صفحه نخست > بیانیه­ هیأت داوران سازمان بسیج جامعه زنان در جشنواره ­فیلم کودک و نوجوان
اخبار
بیانیه­ هیأت داوران سازمان بسیج جامعه زنان در جشنواره ­فیلم کودک و نوجوان بیانیه­ هیأت داوران سازمان بسیج جامعه زنان در جشنواره ­فیلم کودک و نوجوان (تعداد بازدید : 265)
به مناسبت اکران فیلم سینمایی «تنهای تنهای تنها» ساخته­ جناب آقای احسان عبدی پور
 
بیانیه­ هیأت داوران سازمان بسیج جامعه زنان کشور در جشنواره ­فیلم کودک و نوجوان -بخش جلوه­ گاه امید- مهرماه 1392 منتشر شد ارائه می­ گردد:
منّت خدای را عزّوجلّ که روح انسان را قابلیت کشت­ و زرع بخشید. کشتزار وجود انسان هم نیازمند بذر و آبیاری نیک است و هم نیازمند دهقانی نیکو. این توانایی را بزرگان دریافته ­اند و برای از آنِ خود کردن قلب و فکرَت انسان­ها، استعمار و حکمرانی بر آن­ها سرمایه­ ها گذارده ­اند. این زراعت نه از جنس زراعت مادی اما با حفظ قواعد آن، بر دو گونه است، یا بر اصلاح است و یا بر افساد. در این راستا مصلحت و  مفسدت نسل آینده هر جامعه ­ای از طریق کاشت، داشت و برداشت مزرعه روح آنان رقم می­ خورد. حساسیت این مسأله کار را بدان جا رساند که بر سر حکومت بر قلب­ها، جنگ­ها رخ داد از حیث صلابت، نرم و از حیث هدف، واحد، آ­ن هم «تصرف مایملک روحی دشمن» و این یعنی همه­ هستی او.
عرصه­ فیلم­سازی عرصه­ نبرد در میدان قلب­ها و ذهن­ها و تصرف کشتزار روح انسان­هاست. پیروز میدان کسی است که در این عرصه قواعد بازی خود و دشمن و حدود و صغور زمین را بشناسد و آگاهانه به مصاف حریفان قدرتمند در تسخیر قلب­ها و سیادت بر ذهن­ها برود. در این زمینه حوزه­ فیلم کودک و نوجوان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، حضرت علی (علیه السلام) در وصیت خویش به فرزندش امام حسن مجتبی (علیه السلام) می­ فرماید:
«قلب نوجوان مانند زمین خالی است که هر چه در آن بیفشانی آن را می پذیرد، پس پیش از آن که قلبت سخت شود و فکرت به امور دیگر مشغول گردد، به تعلیم و تربیت تو مبادرت کردم و همّت خود را بر تربیت تو گذاشتم».
جشنواره­ فیلم کودک و نوجوان مصاف­گاه دهقانانی است که بذرهای خویش را برای کاشت در زمین قلب و روح کودکان و نوجوانان این سرزمین ارائه کرده ­اند.  اما آن­چه در این جشنواره مشاهده شد عمده قواعد زمین دشمنان بود و ناچیزی قواعد خودی که بی گمان به فرزندان دهه­ شصت اختصاص داشت و نه نسل امروز دهه­ نودی­ها! نسل کنونی فرزندان عصر تحولات پرشتابند، فرزندان بازی­های پیچیده­ رایانه ­ای، عصر فیلم­های عمیقاً فلسفی و عصر انیمیشن ­های استراتژیک؛ و چه تأسف ­بار که زمین روح فرزندان این عصر جولان­گاه گیاهان تخدیری و علف­های هرز دشمنان است. بنابراین شایسته و بایسته است که فیلم کودک و نوجوان تعلیم دهنده و تربیت کننده­ کودک مسلمان ایرانی بوده و مبتنی بر «اقتضائات زمانه­» ساخته شود تا در این آوردگاه، نه تنها میدان تسخیر قلب­ها و سیادت بر ذهن­ها به دشمنان قدرتمند واگذار نشود، بلکه محصولات این زراعت نیز به جوامع دشمنان متعلّق نگردد.
سازمان بسیج جامعه­ زنان کشور تلاش فعالان اندک این عرصه را ارج نهاده و به پاس موضوع آرمان­خواهانه ­فیلمنامه­ فیلم «تنهای تنهای تنها» از کارگردان آن، جناب آقای «احسان عبدی پور» تقدیر به عمل می­ آورد. امید است که انتظارات شگرف این سازمان در راستای تحقق زراعت آرمان­گرایانه­ و انقلابی زمین قلب کودکان و نوجوانان این سرزمین مرتفع گردد.                               
والسلام علی من اتبع الهدی
 


              تصاویر مراسم تجلیل و اهدای جوایز به فیلم تنهای تنهای تنها

 

تاریخ: ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: