صفحه نخست > اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی از یکدیگر جدا نیستند
اخبار
اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی از یکدیگر جدا نیستند اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی از یکدیگر جدا نیستند (تعداد بازدید : 164)
حدادعادل در یزد:
اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی از یکدیگر جدا نیستند
خبرگزاری تسنیم: مشاور عالی رهبر معظم انقلاب در یزد گفت:‌ اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی از یکدیگر جدا نیستند، هرکدام مشکل داشته باشد بر دیگری ایراد وارد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، غلامعلی حداد عادل دقایقی پیش در سخنانی بعد از نماز جمعه این هفته یزد، اظهار کرد: به مردم یزد به‌جهات گوناگون ارادت و علاقه دارم که در رأس این جهات، ایمان و تلاش فراوان آن‌ها است.

وی افزود: آرزو داریم قنات، قنوت و قناعت که به شعار زندگی مردم یزد تبدیل شده است، روزی الگویی برای تمام مردم ایران باشد.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: در ارتباط با شعار سال، مقام معظم رهبری امسال را به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامیدند، اگر دقت کنیم چهار مفهوم در این شعار سال است که عبارت از فرهنگ، اقتصاد، عزم ملی و مدیریت جهادی است.

ضرورت شناسایی عناصر شعار تعیین‌شده امسال از سوی مقام معظم رهبری

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: خوب است که قدری راجع به ساختار و عناصر تشکیل دهنده این شعار فکر و تصویری از هریک در ذهن خود ایجاد کنیم، نخستین موضوعی که باید در ارتباط با این موضوع به آن توجه داشت، این است که مقام معظم رهبری اقتصاد و فرهنگ را کنار هم قرار داده‌اند؛ اهمیت اقتصاد که معلوم بوده و همیشه مهم بوده است، همچنین در این چند سال که تحریم‌های ظالمانه افزایش داشته، بیشتر مورد توجه و تأکید قرار گرفته است.

وی در ادامه با بیان "این موضوع نشان می‌دهد مسئله اقتصاد یک موضوع مهم است و از مسائل اصلی ما به حساب می‌آید" گفت: امسال مقام معظم رهبری به مسئله اقتصاد به‌تنهایی تکیه نکردند بلکه فرهنگ را کنار اقتصاد و مقدم بر اقتصاد آوردند تا اهمیت و تقدم فرهنگ بر اقتصاد برای همه مشخص شود؛ البته مقام معظم رهبری در اواخر سال گذشته هم در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری فرمودند: من نگران وضعیت فرهنگی کشور هستم.

اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی از یکدیگر جدا نیستند/ برای رسیدن به اقتصاد مقاوم باید فرهنگ مقاوم داشته باشیم

حدادعادل با تأکید بر اینکه انتخاب شعار سال بی‌ارتباط با نگرانی ایشان در موضوع فرهنگ و مسائل فرهنگی نیست، اظهار کرد: ما اگر در کشورمان فرهنگ مستقل نداشته باشیم، به اقتصاد مقاومتی نمی‌توانیم برسیم؛ با فرهنگ مستقل است که ما باید به سبک زندگی اسلامی دست پیدا کنیم و به‌وسیله این سبک زندگی، به اقتصاد مقاومتی برسیم.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی از یکدیگر جدا نیستند، هرکدام مشکل داشته باشد بر دیگری ایراد وارد می‌شود، ما نمی‌توانیم به‌شیوه غربی‌ها که می‌خواهند ما را مصرفی و محتاج کالاهای خارجی بار بیاورند زندگی کنیم و اقتصاد مقاومتی را هم داشته باشیم، برای رسیدن به اقتصاد مقاوم باید فرهنگ مقاوم داشته باشیم.

وی همچنین عنوان کرد: نگرانی مقام معظم رهبری این است که مبادا حالا که صحبت از مذاکرات هسته‌ای است و مسئولان نظام برای مذاکره در ارتباط با انرژی هسته‌ای می‌روند، خارجی‌ها طمع کرده و فکر کنند می‌توانند به‌بهانه مشکلات اقتصادی ما را به عقب برانند و فکرهای بی‌ارزش و غیراسلامی خود را در ایران پیاده کنند.

برخی در داخل فکر می‌کنند برای موفقیت در مذاکرات هسته‌ای باید در فرهنگ تساهل به خرج داد

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: شاید برخی در داخل کشور هم فکر کنند که برای موفقیت در مذاکرات هسته‌ای، باید کمی در فرهنگ تساهل به خرج داد و به غرب در زمینه فرهنگی امتیاز بدهیم، این موضوع را هم باید در زمینه فرهنگ و اقتصاد بدانیم که هم فرهنگ در اقتصاد و هم اقتصاد در فرهنگ تأثیر‌گذار است.

وی گفت: جامعه‌ای که دچار فقر اقتصادی می‌شود، دچار فساد هم می‌شود، یکی از راه‌های از بین بردن فساد در جامعه و افزایش ایمان و روحیه معنوی مردم، این است که اقتصاد را مقاوم کنیم، فرهنگ مردم را تقویت کنیم، الگوی مصرف درست شود، صرفه‌جویی کنیم.

 حداد عادل افزود: این که امروز دولت اصرار دارد مردم از دریافت یارانه انصراف دهند هم به همین دلیل است که بتوانیم اقتصاد را تقویت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در رابطه با شعار سال دو عنصر دیگر هم باقی مانده که عزم ملی و مدیریت جهادی هستند، گفت: در عنصر عزم ملی، مخاطب مقام معظم رهبری عامه و توده مردم است، وقتی ایشان می‌فرمایند ملی، یعنی هرکسی که جزو ملت ایران است باید توجه به فرهنگ و اقتصاد و پیشرفت آن‌ها داشته باشد.

عزم ملی فراخوانی عمومی بوده که از سوی مقام معظم رهبری صادر شده است

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب افزود: این نام‌گذاری و عنوان عزم ملی در واقع یک فراخوان عمومی است که مقام معظم رهبری صادر کرده‌اند؛ در مدیریت جهادی هم خطاب مقام معظم رهبری به مسئولان و مدیران نظام از مدیران درجه اول تا سایر مدیران در تمام سطوح و تمام بخش‌ها است، هر فردی که در کشور مسئولیت و مدیریتی به‌عهده دارد، مقام معظم رهبری از او خواسته که این مدیریت را به‌صورت جهادی انجام دهد.

حداد عادل در ادامه خاطرنشان کرد: ما باید از خودمان بپرسیم که مدیریت جهادی یعنی چه و به چه‌کسی مدیر جهادی می‌گویند، چه باید بکنیم که شرایط مدیریت جهادی را داشته باشیم،‌ ایمان، ساده‌زیستی، پرکاری، بافرهنگ بودن، انقلابی بودن و درستکاری بعضی از عناصری است که از یک مدیر جهادی انتظار می‌رود؛ البته هرکدام از این چهار مفهوم احتیاج به تشریح و بحث کامل دارد و باید به‌صورت تخصصی روی آن صحبت کرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: امروز، سالروز بزرگ‌داشت حجت الاسلام و المسلمین سیدجلال یحیی‌زاده نماینده مرحوم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی است.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: مردم یزد در سال‌های گذشته نمایندگان خوبی به مجلس شورای اسلامی فرستاده‌اند و ان‌شاءالله با اتحاد و یک‌پارچگی، نمایندگان خوب و حزب‌اللهی و انقلابی را راهی مجلس در انتخابات سال آینده می‌کنند.

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
منبع : خبرگزاری بین المللی تسنیمنظرات: