صفحه نخست > وقتی دل دوست از دست دوست می شکند
اخبار
وقتی دل دوست از دست دوست می شکند وقتی دل دوست از دست دوست می شکند (تعداد بازدید : 758)
آورده اند در روستایی مرد بی سوادی خواست جایگاه خود را در مقابل ملای باسواد آن جا محکم کند در این راستا راهی برای خارج کردن او از روستا پیدا کرد. به مردم گفت شما قضاوت کنید من باسوادترم یا این ملا. چون سواد نداشت عکس مار را کشید و ملا هم کلمه مار را نوشت. از مردم پرسید کدامیک مار است و مردم عکس مار را نشان دادند و او به خواسته خود دست یافت.
گاهی به جای بالا بردن سواد دینی با بلندگو دست گرفتن و عکس مار را به جای مار جلوه دادن، کاتولیک تر از پاپ شدن را به دنبال خواهد داشت. البته سوال این جاست به چه قیمتی؟!
علت ازدواج نکردن حضرت معصومه سلام الله علیها –که در این مجال به دنبال بررسی آن نیستیم و مقاله تاریخی می­ طلبد-  هر چه باشد با کمترین توجه به روش این خاندان و اینکه او فرزند موسی بن جعفر علیهما السلام است و مقید به سیره مادرش حضرت زهرا سلام الله علیها، این مطلب را روشن می کند که به خاطر انتقال به محدود شدن هویت زنان، مادری و همسری نبوده است؛ با کمترین نگاهی به تاریخ مردان نقش آفرین در خانواده هایی تربیت شده اند که مادرشان به جای ادعای برتری هویت انسانی زن بر نقش مادری و همسری آن را معادل نقش مادری و همسری یافته اند و به جای یک جانبه نگری نقش اجتماعی زن به ایفای نقش اجتماعی در کنار نقش اصلی مادری و همسری پرداخته اند.
 
باید غربی تر از غربی ها شد تا چنین عقیده ­ای ابراز شود. نبود آرامش در خانواده های متزلزل غرب آنان را به تجدیدنظر وا داشته و ما را به تجدیدنظر؟!!  آنان را به خاطر بحران هویت انسانی زنان تجدیدنظر به بازگشت به اصالت نقش زن و اهمیت دادن به خانواده و ما را به تجدیدنظر در حفظ نعمت خانواده!!
هر چه فکر می کنم مادر امام خمینی رحمه الله اگر نقش خانوادگی، مادری و همسری خود را درست ایفا نمی کرد همسر شهید و مادر امام خمینی نمی شد، تا معادلات دنیا را بهم بریزد دنیایی که با حرفهای مغلطه دار همان هویت انسانی که برایش سینه سپر کردید را هدف قرار داده است.
یاد ایامی افتادم که با همین حرفهای روشنفکر مآبانه به جایی رسیدند که گفتند علیه خدا هم می توان تظاهرات کرد!!! گویا فصل دیگری در راه است.
راستی مگر نه این است که هر شعار زیبا اگر پشتوانه فکری، علمی، معرفتی و محتوایی نداشته باشد جز طبل تو خالی نخواهد بود راه به ناکجا آباد می برد. در مقیاس بزرگتر این چنین سخن گفتن هایی، حقوق بشری است که آمریکا داعیه ­دار آن است و با ظاهری فریبنده و باطنی تهی در پی رسیدن به اهداف اومانیستی خود می باشد.
آیا هویت انسانی زن غیر از قرار گرفتن او در جایگاه طبیعی و فطری اوست که معمار حکمیش خدای مهربان طبق ساختار فیزیکی او برایش تعریف کرده که هم آرامش داشته باشد و هم مظهر و منشاء آرامش باشد.
زنان مسیحی مومنی را در کانادا دیدم که به دنبال پاسخ به این سوال بودند که چرا این قدر هویت انسانی زنان در این کشور نادیده گرفته می شود و ناامنی دارد؟ آیا جز این است که آنان در جایگاه خود نیستند؟ همان عدالت را می گویم که وقتی هر کس در همان جایگاه فطری و طبیعی خود قرار گرفت عدالت بر جامعه و روابط حاکم خواهد شد و هویت انسانی زن محترم شمرده شده و با این عدالت و احترام به کرامت است که آرامش نصیب همه افراد جامعه خواهد شد.
کاش برای دفاع از هویت انسانی با گشت و گذار بیشتری در تاریخ زندگانی حضرت معصومه سلام الله علیها، ابتکار دیگری به خرج داده می شد. مگر درد آب به آسیاب دشمن ریختن از سوی دوستان بیشتر نیست؟
شاید باید گفت کاش به جای کُمباین، همان داسی که قرار بود به جای کلید آورده نشود، آورده می شد تا ریشه اعتقادات ملی مذهبی ما که هویت انسانی زن در خانواده و ایفای نقش مادری و همسری یکی از آنهاست درو نشود.


تاریخ: ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
منبع : مریم اسماعیلی- پژوهشکده عفافنظرات: