صفحه نخست > ترویج مهربانی آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد
اخبار
ترویج مهربانی آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد ترویج مهربانی آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد (تعداد بازدید : 176)
ترویج مهربانی آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد

     


رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه حل مسائلی مانند کودکان بدسرپرست و بی سرپرست برعهده دولت است، گفت: باید از بیت المال برای کاهش و رسیدگی به اینگونه آسیبهای اجتماعی استفاده کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام شهاب مرادی در مراسم گلریزان کانون اصلاح و تربیت که به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) و با حضور استاندار تهران، جمعی از مسئولان، هنرمندان و ورزشکاران برگزار شد، افزود: احترام  و مهربانی، دو واژه ای است که اگر به آنها توجه شود، بسیاری از آسیبهای اجتماعی کاهش می باید بنابراین باید مهربانی را که هم عامل پیشگیری از جرم و هم راه درمان آن است، در جامعه منتشر کنیم.
 
وی ادامه داد: سخت گیریهای نا به جا در خانواده زمینه ای می شود تا کودک در معرض فعالیتهای بزهکارانه قرار گیرد؛ بنابراین ضروری است که مهربانی را ترویج و از سرزنش بی مورد بچه ها دوری کنیم.
 
مرادی با بیان اینکه مهربانی ذات زندگی است، گفت: پذیرفتن واژه‌هایی مانند خشم، غم، اندوه و غضب در زندگی اشتباه است، چرا که اینها حقیقت زندگی نیستند و ما باید مهربانی و بخشش را ترویج کنیم. زیرا جامعه ای که گرفتار خشم می شود زندگی را بی معنا می بیند و این خشم در تزاید اتفاق می افتد.
 
 
     

 
مرادی حل بسیاری از مسائل مانند کودکان بدسرپرست و بی سرپرست را بر اساس قانون به عهده دولت دانست و افزود: باید از بیت المال برای کاهش و رسیدگی به این گونه آسیبهای اجتماعی استفاده شود.

 

وی در ادامه "کودک کار" و "کودک خیابان" را دو آسیب جدی در حوزه مسایل اجتماعی برشمرد و از رسانه‌ها خواست تا پیگیر و پرسشگر اینگونه آسیبها از دستگاههای مکلف باشند.
 
مرادی زحمات مربیان کانون اصلاح و تربیت را ارزنده خواند و گفت: در این کانون افرادی در تلاشند که مهربان اند و این شغل را با علاقه و انگیزه انتخاب کرده اند. افرادی که در این کانون ها مددکار هستند، اگر در خارج از این جا، در زمینه های تخصصی خود فعالیت کنند به طور قطع 3 تا 4 برابر درآمد خواهند داشت، اما با عشق و علاقه به اینجا می آیند و مهربانی را به این بچه ها هدیه می کنند و از آنها نیز مهربانی می بینند.
 
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ارتباط مددجو با محیط، مددکار، خانواده، تحصیل، شغل، آینده و همچنین ارتباط با خدا و اهل بیت(ع) را مهم و اساسی خواند و خواستار تأمین و تعمیق این ارتباط ها شد.  
 
مرادی همچنین با اشاره به میلاد پیامبر رحمت و مهربانی، گفت: پیامبر نماد و مظهر مهربانی است. درس مشترک همه انبیاء و امامان، اصلاح بشر و مهربانی است و ما باید مهربانی را تکثیر کنیم. ما نیازمند مهربانی هستیم. هرکجا از مهربانی کم بگذاریم، شرایط نامطلوب اجتماعی بر جامعه ما حاکم می شود. البته اصلاح رفتار، کار سختی است و با گذشت سن و سال دشوارتر می شود تا مرحله ای که دیگر اصلاح امکانپذیر نیست.
 
 
     
 
وی با اشاره به علل پیدایش آسیبهای اجتماعی گفت: ما برای ریشه‌یابی آسیبهای اجتماعی در زمینه کودکان و نوجوانان پژوهشی که قابل اعتماد باشد و حاکمیت بتواند آن را در ساختار اجرایی‌ خود پیاده کند، کم داریم. در این مورد پژوهش های کتابخانه ای وجود دارد که نوعی گزارش آماری است و مشکل چندانی را حل نمی کند.
 
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تصریح کرد: مشکل ما در این باره تک رشته ای نیست و به مطالعات میان رشته ای نیاز داریم؛ بنابراین ضروری‎ست دیدگاه‌های مختلفی مانند روانشناسی و فقه در این مورد در نظرگرفته شود.
 
مرادی با تاکید بر اینکه همه در قبال جلوگیری از انتشار اخبار خشونت‌آمیز، مسئولیت دارند، گفت: در جامعه اتفاق تلخ کودک آزاری و همسرآزاری وجود دارد، اما باید این مسائل را به گونه‌ای درمان کنیم که نیاز نداشته باشیم افکار عمومی را به کمک بگیریم.
 
وی در پایان تاکید کرد: ما به عنوان شیعیان مکتب امام صادق(ع) باید بدانیم که اهل بیت(ع) الگوی کامل انسانیت هستند و نسخه ایشان برای تعامل مسلمانان در درون اجتماع، مهربانی است. بنابراین ما راهی غیر از افزایش و انتشار مهربانی نداریم.تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۰۶
منبع : خبرگزاری مهرنظرات: