صفحه نخست > سینمای ادب آموز
اخبار
سینمای ادب آموز سینمای ادب آموز  (تعداد بازدید : 291)

     
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
منّت خدای را عزّوجلّ که انسان را ادب مند آفرید تا به آداب دینش مؤدب گردد. آدابی که او را به تقوا نزدیک نموده و زمینه  ساز خلافت وی بر زمین است. و درود بر روح مطهر پیامبر اعظم صل الله علیه و آله که خداوند به احسنِ حُسن او را مؤدب نمود آن چنان که فرمود أدّبنی ربّی فأحسن تأدیبی.
سینما به عنوان تجلی گاه عرصه فرهنگ، محل کشت و زرع بذرهای فکری در اذهان و قلوب بینندگان است. سینمای متأسی به دین آن پیامبر رحمت بهترین کلاس است برای درس ادب، تا ادب آموزان را از دوران کودکی و نوجوانی با آداب دین آشنا گرداند و بذرهای ادب را در قلب آنان چنان بکارد که در دوره جوانی و میانسالی، فرهنگ کشور، انسان های مؤدب درو کند.  
از این رو جشنواره فیلم کودک می تواند بسان دوره امتحانات نهایی سینمای ادب آموز در یکسال تحصیلی قلمداد گردد. اکنون سینمای کودک در بیست و ششمین دوره این امتحانات با وجود تلاش ها و صرف هزینه های بسیار کارنامه ای از خود ارائه نمود که نشان دهنده حرکت در ابتدای راه ادب آموزی به نسل های جوان جامعه است و جای بسی خوشحالی است که ضرورت این مهم در میان اکثر سینماگران عرصه کودک نهادینه است؛ آن چنان که سعی نوجوان ایلیاتی «روئیدن در باد» برای علم آموزی در ییلاق و قشلاق، بیداری و عدم غفلت گورداله  در مواجهه با وساوس عمه غولی در «گورداله و عمه غولی» و ناخرسندی مهران از جدایی پدر و مادر خویش در «چتر سبز» و دغدغه کودکان «دامنه های سفید» برای حفظ محیط زیست ستودنی است؛ همچنین توکل، امید و تلاش ارزشمند کودکان «مروارید» و یا کوشش سینا برای رهایی از غول سایبری دنیای مجاز در « آدم آهنی» و خطاپوشی بزرگ منشانه طفلی کوچک در «آقای مدیر»، بذل مادرانه ایثار به فرزندان این مرز و بوم در «فرزند خوانده» جای تقدیر دارد. هر چند که به تصویر کشیده شدن واگویه های برخی و حسرت رجعت به عشق های از دست رفته دوران نوجوانی آنان و یا بیان مخدوش، غیرهنرمندانه و سطحی ارزش های دینی و اخلاقی در برخی دیگر از آثار لطافت فضای کودکانه سخن گفتن از ادب را دچار خدشه ساخت.
با این وجود دغدغه اصلی و اساسی بسیج به عنوان محوری ترین کانون ارزیابی و پیشبرد اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی، تعالی و شکوهمندی جامعه ایرانی ذیل تعالیم روح بخش اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله بوده و از این روست که بسیج جامعه زنان کشور را بر آن می دارد تا به دنبال تربیت کودک مؤدب در دامان زن و خانواده ای آداب مند، مستحکم و استوار بر ارزش ها برآید. از این منظر انتظار بسیج جامعه زنان، از سینمای متعهد کشور حول این بستر سازی به واسطه جذابیت های هنری و سینمایی بوده تا تعلیقات و کشش های داستانی، ادب را در دل کودک ایرانی بکارد آن گونه که امید خلیفت اللهی در اعماق وجود او کورسو زده و ژرفای نگاهش را از حضیض به بلندا گره زند و تنها هدف از حضور در این جشنواره نیز حمایت از چنین هنر فاخر و سینمای انقلابی بوده و هست.
در پایان ضمن قدردانی و تشکر از سینماگر متعهد و انقلابی سرکار خانم پروانه مرزبان تهیه  کننده «بزرگ مرد کوچک» به خاطر مجاهدت در راه شناساندن راه و منش شهدا، علی رغم بضاعت کم و کاستی های اثر، در عرصه سینمای کودک بر خود فرض دانسته از تلاش و کوشش تمامی خادمان فرهنگ انقلاب اسلامی، بویژه در عرصه سینمای کشور کمال تقدیر و سپاس را داشته و به انتظار تولیداتی فاخر، جذاب و عرصه ساز ادب در فضای سینمایی کودک باشیم.
والسلام علی من اتبع الهدی
بسیج جامعه زنان کشور
ستاد کنگره ی بزرگداشت 7000 شهیده زن

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۷/۲۵
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: