صفحه نخست > رسانه های جاهل جنجال ساز 1 (داستان دختر مسیحی و مرسی)
اخبار
رسانه های جاهل جنجال ساز 1 (داستان دختر مسیحی و مرسی) رسانه های جاهل جنجال ساز 1 (داستان دختر مسیحی و مرسی) (تعداد بازدید : 332)

در عصر ارتباطات رسانه ها جزء لاینفک زندگی انسان را تشکیل می دهند، همین امر باعث حساس و خطیر بودن امر اطلاع رسانی می گردد، چرا که نظرات و آراء سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افراد یک جامعه برحسب اخباری که از رسانه مطبوعشان دریافت می کنند شکل می گیرد. به لحاظ پیچیده بودن شرایط زندگی در جوامع شهری و همچنین گسترده بودن منابع خبری بخصوص منابع موجود در فضای مجازی افراد راه های کسب خبر خود را به یک یا چند رسانه محدود کرده و اغلب اخبار رسانه های دیگر را بررسی نمی کنند. در این میان کافی است رسانه و یا گروهی از رسانه های همسو با یکدیگر به شکل سهوی و یا کاملاً عمدی در انعکاس اخبار دست برده و ذهن مخاطبان خود را از واقعیت منحرف سازند.

با شرایط امروز ایران اسلامی و تعدد آراء و نظرات در همه حوزه ها و همچنین کارشکنی های همیشگی دشمنان انقلاب، رسالت رسانه ای جایگاه ویژه ای پیدا می کند. در این سلسله یادداشت ها قصد داریم با بررسی اشتباهات رسانه ای، لزوم پیگیری و انعکاس صحیح اخبار را برای اربابان رسانه و مخاطبان آن ها یادآور شویم.

***
در دو هفته اخیر فضای رسانه ای کشور تحت تأثیر خبر ازدواج دختری مصری با رئیس جمهور مصر قرار گرفت، خبری که بسیاری انتشار از رسانه ملی را دلیل مستند بودن آن در نظر گرفتند.
اما این رسانه ها که در بین آن ها معتبرترین سایت ها و خبرگزاری ها نیز قرار داشتند به خود کوچکترین زحمتی برای بررسی سندیت این خبر ندادند.
منبع رسانه های ایرانی سایت های عرب زبانی بودند که همگی این خبر را از روزنامه الدیار لبنا نقل می کردند.
همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود روزنامه الدیار تصویری از این دختر منتشر نکرده است، اما سایر سایتهای عربی و بیشتر رسانه های فارسی زبان تصویری از این دختر منتشر کردند که با جستجوی آن در موتور جستجوی گوگل مشخص خواهد شد تصویر جعلی بوده و در سایت ها و تبلیغات مستهجن مورد استفاده قرار می گیرد!
ملیت این دختر نیز نامشخص است، برخی سایت ها وی را دختر مسیحی لبنانی معرفی کرده اند و برخی دیگر دختر مسیحی مصری.
نکته جالب این ماجرا در اینجاست که جستجوی نام "هیفاء مرعی" در موتور جستجوی گوگل نتیجه ای جز اخبار اخیر در بر ندارد، درواقع محدود کردن دامنه جستجو به کشورهای لبنان، ایران و مصر و یا به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی و نیز عقب بردن تاریخ جستجو به سال های گذشته نشان می دهد اساسا دختری با نام هیفاء مرعی به عنوان زیباترین دختر مسیحی گویا وجود خارجی ندارد و اگر هم دارد حداقل این عنوان زیباترین دختر را به تازگی دریافت کرده که پیشینه ای از آن در فضای مجازی وجود ندارد.
هيفاء نام یک خواننده لبنانی است، "هیفاء وهبی" اما هیفاء مرعی چهره ناشناخته ای است البته اگر وجود داشته باشد.
چند روز پس از انتشار این خبر تعدادی از رسانه ها که خود از منتشرکنندگان خبر بودند، با بررسی اعتبار آن در واقعی بودن این خبر تشکیک کرده و ضمن پرداختن به دلایل سیاسی انتشار این خبر آن را به کلی تکذیب نمودند. برخی نیز تنها تصویر این خبر را جعلی دانستند.
جالب اینجاست انعکاس خبر اصلی با عناوین و تیترها مختلف بالای 300 هزار نتیجه را در گوگل دربر می گیرد، در حالیکه اعلام جعلی بودن اصل خبر و یا عکس منسوب به دختر مصری کمتر از 10 هزار نتیجه را در پی دارد. و این یعنی رسانه های فارسی زبان تنها علاقمند به انتشار اخبار جنجالی و بالابرنده تعداد کلیک های خود هستند و حتی پس از آنکه برخی رسانه ها اصل خبر را بررسی کرده و نتایج خود را منتشر کرده اند این رسانه های جنجال ساز علاقه ای به اعلام واقعیت نداشته چرا که اساسا دغدغه آن ها اطلاع رسانی متعهدانه و مسئولانه به مخاطب نیست، بلکه آگاهی رسانی نیز برای آن ها یک تجارت است. البته سایت های کاشف حقیقت نیز به اشتباه خود مبنی بر انعکاس اولیه خبر فوق اشاره نکرده و سایر رسانه ها را محکوم کردند.
علت انتشار گسترده این خبر در رسانه های عربی و ایرانی چیست؟ اگرچه یک سایت عربی ادعا کرده بشار اسد دستور چاپ این خبر را داده است اما به نظر می رسد پشت پرده این خبر چیز دیگری است؟
محمد مرسی، اولین رئیس جمهور مصر پس از سال ها خفقان و دیکتاتوری، زن مسلمان محجبه ای دارد که خود را خادم ملت عنوان می کند، طبیعی است که بسیاری از افراد در مصر و سایر کشورها به مطرح شدن یک زن محجبه در قالب همسر رئیس جمهور مصر که خود به تنهائی سوژه قابل توجه رسانه هاست راضی نباشند؛ همچنان که پس از انقلاب مردم مصر تلاش هایی برای غیراسلامی نشان دادن آن صورت گرفت از جمله برهنه شدن علیا ماجده. در تصویر زیر "سیمره احمد" از فعالان حقوق زنان در مصر و "نجلاء علی محمود" همسر مرسی مشاهده می شوند. سمیره احمد ظاهر همسر مرسی را مناسب همسر رئیس جمهور مصر نمی داند.
بدین ترتیب تسلط نداشتن به زبان عربی، عدم تحلیل و بررسی مناسب، فقدان بصیرت سیاسی، بی تعهدی نسبت به مخاطب، اشراف نداشتن بر رسالت های رسانه ی مسلمان و ... باعث شد خبر ازدواج دختری مسیحی با رئیس جمهور مصر سراسر فضای رسانه ای کشور را تحت تاثیر قرار داده و اکثر رسانه ها در این میان عملکرد غیرقابل قبولی از خود ارائه دهند.
مورد جالب دیگری که می توان از آن به عنوان گاف بزررگ رسانه ای نام برد، تغییر نام " امامی ناصری" مدیر مسئول روزنامه مغرب به "صادقی امانی" در برخی رسانه هاست. تعداد نه چندان کمی از رسانه ها به نقل از پایگاه تحلیلی خبری اعتدال مصاحبه ای را از مدیر مسئول مغرب منتشر کردند که در آن نام مدیر مسئول مغرب "صادقی امانی" عنوان شده بود. این مصاحبه کپی شده مصاحبه خبرگزاری مهر با امامی ناصری بود که در آن نام این فرد به درستی آورده شده بود.

 

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۸/۱۷
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: