صفحه نخست > سیاست فوتبالی رسانه ملی
اخبار
سیاست فوتبالی رسانه ملی سیاست فوتبالی رسانه ملی (تعداد بازدید : 194)
چندی است که انتقاد از صداوسیما جایگاه ثابتی در بین رسانه های ارزشی فضای مجازی پیدا کرده است چرا که صداوسیما بزرگترین دانشگاه کشور است که قرار بوده فرهنگ ساز و فرهنگ پرور باشد اما به لحاظ فرسنگ ها فاصله ای که از جایگاه رسانه­ رسمی انقلاب اسلامی دارد، مورد اعتراض و گلایه دوستداران انقلاب قرار می ­گیرد.
نبود نگاه کلان و راهبردی و برنامه ای کارا، منسجم و هدفمند برای اداره این رسانه ی عریض و طویل کاملاً مشهود است، شاهد این مدعا حجم انتقادات وارد شده به برنامه های حوزه های مختلف در فضای رسانه ای است، انتقاداتی که تقریباً تمام حوزه های تحت پوشش صداوسیما و به خصوص حوزه هائی که ارتباط مستقیم با مخاطب عام دارند را در برمی گیرد، همانند حوزه های: کودک و نوجوان، سرگرمی، فیلم و سریال، مذهبی و ... و حتی آشپزی! اما برخلاف دغدغه مندانی که اعتلای فرهنگ عمومی جامعه را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و شبانه روز درگیر آن هستند گویا مخاطبان واقعی این نقدها وقعی بدان نمی دهند و مهم تر آنکه سیستم نظارت و کنترل مدیران از سویی و تولیدات از سوی دیگر مخدوش و ناکارآمد است.
     
به راحتی می ­توان مشاهده کرد صداوسیمای جمهوری اسلامی سازمانی است که در آن راه برای ابراز هرگونه عقیده ای باز است و نظارتی موشکافانه بر امور جاری آن وجود ندارد.
شیطنت های رسانه ای صورت گرفته در برنامه های صداوسیما دیگر به نمونه های موردی و جزئی محدود نشده بلکه روزبه روز بر تعداد و تنوع آن افزوده می­ شود، درواقع اصحاب رسانه به لحاظ چهارچوب های تعریف شده­ صداوسیما در ظاهر قواعد را پذیرفته اند ولیکن در هر فرصتی عقاید اصلی خود را در قالب کدهائی که مخاطب به آسانی تشخیص می ­دهد برای او بازگو می ­کنند، به عنوان مثال تنها چند روز پس از جنجال صورت گرفته پیرامون حضور دختران در سینماها در زمان پخش مسابقات یورو 2012، صداوسیما از یک مترجم خانم برای ترجمه­ صحبت های مهمان پرتقالی زبان خود به هنگام پخش بازی پربیننده پرتقال – اسپانیا (هفتم تیرماه) استفاده کرد، مترجمی که تا پایان برنامه نشان داده نشد. سال هاست بحث حضور بانوان در استادیوم ها هر از چندگاهی مطرح شده و سپس فراموش می­ شود، از طرف دیگر چند سالی است مسابقات حساس فوتبال در سینماها نیز نمایش داده می­ شوند تا سینماهائی که با محصولات فرهنگی نمی­ توانند مخاطب جذب کنند، از این طریق درآمدی حاصل کرده باشند، با آغاز مسابقات یورو 2012 نیروی انتظامی مجوز حضور زنان در سینماها به هنگام پخش فوتبال را صادر نکرد، و در مقابل تعدادی از سینماداران عنوان کردند: پخش فوتبال از سینما بدون وجود دختران فایده ندارد (سردار رادان در مصاحبه با رسانه ها) حال موضع این برنامه­ فوتبالی سیما را چگونه می ­توان ارزیابی کرد؟ همدردی با زنان و دخترانی که اجازه­ رفتن به استادیوم ها و سینماها را نداشته و حتی در جایگاه مترجم نیز نباید از قاب تلویزیون نمایش داده شوند! در اینصورت عدم نمایش این مترجم زن فریاد خاموش زنان و دختران علاقمند به فوتبال خواهد بود. یا اینکه دست اندر کاران این برنامه قصد هیچ طعنه ای نداشته و تنها می­ خواستند در یک بازی پربیننده به مخاطبان مونث خود ادای احترام کنند.
فوتبال محبوب ترین دستاویز مدیران صداوسیما برای جذب مخاطب است، مخاطبانی از هر دو جنس، بسیاری از ساعت های آنتن زنده­ صداوسیمای جمهوری اسلامی صرف صحبت کردن درباره­ فلسفه­ ی فوتبال، خاطرات فوتبالی، عادت ها، خانواده و علایق فوتبالیست های داخلی و خارجی و ... می­ گردد، اما هیچ گاه از نقش فوتبال در گسترش فحشا در کشورهائی که محل برگزاری تورنمنت ها و مسابقات فوتبال است سخنی به میان آورده نمی­ شود، رسانه­ ملی به جای دفاع از حقوق زنان و دخترانی که در طول برگزاری یک دوره از مسابقات فوتبال خواسته یا ناخواسته مجبور به انجام اعمال غیراخلاقی می­ شوند زنان و دختران وطنی را نیز تشویق به تماشای فوتبال می­ کند، فوتبالی که در یک دهه­ اخیر به جز شکست و خدشه دار کردن غرور ملی (برخلاف سایر ورزش های گروهی و انفرادی که حرکت رو به رشد داشته اند) و تلف کردن میلیاردها تومان از هزینه ی بیت المال در پای بازیکنانی که اغلبشان هیچ وجاهتی برای مطرح شدن در جامعه ندارند، دستاوردی نداشته است. اینکه تماشا و حتی بازی کردن فوتبال برای بانوان چه مزیت هائی دارد را باید از تئورسین ها و نظریه پردازان صداوسیمای جمهوری اسلامی پرسید.

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: