صفحه نخست > رسانه های جاهل یا جنجال ساز 3 (صیغه ساعتی)
اخبار
رسانه های جاهل یا جنجال ساز 3 (صیغه ساعتی) رسانه های جاهل یا جنجال ساز 3 (صیغه ساعتی) (تعداد بازدید : 778)
پژوهشکده مجازی عفاف: در عصر ارتباطات رسانه ها جزء لاینفک زندگی انسان را تشکیل می دهند، همین امر باعث حساس و خطیر بودن امر اطلاع رسانی می گردد، چرا که نظرات و آراء سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افراد یک جامعه برحسب اخباری که از رسانه مطبوعشان دریافت می کنند شکل می گیرد. به لحاظ پیچیده بودن شرایط زندگی در جوامع شهری و همچنین گسترده بودن منابع خبری بخصوص منابع موجود در فضای مجازی افراد راه های کسب خبر خود را به یک یا چند رسانه محدود کرده و اغلب اخبار رسانه های دیگر را بررسی نمی کنند. در این میان کافی است رسانه و یا گروهی از رسانه های همسو با یکدیگر به شکل سهوی و یا کاملا عمدی در انعکاس اخبار دست برده و ذهن مخاطبان خود را از واقعیت منحرف سازند.
با شرایط امروز ایران اسلامی و تعدد آراء و نظرات در همه حوزه ها و همچنین کارشکنی های همیشگی دشمنان انقلاب، رسالت رسانه ای جایگاه ویژه ای پیدا می کند. در این سلسله یادداشت ها قصد داریم با بررسی اشتباهات رسانه ای، لزوم پیگیری و انعکاس صحیح اخبار را برای اربابان رسانه و مخاطبان آن ها یادآور شویم.
***
در تابستان امسال مانور برخی رسانه ها بر روی اخبار سایت های همسریابی و پرداختن به این موضوع باعث شد این مؤسسات در کانون توجه قرار بگیرند و البته درنتیجه این انعکاس های رسانه ای جلوی فعالیت برخی از این مؤسسات گرفته شد و یا سایت آن ها فیلتر گشت.
اگر چه در ظاهر این مؤسسات سازماندهی شدند اما تأثیرات سوئی که در رواج انواع و اقسام صیغه ها گذاشته اند همچنان باقی است و در ماه های اخیر نیز ابعاد دیگری پیدا کرده است. در ماه های گذشته تعداد ایمیل ها و صفحات پیرامون ازدواج موقت افزایش یافته و در این میان یک کلمه جایگاه ویژه ای دارد: "صیغه ساعتی".
ماحصل مانور چند ماهه اخیر بر روی سایت های همسریابی و عدم پرداختن به علل تأخیر در ازدواج و مطالبه گر نبودن از مسئولان ذیربط این حوزه و افراد جامعه باعث افزایش جستجو پیرامون عبارت "صیغه ساعتی" شده است. عبارتی که زنگ خطری است جدی برای مسئولان و آحاد افراد جامعه که در میان روزمرگی های زندگی و قوانین خودساخته و رسوم جاهلی تفاخر و چشم و هم چشمی جوانان را از یاد برده اند.
- جستجوی عبارت "همسریابی" در موتور جستجوی گوگل در سال 2012 از سراسر زمین 

جستجوی عبارت "صیغه" در موتور جستجوی گوگل در سال 2012 از سراسر زمین
- جستجوی عبارت "صیغه ساعتی" در موتور جستجوی گوگل از سال 2004 از سراسر زمین
- جستجوی عبارت "صیغه ساعتی" در موتور جستجوی گوگل از سال 2004 از ایران
- جستجوی عبارت "صیغه ساعتی" در موتور جستجوی گوگل در سال 2012 از سراسر زمین
- جستجوی عبارت "صیغه ساعتی" در موتور جستجوی گوگل در سال 2012 از ایران 

نمودارهای فوق افزایش نرخ جستجو در ماه های اخیر را بخوبی نشان می دهند.
چرا رسانه های مکتوب، غیر مکتوب، مجازی، حقیقی و ... مطالبه گران حقوق شهروندان جامعه به شکل پویا، اثرگذار و هدفمند نیستند؟ براستی اگر تمام رسانه ها فارغ از گرایش های سیاسی، اعتقادی و ... خواهان حل مشکل ازدواج جوانان جامعه باشند باز هم این مشکلات باقی خواهند ماند؟ چرا رسانه ها همواره نکاتی را برجسته می کنند که باعث تشدید معضلات اجتماعی شده و همچنین راه برون رفتی نیز ارائه نمی دهند؟

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۸/۲۷
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: