صفحه نخست > لایحه هوای پاک در راه مجلس - تردد خودروهای برقی در پردیسان
اخبار
لایحه هوای پاک در راه مجلس - تردد خودروهای برقی در پردیسان لایحه هوای پاک در راه مجلس - تردد خودروهای برقی در پردیسان (تعداد بازدید : 79)
رئیس سازمان محیط زیست خبر داد
لایحه هوای پاک در راه مجلس/تردد خودروهای برقی در پردیسان

 
 

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه طی روزهای آینده لایحه هوای پاک به مجلس ارائه می‌شود، گفت: به‌منظور الگوسازی برای استفاده از خودروهای پاک، در پارک پردیسان از خودروهای برقی استفاده می‌کنیم.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، معصومه ابتکار در همایش میثاق جامعه مدنی با مسئولان برای آسمانی آبی که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: خوشحالم از اینکه که تحولی به وجود آمد تا مردم بتوانند حرف خود را بزنند و انتقادات خود را بدون ترس و استرس عواقب آن مطرح کنند و مسئولان هم شنونده و پاسخگو باشند.
رئیس سازمان محیط زیست افزود:‌ مسئولان در این دوره و قبل از انتصاب مرحله شنوایی سنجی را طی کرده‌اند و امیدوارم همچنان در این شرایط باقی بمانند و شاهد برگزاری چنین همایش‌هایی باشیم و گوش شنوا برای شنیدن انتقادات و دیدگاه‌های صاحب نظران وجود داشته باشد.
وی با اشاره به دعوت از وزرای نفت، نیرو و صنعت معدن و تجارت، ابراز امیدواری کرد: علی رغم حضور وزرا در این نشست و جایگزینی معاونان‌ خود برای جلسه، میثاق‌نامه آسمان آبی توسط وزرا در جلسه هیئت دولت روز یکشنبه امضا شود.
معاون رئیس جمهور با اشاره به میثاق دولت تدبیر و امید با وزرا، گفت: همه وزرا سوگند یاد کردند حفاظت از سرمایه‌های انسانی، طبیعی و محیط زیست را اولویت خود قرار دهند و امید است بر این عهد پایبند باشند.
وی تأکید کرد: در زمینه محیط زیست در چند سال گذشته غفلت بزرگی پیش آمده است و اکنون با خلاء و چالش‌های زیست محیطی زیادی مواجه هستیم؛ وضعیت ناگوار دریاچه‌های ارومیه، هامون، پریشان، بختگان، آلودگی هوای کلان شهرها میراثی است که از چند سال گذشته به ما رسیده است.
ارائه لایحه هوای پاک به مجلس
وی گفت: با ارائه لایحه هوای پاک طی روزهای آینده به مجلس و تصویب آن ، قانون کاهش آلودگی هوای کشور به وجود خواهد آمد.
معاون رئیس جمهور تصویب تبصره‌ای در هیئت دولت مبنی بر پرداخت عوارض به میزان آلایندگی ایجاد توسط یک خودرو از سوی صاحب خودرو و صرف این عوارض برای توسعه زیرساخت‌ها، حمل و نقل عمومی، جایگزینی خودروهای فرسوده و به طور کلی هوای پاک را از جمله دیگر اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید به منظور کاهش آلودگی هوا دانست.
اهم اقدامات وزارتخانه‌ها در حیطه محیط زیست
ابتکار با اشاره به اقدام وزارتخانه‌های نفت، نیرو و صنعت معدن و تجارت، همچنین از بین رفتن شبکه‌های زیرساخت وزارت نفت و اراده زنگنه برای تقویت و بازسازی دوباره این زیرساخت‌ها و تسریع روند تولید بنزین با استاندارد یورو 4، افزود: وزارت نفت در اولین گام اقدام به توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 در شهر اراک کرده است و توزیع بنزین استاندارد در سراسر کشور را جزو برنامه‌های در دست اقدام خود قرار داده است.
وی تأکید کرد: وزارت نیرو می‌تواند اقدامات موثر و زیادی در حیطه محیط زیست داشته باشد، اما در اولین گام تأمین آب شرب سالم برای مردم اهواز در سه روز آینده آغاز تعامل این وزارتخانه با محیط زیست است و این عمل به وعده رئیس دولت یازدهم در سفر استانی به خوزستان است.
معاون رئیس جمهور یکی از مهمترین تنش آبی دانست و افزود: فرهنگ‌سازی، اصلاح الگوی مصرف به ویژه در بخش کشاورزی، همچنین ترویج الگوهای صحیح مصرف منابع آب از مهم‌ترین نیازهای این بخش است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش وزارت صنعت معدن و تجارت برای ترویج و تسهیل استفاده از خودروها و موتورهای برقی و هیبریدی به عنوان یکی از راه کارهای مهم کاهش آلودگی هوا، تصریح کرد: البته دولت سیاستی در پیش گرفته که با تصویب قوانین لازم برای استفاده از موتورهای برقی، روند استفاده از این وسیله نقلیه را در جامعه تسهیل بخشد.
ابتکار گفت : در نظر داریم به منظور الگوسازی برای استفاده از خودروهای پاک، در پارک پردیسان از خودروهای برقی استفاده کنیم.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: چندی پیش تعدادی از هنرمندان با انتشار بیانیه‌ای از دولت درخواست کردند یارانه آنها را به محیط زیست اختصاص دهد، امروز هم همزمان با هفته هوای پاک تعدادی از هنرمندان و جامعه مدنی خواستار امضای میثاق نامه‌ای بین جامعه مدنی و وزرای نفت، نیرو و صنعت معدن تجارت با هدف حفظ محیط زیست شدند.
وی اضافه کرد: مصرف انرژی در ایران چند برابر کشورهای توسعه یافته است، درحالی که نرخ توسعه ما بسیار پایین است، همچنین ما از بدترین الگوی مصرف آب پیروی می‌کنیم که همه این موارد نیاز به فرهنگ‌سازی و تغییر الگوی مصرف در راستای استفاده اصولی از هدفمندی یارانه دارد.
ابتکار با اشاره به اینکه در دو روز گذشته به مدد وزش باد هوای تهران سالم بود؛ به طنز گفت: راه حل کوتاه مدت آلودگی هوای تهران وزش باد یا رفتن از تهران است.
وی با تأکید بر اینکه اگر خواهان حفظ محیط زیست هستیم، باید به تلاش‌ها و مطالبات بیرون آمده از بطن جامعه مدنی، هنرمندان، فرهیختگان و مردم احترام بگذاریم و پاسخگوی آن‌ها باشیم، افزود: برای من حرکت امروز جامعه هنری و مدنی، بارقه امید و نفسی تازه برای ادامه فعالیت است.تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۰۶
منبع : خبرگزاری فارسنظرات: