صفحه نخست > 35 درصد از خانواده‌های ایرانی تنها یک فرزند دارند
اخبار
35 درصد از خانواده‌های ایرانی تنها یک فرزند دارند 35 درصد از خانواده‌های ایرانی تنها یک فرزند دارند (تعداد بازدید : 250)
قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد آمار تک فرزندی در کشور را ۳۵ درصد عنوان کرد و گفت: اکنون ۲۰ درصد از زوج‌ها به طور قطعی و ۱۵ درصد در آستانه تک فرزندی هستند.

به گزارش مهرخانه، به نقل از آنا، دکتر سید کاظم فرهمند در همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک و ازدواج مناسب در جوانان با اشاره به چالش‌های ناشی از سالمند شدن جمعیت کشور ادامه داد: در سال‌های قبل از انقلاب میزان مرگ و میر مادران و نوزادان بسیار بالا بوده و امید به زندگی در کشور ۵۵ سال بوده است.
وی افزود: استقرار نظام سلامت و تاسیس مراکز بهداشتی درمانی پس از انقلاب منجر به افزایش شاخص امید به زندگی به ۷۶ سال شده و میزان مرگ و میر مادران و کودکان نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داشته است.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: کاهش رشد جمعیت بزرگترین خطری است که کشور را تهدید می‌کند لذا تجدید نظر در سیاست‌های جمعیتی امری ضروری به نظر می‌رسد.

فرهمند با اشاره به شاخص باروری کلی یادآور شد: این شاخص اکنون کمتر از ۲ است و باید با اجرای سیاست‌های جمعیتی به بیش از ۱/۲ برسد.

وی افزود: با عنایت به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی کشور به عنوان یک فرصت و امتیاز، و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال‌های گذشته، سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری ابلاغ ‌شد.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به سیاست‌های جمعیتی، برنامه‌ریزی‌های جامع جهت رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب با سیاست‌های جمعیتی، مشارکت بخش‌های توسعه و رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب، تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های جمعیتی و توسعه انسانی را از موارد ضروری در این راستا برشمرد.

تاریخ: ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
منبع : مهرخانهنظرات: