلی به مادر گفت: مگه میشه همه چیز رو از اخبار فهمید ...
تحلیل
فیلم شیار 143 را می توان یکی از بهترین و تأثیرگذارترین فیلم ها در ژانر دفاع مقدس دانست که به خوبی با روایت حقیقی و روان به مادر شهدا پرداخت و پایان درخشان فیلم یکی از قوی ترین پایان ها بود.
این فیلم را می توان در قالب هنر دینی دسته بندی کرد، که در آن جامعه ایرانی؛ که در آن خانواده دوستی، همسایه دوستی، مهمان نوازی، تلاش و کار، تربیت فرزند صالح، وطن دوستی و احترام به پیشکسوتتان، المان های آن می باشد را به خوبی به نمایش درآورد.
امید به آینده و پرهیز از سیاه نمایی که در اغلب فیلم های این دوره از جشنواره دیده نمی شد، در این فیلم، در اوج خود بدان پرداخته شد.
اين فيلم اثبات کرد  که؛ می توان فیلمی ساخت که همچنان که بارها اشک از چشمان مخاطبش جاری می شود، اما امید زنده ترین عنصر اثر است، فیلم روایتی سخت از مصائب یک مادر منتظر دارد اما روح امید در سراسرش جاری است و در انتها نیز با با قیچی کردن فرش یک زندگی تازه را به نمایش می گذارد. این فیلم برای بسیاری از کارگردانهای ما می تواند درسی بزرگ به همراه داشته باشد که قرار نیست مخاطب زیر نگاه سیاه و تلخ یکجانبه دچار یاس شود، شاید اگر شیار 143 و یکی دو تا فیلم دیگر را از سودای سیمرغ امسال بر داریم می توانیم از مجموع فیلمها برای افسرده ساختن یک انسان سالم بهره ببریم!!
کار سخت معدن و کوره های مذاب و  تناسب آن به حال و هوای الفت در کنار گره های قالی که الفت چشم به بالا رفتن آن دوخته است دو عنصری است که به زیبایی از آنها استفاده شده است، فیلم شعار نمی دهد و اجازه می دهد مخاطب آرام آرام با اثر همراهی کند و قدم هایش را در کنار قدم های الفت که پای برهنه پس از شنیدن خبری از فرزندش از خانه بیرون زده است، حجاب از تن کنار نهاده و بدون هیچ تعلق خاطر فرهنگی و سیاسی شیار 143 را بستاید.
 و فارغ از بعضی نکات که در برابر نکات مثبت آن؛ بسیار ناچیز است.

تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: