صفحه نخست > رصد سومین روز جشنواره فیلم فجر
اخبار
رصد سومین روز جشنواره فیلم فجر رصد سومین روز جشنواره فیلم فجر (تعداد بازدید : 427)
سومین روز جشنواره در بخش تجلی اراده ملی در سالن سینماتوگراف، در حالی به کار خود ادامه داد که؛ فیلم خانوم به کارگردانی تینا پاکروان با بازی امین حیایی، اندیشه فولادوند، شقایق فراهانی، اولین فیلم در بخش نگاه نو بود؛ فیلم لامپ 100 اولین تجربه فیلم سینمایی سعیدآقاخانی با بازی محسن تنابنده و ساره بیات، دومین فیلم در روز سوم بود؛ به علت مشکلات فنی فیلم طبقه حساس به کارگردانی کمال تبریزی پخش نشد و به جای آن فیلم سایه روشن به کارگردانی فرزاد مؤتمن با بازی محمدرضا فروتن و شقایق فراهانی که خارج از پخش سودای سیمرغ بود اکران شد؛ با دو فیلم در ژانر دفاع مقدس کار خود را ادامه دارد به نام های چ به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا با بازی فریبرز عرب نیا، بابک حمیدیان و مریلا زارعی؛ فیلم شیار 143 ساخته ی نرگس آبیار با بازی مریلا زارعی و مهران اجمدی.
فیلم خانوم، روایت 3 نوع زندگی است، در نوع اول زندگی با زوجی دارای یک دختر روبه رو هستیم که حمید (شوهر) به علت مشکلات مالی و بدهکاری مجبور به فرار از ایران است و ایثار ناهید (زن) و عشق میان آنها را نظاره می کنیم.
 
در نوع دوم زندگی، زوج جوان و هنرمندی است به نام های یلدا و خسرو که خسرو نوازنده و استاد موسیقی است که یکسالی است، معتاد به الکل شده است و یلدا که نویسنده است و گویا داستان حمید و ناهید و رضا که در نوع سوم زندگی به آن می پردازیم، را نگاشته است. زن تمام بارزندگی را به دوش گرفته و با روحیه ی برابرطلبانه با خسرو رفتار می کند.
نوع سوم زندگی داستان رضایی است که در کارخانه حمید علیل شده است و دیگر دو دست ندارد و همسر او بارزندگی و بزرگ کردن دوبچه به نام های علی و مهسا را برعهده دارد.
فیلم لامپ 100، مرد معتادی را به نمایش درمی آورد که قبل از اعتیاد زن و دوبچه داشته است با زندگی خوب و کار خوب. اما اعتیاد باعث از هم پاشیده شدن زندگی و درخواست طلاق زن می شود، عشق مرد باعث می شود به درک رو بیاورد.
 
فیلم سایه روشن، فیلمی است با روایت پست مدرن و در ارتباط با مرگ و خودکشی و زندگی مردی است که گذشته خود را فراموش کرده است و در روال داستان سعی به یادآوری گذشته پر از مشکل زندگی خود است.
   
فیلم چ، داستان شهر پاوه با حضور شهید چمران و اصغر وصالی با نیروهایش برای آزادسازی پاوه است.
فیلم شیار 143 بهترین فیلمی بود که در این 3 روز از لحاظ محتوا به نمایش درآمد، داستان مادری است که پسرش مفقود می شود و او 15 سال با رنج و سختی منتظر تنها پسر خود یونس میرجلیلی است و در نهایت شهید یونس با آمدن به خواب یکی از سربازان تفحص جای خود را می گوید و به نزد مادر پیر خود بازمی گردد.
 
محورها
در تحلیل آثار و ابعادسنجی زوایای پیدا و پنهان آن و تعیین میزان قرابت با مولفه های برجسته ی داوری اعم از تبیین سبک زندگی اسلامی ایرانی، حماسه اقتصادی، عزت ایران اسلامی، جمعیت، عفاف و حجاب و ... نکات ذیل در 5 اثر قابل تأمل است:
1. دیدگاه فمینیستی غلیظ:
فیلم خانوم، تماما فمنیستی بود که در آن تمام مردان یا بی عرضه یا معتاد الکلی و در نهایت علیل هستند و زنان با ایثار و برخی با ماندن و روابط قدرت برابرگونه سعی در اصلاح رفتار مردان دارند که در نهایت هیچ کدام درست نمی شوند.
در این فیلم دو موج فمنیستی نمایش داشته شد؛ زندگی ناهید و زندگی طوبی، با تأثیر از فمنیست های فرهنگی است که ویژگی های زنانه را برتر نشان می دهند به عنوان مثال ناهید به حمی گفت: من نمی دانم که چرا مردان، مشکلی برایشان پیش می آید باید بروند! ایثار ناهید و تلاش برای حفظ زندگی نیز از ویژگی های زنانه بود؛ یا زندگی طوبی و رضا که طوبی گفت: شما مردا مفهوم عشق و ایثارو نمی فهمید و علی پسر آنها آرزو داشت زنی مانند مادرش را بگیرد.
زندگی یلدا و خسرو، با تاسی از فمنیست موج دوم بود که در آن یلدا، خسرو را مکافات می دانست و هرکس وظیفه داشت کارهای خود را انجام دهد.
2. روح پدرسالارانه و تحقیر پدر
فیلم سایه روشن، مردی را به نمایش گذاشت که هم دخترانش و هم زنانش از او متنفر بوده و او را ظالم و زورگو می پنداشتند. به عنوان مثال یلدا دختر کوچکش به پرستارش گفت: ما اینجا توافق نمی کنیم بلکه طبق قواعد عمل می کنیم. یا در جای دیگر گفت: عادت تمام مردان است که زنان را اذیت کنند.هم زن و هم دختر اولی او قصد کشتن مرد را داشتند به علت ظلم او.
3. حضور در عالم خیال و زیر سوال بردن حقیقت
فیلم سایه روشن که وفاداری خود را به سبک پست مدرن اثبات کرده، تماماً در عوالم خیال بود که تماشاگر متوجه عالم واقع نمی شد و همچنین حقیقتی را قبول نداشتند. در گفت و گوی رامین و میترا که میترا گفت: حقیقت چیست؟ رامین: حقیقتی وجود نداره، اگرم باشه، آخرین چیزی است که به آن نیاز است.
و حقیقت را چیزی فاقد ظرافت می دانستند و در ادامه رامین گفت: آدم هایی که بیشتر می دونن، بیشتر دروغ می گویند و آدم هایی که کمتر می دونن بیشتر باور می کنند و مشکل زمانی است که کسی بیشتر بدونه و بیشتر باور کنه.
4. قباحت زدایی از خودکشی
در فیلم سایه روشن، رامین اتاقی داشت که کسی حق وارد شدن به آن را نداشت و آن اتاق اتاق خودکشی بود.
و یا در فیلم خانوم، طوبی (زن فقیر داستان) خطاب به حمید (کارخانه دار) گفت: اگر خسارت علیل شدن شوهرش را ندهد، خود و بچه هایش را خواهد کشت.
5. قباحت زدایی از مشروبات الکلی و روابط نامشروع
هم در فیلم خانوم و هم در فیلم سایه روشن، مردان الکلی بودند.
در فیلم خانوم؛ یلدا و خسرو پیش از ازدواج روابط داشتند و یا در فیلم سایه روشن، ارتباط با پرستاربچه و یا ارتباط با شاگردش و همچنین، یلدا دختر کوچک با پسری در کلاس زبان خود.
6. موسیقی حرام و رقص
در فیلم لامپ 100، در جشن تولد فرزندش رقصید و کودکان به شکل مختلط با هم رقصیدند.
7. تحقیر حجاب
عدم داشتن پوشش مناسب در تمام فیلم های دیروز و به ویژه تحقیر حجاب زمانیکه ناهید در فیلم خانوم آن را به عنوان تغییر چهره پوشید و طوبی زن فقیر فقط چادری بود.
8. قبح زدایی از کشیدن سیگار
زن روشنفکر در فیلم خانوم سیگار می کشید و به جز فیلم چ تمام فیلم ها سیگار کشیدن را به نمایش درآورد.
در ارتباط با فیلم چ، تا بررسی تاریخی چیزی نمی توان نگاشت جز آنکه عدم نمایش شجاعت چمران و فقط نمایش روحیه سازش کارانه ی او، اجحافی بس بزرگ در حق شهید والامقام بود یا با نمایش اصغر وصالی به شکل جوان افراطی که اصلا قائل به سازش نیست و فقط به فکر شهادت است، کمی دلزدگی نسبت به ایشان ایجاد نمود.
فیلم شیار 143 فیلمی بود که ارزش آن را دارد که بارها به نمایش دربیاورد، فیلمی بر اساس واقعیت و نمایش زیبایی های زندگی اسلامی در زمان جنگ بود و غیرت دینی انسان را افزایش می داد.

تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: