صفحه نخست > راه‌های مشارکت زنان در تحقق اقتصادمقاومتی
اخبار
راه‌های مشارکت زنان در تحقق اقتصادمقاومتی راه‌های مشارکت زنان در تحقق اقتصادمقاومتی (تعداد بازدید : 128)
زنان پرس: رئیس کانون زنان بازرگانی ایران گفت: زنان از ابعاد مختلفی مانند کنترل میزان خرید مصرف بهینه کالاها و استفاده بهینه منابع می‌توانند در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر باشند.
     


 زهرا اخوان‌ نسب، افزود: زنان به عنوان مدیران داخلی خانواده و دارای نفوذ روی فرزندان و همسران می‌توانند نقش ویژه‌ای در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کنند. بنابراین اگر از اهداف اقتصاد مقاومتی اطلاع کافی داشته باشند، بیشتر می‌توانند در جهت عملی شدن آن بکوشند.

وی در ادامه گفت: زنان به عنوان مدیر اقتصادی خانواده می‌توانند میزان خریدها و هزینه‌ها را کنترل و از اضافه خرید جلوگیری کنند. بنابراین آنان قادر هستند با کنترل نحوه دخل و خرج از سویی و تاثیر بر اعضای خانواده برای مصرف بهینه از سوی دیگر اقتصاد خانواده را تنظیم کنند.

اخوان نسب افزود: با توجه به تاثیر مادران بر فرزندان لازم است آنان از سال‌های ابتدایی که فرزند با موضوعات اقتصادی آشنا می‌شود، به او درباره ضرورت مصرف بهینه منابع آموزش دهند تا بدین ترتیب فرزند در سال‌های بعد به فرد موثری برای جامعه تبدیل شود.

رئیس کانون زنان بازرگان ایران با بیان اینکه اهداف نهایی اقتصاد مقاومتی بی‌نیازی از کالاهای خارجی است، گفت: زنان با تغییر فرهنگ مصرف خانواده از کالاهای خارجی به تولیدات داخلی می‌توانند از اجناس و تولیدات داخل حمایت کنند و تقویت آن را موجب شوند. افزایش تولید در کشور می‌تواند روی مولفه‌های دیگر اقتصادی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال باعث افزایش اشتغال و درآمد خانواده می‌شود.

وی تاکید کرد: زنان نقش موثری در مدیریت و برنامه‌ریزی اقتصاد خانواده دارند. بنابراین با یک برنامه‌ریزی مدون می‌توانند موجب استفاده از منابع به بهترین شیوه شوند. این در حالی است که به بسیاری از منابع مانند منابع خدادادی و انسانی بی‌توجهی می‌کنیم یا آنها را از بین می‌بریم.

رئیس کانون زنان بازرگان ایران با اشاره به اهمیت منابع انسانی گفت: مادران باید به فرزندان خود تعقل را بیاموزند تا آنان با همین شیوه در زمینه اقتصاد عمل کنند تا کشور به آستانه ثبات و خودکفایی برسند و بتوانند از منابع خدادادی به ویژه منابع انسانی به صورت بهینه بهره ببرند.

اخوان نسب در پایان درباره نقش زنان شاغل در تحقق اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: زنان شاغل با دقت بیشتری مخارج خود را تنظیم می‌کنند. آنان اطلاع بیشتری از ارتباطات اجتماعی و موضوعات اقتصادی دارند و به همین علت می‌توانند در اقتصاد خانواده تحول بیشتری ایجاد کنند.

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
منبع : پايگاه خبري تحليلي زنان پرسنظرات: