صفحه نخست > هنر نزد ایرانی است و چه بی‌بها می‎فروشدش چین!
اخبار
هنر نزد ایرانی است و چه بی‌بها می‎فروشدش چین! هنر نزد ایرانی است و چه بی‌بها می‎فروشدش چین! (تعداد بازدید : 324)
فارس گزارش می‎دهد

 
 


صنایع دستی تقلبی چینی بازارهای داخلی ایران را قرق کرده است، هنری که زاییده ایران و ایرانی است اما چشم بادامی‎ها هنر ارزشمند ایرانی را کپی‎برداری کرده و با بهایی اندک وارد بازارهای جهانی می‎کنند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، به قصد خرید نمونه‎ای از صنایع دستی اصفهان به منظور ارسال به خارج از کشور برای یکی از اقوام که کلکسیونی از صنایع دستی کشورهای مختلف را در خانه خود دارد، وارد بازارهای داخل میدان امام که در دور سوم سفر احمدی‌نژاد به اصفهان مقرر شده بود، محلی برای فروش صرف صنایع دستی اصفهان باشد سر زدیم، شاید به این دلیل که به صنایع دستی این مرکز بیشتر می‎توان اطمینان کرد، پس از گشت و گذاری نسبتا طولانی در بازار چند تابلو مینیاتور و گلیم خریداری نموده و آنها را به خارج از کشور ارسال کردیم.
چند هفته بعد برای اطمینان از تحویل گرفتن سوغاتی که برای آنها ارسال کرده بودم با منزلشان تماس گرفتم اما از لحن صحبت کردنشان فهمیدم که از سوغاتی که برایشان فرستاده بودم چندان رضایت نداشتند، وقتی دلیلش را جویا شدم در بهت و ناباوری متوجه شدم گلیم و مینایی که برای آنها ارسال کرده بودم نه تنها صنایع دستی اصفهان نبوده بلکه گلیم ترک و مینای چینی بوده است که به جای صنایع دستی اصفهان در میدان امام به فروش می‎رسد.
قطعا بازار نامطمئن صنایع دستی ایران بهترین مکان برای رسوخ چینی‎ها و سایر کشورها بوده است، که البته جای تأسف دارد که هنر و صنعت ایران مورد کپی برداری قرار گرفته و مردم و فروشندگان صنایع دستی نیز گویی گله‎ای از این امر ندارند چرا که قیمت کالاهای چینی با کالاهای ایرانی قابل مقایسه نیست.
 
   


اما تأسف‎انگیزتر این است که مکان سنتی و تاریخی اصفهان که باید محل فروش صنایع دستی اصفهان باشد، محلی برای کسب صنایع خارجی شده است، تا جایی که شنیدها حاکی از این است که کارگاه‎های صنایع دستی چینی و ترک در اطراف میدان امام مشغول کار هستند و بازارهای میدان امام را غرق کرده است.
و باز هم تأسف انگیزتر این است که بازارهای سنتی شهرهای مختلف کشور در انحصار کالاهای غیربومی مشابه داخلی قرار گرفته است و فرقی نمی‌کند در کدام شهر قصد خرید صنایع دستی را داشته باشیم، کالاهای خارجی در تمامی بازارهای کشور مانع از  کسب و کار هنرمندان شده است.
عدم حمایت از هنرمندان یکی از مهم‌ترین دلایل رونق کالاهای خارجی در بازارهای ایرانی است.
مدیرعامل اتحادیه فرش دستباف و صنایع دستی اصفهان در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در اصفهان، اظهار کرد: در حال حاضر صنایع دستی چوبی چین فروش خوبی در بازارهای ایرانی دارد، این فروش بالای اجناس چینی در ایران به دلیل حمایتی است که از کالاهای چینی در ایران می‎شود.
وی افزود: مقرر شده بود که در اماکن تاریخی همچون میدان امام اصفهان صنایع دستی چینی به فروش نرسد اما اکنون مشاهده می‎شود که در بازارهای هم‎جوار کالاهای چینی و ترک به فروش می‎رسد.
غلامعلی فیض‎اللهی ادامه داد: برای بازار صنایع دستی ایرانی سیستم توزیع و پخش وجود ندارد، ابتدا باید بازار صنایع دستی در داخل سازماندهی شود و سپس اقدام به صادرات صنایع دستی و غلبه بر بازارهای چینی در کشورهای دیگر شود.
وی با بیان اینکه برخورد قاطعانه با فروشندگان صنایع دستی چینی ضروری است، اضافه کرد: حمایت از بازارهای داخلی و فرهنگ‎سازی و همچنین بهره گیری از مهر اصالت بر صنایع دستی از اقداماتی است که باید برای شکست بازارهای چینی از آن بهره گرفت.
*سازمان تعزیرات جدی‎تر به امحای صنایع دستی خارجی همت کند
استاد و هنرمند عرصه نگارگری در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: اوضاع فروش صنایع دستی در اصفهان خوب نیست، اما فروش صنایع دستی چین به علت روابط مساعدی که بین دو کشور حاکم است به خوبی پیش می‎رود.
وی با بیان اینکه ایران از مهم‌ترین بازارهای هدف کشور چین است، گفت: نظارت کافی بر فروش صنایع دستی چینی در اصفهان نیست.
پرویز افشاری با تأکید بر اینکه سازمان تعزیرات قادر به انجام اقدامات موثری در این زمینه است، گفت: بسیاری از کالاهای چینی به صورت قاچاق وارد می‎شود که با قابلیت‎هایی که این سازمان دارد تا حد بالایی می‎تواند جلو این کالاها را بگیرد.
وی ادامه داد: با توجه به مصوب شدن قانون امحای کالاهای خارجی، شهرداری و میراث فرهنگی می‎تواند گروهی از کارشناسان و بازرسان را برای تشخیص و شناسایی این کالاها در نظر بگیرند.
* صنایع دستی سازمانی مستقل داشته باشد
افشاری با انتقاد از بودجه ناکافی هنرمندان در کشور تصریح کرد: صنایع دستی باید به عنوان یک سازمان مستقل وارد عمل شود و از شاخه میراث فرهنگی خارج شود.
هنرمند و مدرس رشته نگارگری در دانشگاه  اضافه کرد: صنایع دستی در حقیقت زیرشاخه گردشگری است اما در کمیسیون فرهنگی مورد توجه قرار نمی‎گیرد.
مشکلات صنایع دستی در ایران به سادگی قابل حل نیست و بدتر از آن این که هیچ سازمانی وظیفه نظارت بر صنایع دستی که در بازار در حال فروش است را به گردن نمی‎گیرد.

     

 
* کپی برداری از فرش دستباف ایرانی یک اقدام غیراخلاقی و نیازمند برخورد جدی است
هنرمند عرصه فرش دستباف نیز در زمینه گفت: در حال حاضر بازار فرش نیز به دست چینی‎ها است، فرش لامنت بیشترین درخواست کننده را در کشور ما دارد.
وی افزود: چین با کپی برداری از فرش دستبافت ایرانی بازار داخل و خارج فرش ایرانی را تهدید می‎کند.
در ادامه گفت: چین به خوبی توانسته‎است از فرش دستباف ایرانی کپی‎برداری کند، به طوری که این فرش‎ها از رنگ و نقش تا نوع گره‎ها همانند فرش دستباف ایرانی است ولی با قیمت‎هایی بسیار پائین‎تر از فرش دستباف وارد بازار ایران شده است.
رضا صفدرزاده  اضافه کرد: با توجه به اینکه این فرش‎ها در ایران تقاضا زیاد دارد نمی‎توان جلو واردات آنها را گرفت.
وی تصریح کرد: کپی‎برداری از طرح و نقش فرش ایرانی یک اقدام غیر اخلاقی از سوی چینی‎ها است که برای مقابله با آن باید این فرش‎ها را تحریم کرد.
* صنایع دستی چین مهمان ناخوانده بازارهای ایرانی
هنرمند پیشکسوت صنایع دستی کاشان نیز در اعتراض به وعده‎های بی سرانجام دولت گفت: چگونه است که متولیان دولتی که نمی‎توانند صنایع دستی چینی را از بازارهای داخلی حذف کنند اکنون می‎خواهند بازار چین را از صنایع دستی ایرانی پر کنند.
محمد مجردی از نحوه اجرای طرح ممنوعیت فروش صنایع دستی خارجی در اماکن تاریخی انتقاد کرد و گفت: این طرح اجرا شد اما فروشندگان صنایع دستی چینی پشت درها بساطشان را پهن می کنند.
* حفظ فرهنگ در گرو حفظ اصالت هنر ایرانی است
سازمان‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات و شهرداری مهمترین سازمان‎هایی هستند که باید دست به دست یکدیگر داده و این مهمانان ناخوانده را از بازارهای صنایع‌دستی ایران خارج کنند تا شاید صنایع‌دستی ایرانی بتواند جلوه خود را بیش از گذشته بنمایاند. شاید این مرز پرگهر که صنایع‌دستی و هنرش زبانزد خاص و عام بود دیگر جولانگاهی برای محصولات تقلبی خارجیان نباشد، مسئولان باید بدانند که حفظ فرهنگ ایران اسلامی در گرو حفظ اصالت آن که ریشه در هنرش دارد است.
-------------------------
گزارش از: مریم سرلک


تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۰۶
منبع : خبرگزاری فارسنظرات: