صفحه نخست > رصد دومین روز سی و دومین جشنواره فیلم فجر
اخبار
رصد دومین روز سی و دومین جشنواره فیلم فجر رصد دومین روز سی و دومین جشنواره فیلم فجر (تعداد بازدید : 324)
 
دومین روز جشنواره در بخش تجلی اراده ملی در سالن توگراف واقع در موزه سینما در باغ فردوس با نمایش پنچ اثر با نام های؛ دو ساعت مهرآباد به کارگردانی علیرضا فرید با بازیگری اندیشه فولادوند، پژمان بازغی؛
ملبورن که کارگردانی آن را نیما جاویدی بر عهده داشت و پیمان معادی، نگار جواهریان و مانی حقیقی بازیگران آن بودند؛
مردن به وقت شهریور را هاتف علیمردانی کارگردانی کرد با بازی حمید فرخ نژاد و هانیه توسلی؛
فصل فراموشی فریبا به کارگردانی عباس رافعی با بازی ساره بیات ،امین زندگانی  است.
و آخرین اثر از رضا عطاران با بازی خود او با نام رد کارپت بود.
   

در تحلیل آثار و ابعادسنجی زوایای پیدا و پنهان آن و تعیین میزان قرابت با مولفه های برجسته داوری اعم از تبیین سبک زندگی اسلامی ایرانی، حماسه اقتصادی، عزت ایران اسلامی، جمعیت، عفاف و حجاب و ... نکات ذیل در 5 اثر قابل تأمل است:
1. ناکارآمدی اقتصادی
به طور مثال در فیلم فصل فراموشی فریبا؛ اشاره به فقر زنان سرپرست خانوار و به فحشا کشیده شدن آنها از فقر و ناخواسته بودن فحشا و فقط بخاطر وضعیت اقتصادی بد؛
زنان سرپرست خانوار، با دردسرهایی از نوع نگاه های بد مردان و پیشنهادات آنها روبه رو هستند؛ مادری، دختر خود را به علت فقر به شوهر خود می فروشد ...
2. تحقیر سبک زندگی اسلامی ایرانی
روح حاکم تمام فیلم ها در تاکنون در نام گذاری فرزندان؛ غالبا نسل های قدیمی اسم هایی چون طوبی، علی، امیرعلی و ... دارند اما نسل جدید فریدون، تینا و ...
نمایش چیدمان به سبک زندگی غربی در فیلم ملبورن و فیلم مردن به وقت شهریور. درحالی که فقیرها در فیلم فصل فراموشی فریبا یا سنتی ها مانند خانم مسن در همسایگی منزل نجاتی در فیلم ملبورن سبک ایرانی سنتی. همچنین زدن فریبا به علت شکاکیت مرد.
3. القای سبک زندگی غربی
در فیلم ملبورن ازدواج در سنین بالا مانند خانواده نجاتی؛ بچه دار شدن در سن بالا آقای مصیبی و ازدواج ایزدی با پاک روان در سن بالا در فیلم دو ساعت بعد مهرآباد؛ تک فرزندی دوست خانم نجاتی تنها صاحب خانه آقای نجاتی که مردی مسن بود 6 فرزند داشت.
خانواده های تک والد: خانواده در فیلم مردن به وقت شهریور، خانواده مصیبی.
اشاره به داشتن دوست دختر در فیلم مردن به وقت شهریور و عدم رعایت حریم های گفتاری.
4. خوانندگی
اشاره به خوانندگی زن در گروه مختلط و خفقان در مملکت اسلامی که جلوی پیشرفت اقتصادی بانوان را گرفته در فیلم فصل فراموشی فریبا، خوانندگی زن روانی در فیلم دو ساعت بعد مهرآباد.
خوانندگی اپرا در ایران، اختلاط دختر و پسرها در این گروه ها و رقص مرد در برابر زنان در فیلم مردن به وقت شهریور.
5. تحقیر حجاب
عدم داشتن پوشش مناسب در تمام فیلم های دیروز و به ویژه تحقیر حجاب زمانیکه فریبا به خانه خانواده همسر خود می رود آنها مذهبی و چادری بودن و بهمین علت چادر پوشید.
6. ترویج اسلام آمریکایی
نماز، دعا زمانی است که گرفتاری مانند فیلم ملبورن و مردن به وقت شهریور.
تابلوی علی علیه السلام در خانه باشد اما عدالت علی لازم نیست باشد در فیلم ملبورن.
صدای اذان در فیلم ردکارپت و فصل فراموشی فریبا، صدای اذان پخش شد اما نمازی خوانده نشد.
7. پذیرش زن های فاحشه و قبح زدایی از عمل آنان
در فیلم فصل فراموشی فریبا، انسان حق می داد که زنان تن به فحشا دهند.
8. توجه به هویت ایرانی و عدم توجه به هویت ملی
فیلم ملبورن که حتی بچه و اتفاقات آن نمی تواند شما را از رفتن به بهترین کشور دنیا بازدارد اما شما مادر خود را همچنان دوست دارید اما مجبور به رفتن هستید.
در فیلم دو ساعت بعد مهرآباد نیز، در گفت و گو با مرد مسن در قطار ایشان جوانان نسل قبل و جنگ را افتخار خود و مادرشان می دانستند نه افتخار مملکت.
10. تحقیر ارزش های اسلامی
در فیلم دو ساعت مهرآباد، یحیی بخاطر اتفاقات 78 از دانشگاه اخراج شد.
11. تقبیح حلال خدا
خوردن کوسه از نظر شرعی حرام است و در فیلم دو ساعت مهرآباد آن را خوردند و یحیی گفت: خسرو همیشه کوسه می خورد و بعد از آن عذاب وجدان می گرفت. دلیل عذاب وجدان را نه حرام بودن بلکه این دانست که بعد از خوردن کوسه آدم متوجه میشه که خودش چه حیوونیه.
زدن ریش را یک نماد روشنفکری می داند در فیلم ردکارپت در ایران مجبور بود برای فیلم ریش بگذارد و داشتن ریش بلندتر را مساوی کار بهتر برشمرد.
یا در فیلم ملبورن دوست نجاتی ریش خود را وقتی به ملبورن رفت، زد.
نمایش تصاویر مستهجن و موسیقی های حرام در رد کارپت.
12. قبح زدایی از کشیدن سیگار
در تمام فیلم ها، یک سیگاری حضور داشت.
و در نهایت، روح حاکم بر فیلم ها مانند روز نخست پراز استرس بود و در تمام فیلم ها عفت کلام وجود نداشت و ناسزا براحتی گفته می شد، در تمام فیلم ها موسیقی حرام پخش شد.

تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: