صفحه نخست > رسانه های جاهل جنجال ساز 4 (تزریق نفاق به جامعه)
اخبار
رسانه های جاهل جنجال ساز 4 (تزریق نفاق به جامعه) رسانه های جاهل جنجال ساز 4 (تزریق نفاق به جامعه) (تعداد بازدید : 260)
در عصر ارتباطات رسانه ها جزء لاینفک زندگی انسان را تشکیل می دهند، همین امر باعث حساس و خطیر بودن امر اطلاع رسانی می گردد، چرا که نظرات و آراء سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افراد یک جامعه برحسب اخباری که از رسانه مطبوعشان دریافت می کنند شکل می گیرد. به لحاظ پیچیده بودن شرایط زندگی در جوامع شهری و همچنین گسترده بودن منابع خبری بخصوص منابع موجود در فضای مجازی افراد راه های کسب خبر خود را به یک یا چند رسانه محدود کرده و اغلب اخبار رسانه های دیگر را بررسی نمی کنند. در این میان کافی است رسانه و یا گروهی از رسانه های همسو با یکدیگر به شکل سهوی و یا کاملا عمدی در انعکاس اخبار دست برده و ذهن مخاطبان خود را از واقعیت منحرف سازند.
با شرایط امروز ایران اسلامی و تعدد آراء و نظرات در همه حوزه ها و همچنین کارشکنی های همیشگی دشمنان انقلاب، رسالت رسانه ای جایگاه ویژه ای پیدا می کند. در این سلسله یادداشت ها قصد داریم با بررسی اشتباهات رسانه ای، لزوم پیگیری و انعکاس صحیح اخبار را برای اربابان رسانه و مخاطبان آن ها یادآور شویم.
***
 
رسانه های جاهل جنجال ساز 4 (تزریق نفاق به جامعه)
فساد اخلاقی اسطوره های پوشالی تمدن مادی پدیده جدیدی نیست و همواره از گوشه و کنار کره خاکی اخباری از آلودگی های این سمبل ها به گوش می رسد. در کشور ما نیز تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی روح حاکم بر هنر و جامعه هنری روحی کثیف و شهوت آلود بود که به برکت برپائی نظام مقدس جمهوری اسلامی آن فضا از بین رفته و فضای جدیدی که قرار بود برگرفته از آرمان های انقلاب و الهام بخش آحاد جامعه انسانی در مسیر نیل به قله های عزت و کرامت باشد و البته نبود، جایگزین آن شد. گذشت سه دهه از عمر جوان انقلاب اسلامی نشان می دهد که هنر و به خصوص سینمای امروز ایران اسلامی به هیچ وجه شانیت آن را ندارد که از آن به عنوان رسانه اسلام و انقلاب و ایران یاد شود. فارغ از اینکه بخشی از اهالی این سینما یادگار دوران طاغوت اند، اساسا بدنه آن با ارزش های انقلاب و بعضاً اسلام سازگاری نداشته و در زندگی شخصی خود این ارزش ها را زیر پا می گذارند.
در سال های اخیر به مدد گسترش رسانه ها و ابزارهای ارتباط جمعی ابعاد آلودگی های اخلاقی و حداقل تعارض اغلب هنرمندان سینما با ارزش ها به روشنی نمایش داده شده است، اما برخورد قاطعی با این افراد صورت نمی گیرد شاید به این دلیل که جایگزینی برای آن ها وجود ندارد و یا ... شاید های دیگر! برخورد قاطع که هیچ، حتی اعتراضی نیز رخ نمی دهد، مسئولان، رسانه، جامعه هر سه سکوت را انتخاب می کنند.
سال گذشته بود که یک کارگردان صحبت هایی را پیرامون فساد اخلاقی در سینما مطرح کرد، صحبت هایی که با تأئید تعداد بسیار قلیلی از هنرمندان و تکذیب تعداد زیادی از آن ها بویژه بازیگران زن مواجه شد. بازیگرانی که در کنار انتشار عکس های نامناسب از خود در فضای مجازی و دامن زدن به بی عفتی های این فضا کارنامه غیرقابل قبولی از حضورشان در زمان فتنه 88 به عنوان عروسک های دست دشمن موجود است. عروسک های بزک کرده ای که حتی با وجود فروکش کردن غبار فتنه نیز اندکی از مواضع خصمانه خود بر علیه نظام جمهوری اسلامی و نظر اکثریت جامعه عقب نشینی نکردند.
پس از چندین ماه اعتراض های صورت گرفته بر علیه حجاب بازیگران زن و مقوله فساد در سینما، مسئولین این حوزه تصمیم گرفتند در نمایشی کودکانه (و شاید بسیار جدی و حساب شده) در جشنواره فیلم های کودک و نوجوان (مهر ماه 1391) این هنرمندان را از اتهامات زده شده تبرئه کرده و پایبندی آن ها به ارزش های اسلامی را به جامعه نشان دهند. چرائی انتخاب جشنواره فیلم کودک برای برپائی این نمایش عوام فریبانه و مضحک مهم نیست، مهم این است که برخی از این هنرمندان پس از اجرای این نمایش با سهمیه ویژه عازم سفر حج شدند.
 
اینکه مسئولان از اینترنت پاک استفاده می کنند یا خیر مشخص نیست، همچنان که مشخص نیست آیا ایشان تصاویر بدحجابی ها و بی حجابی های این بازیگران را در فضای مجازی دیده اند یا خیر، اما می توان اطمینان داشت اهالی رسانه این تصاویر و عکس ها را دیده باشند، ابهام ایجاد شده این است: رسانه هایی که این نمایش مضحک را در بوق و کرنا کردند عامدانه خواستار تزریق نفاق به ذهن مخاطبان خود بودند و یا جاهلانه این کار را انجام دادند؟ مگر ممکن است یک نفر از اهالی رسانه که پیشینه برخی از این بازیگران را دانسته باشد و یا حداقل عکس های آن ها را در فضای مجازی دیده باشد راضی به این شود که خبر این نمایش را با آب و تاب بازتاب دهد؟ نفاق از این آشکار تر؟ اگر چنین حرکت هایی را نفاق ننامیم چه واژه ای مناسب تر است؟

تاریخ: ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: