صفحه نخست > گاهی لیوانت را پائین بگذار!
اخبار
گاهی لیوانت را پائین بگذار! گاهی لیوانت را پائین بگذار!  (تعداد بازدید : 232)
استادی لیوانی پراز آب را بالا گرفت تا همه ببینند. سپس از شاگردان پرسید:   
به نظر شما وزن این لیوان چقدر است؟
هر کس عددی را بیان کرد، استاد گفت:
من هم بدون وزن کردن، نمی دانم دقیقا“ وزنش چقدراست. اما سوال من این است: اگر من این لیوان آب را چند دقیقه همین طور نگه دارم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
- هیچ اتفاقی نمی افتد.
- اگر یک ساعت همین طور نگه دارم، چه اتفاقی می افتد؟
- دست تان کم کم درد می گیرد ...
- حالا اگر یک روز تمام آن را نگه دارم چه؟
- دست تان بی حس می شود. عضلات به شدت تحت فشار قرار می گیرند و فلج می شوند. و مطمئنا“ کارتان به بیمارستان خواهد کشید
و همه شاگردان خندیدند.
- ولی آیا در این مدت وزن لیوان تغییر کرده است؟
- نه
- پس چه چیز باعث درد و فشار روی عضلات می شود؟ در عوض من چه باید بکنم؟
- لیوان را زمین بگذارید.
- دقیقا“ مشکلات زندگی هم مثل همین است. اگر آنها را چند دقیقه در ذهن تان نگه دارید. اشکالی ندارد. اگر مدت طولانی تری به آنها فکر کنید، به درد خواهند آمد. اگر بیشتر از آن نگه شان دارید، فلج تان می کنند و دیگر قادر به انجام کاری نخواهید بود. فکر کردن به مشکلات زندگی مهم است. اما مهم تر آن است که در پایان هر روز و پیش از خواب، آنها را زمین بگذارید. به این ترتیب تحت فشار قرار نمی گیرند، هر روز صبح سرحال و قوی بیدار می شوید و قادر خواهید بود از عهده هر مسئله و چالشی که برایتان پیش می آید، برآیید!
برخورد با بدحجابی نیز همچون لیوان مشکلات است، اینکه همه مسئولان، نهاد ها، رسانه ها و افراد فرهنگی همزمان با گرم شدن آب و هوا بدحجابی را از طریق تکرار و در کانون توجه جامعه قرار دادن تبدیل به مشکل و مسئله ای غیرقابل حل می کنند. نتیجه امر این می شود که هر سال بدحجابی ها رنگ تازه ای به خود می گیرد اما صحبت، راهکارها و تصمیمات اتخاذ شده از سال های پیش دست نخورده و بدون تغییر باقی می ماند. حجاب تبدیل به مسئله می شود، این را در عناوین یادداشت ها و پژوهش های صورت گرفته می بینیم: وظایف حکومت در برابر مسئله حجاب، امام (ره) و مسئله حضور زنان در اجتماع، نگاهی به مسئله حجاب در وصیت نامه شهدا، بررسی مسئله حکمت پوشش، در مسئله حجاب هم 4=2*2 .
هنگامی که حجاب تبدیل به مسئله شد، فردی که با آن روبرو می شود ناخودآگاه دشواری مسائل ریاضی برای او تداعی می گردد، و راه حل ها همه به بن بست ختم می شوند! درحالیکه حجاب را کسانی که بدحجابی را در بوق و کرنا می کنند مسئله کرده اند، حجابی که پدیده ای فطری است و نباید آن را به عنوان مسئله مطرح کرد که اگر هم مسئله ای باشد بدحجابی است و نه حجاب!
درباره حجاب و بدحجابی بسیار گفته اند، نگاشته اند، شنیده اند و تصمیم گرفته اند اما چرا همچنان بدحجابی پدیده غالب اکثر خیابان ها و اماکن عمومی در سراسر کشور است؟ جز این است که حجاب فطری آن گونه که باید به نسل نوجوان و جوان معرفی نشده؟ چرا کودک و نوجوان جامعه ی اسلامی حجاب را فهم و لمس نکرده است؟ متولی این امر چه کسی بوده که کوتاهی کرده است؟ البته در این باره نیز سخن گفته اند، درواقع هیچ جنبه ای از مقوله حجاب باقی نمانده که درباره آن صحبت نشده باشد، منتهی بر روی علل مطرح شده چاره جوئی صورت نگرفته و اقدام مناسبی انجام نپذیرفته است، هر سال داستان تکراری گشت ارشاد و نیروی انتظامی که جور سایر سازمان های فشل فرهنگی را به دوش می کشد. به عنوان مثال همه می دانند یک علت بدحجابی بالارفتن سن ازدواج و در واقع شرایط سخت ازدواج برای جوانان است، اما هیچ تمرکز جدی و منسجمی برای آسان سازی شرایط ازدواج وجود ندارد، این بدیهی است تا وقتی ازدواج جوانان سامان پیدا نکند بدحجابی وجود دارد، ازدواج جوانان با گشت ارشاد و جایزه خوش حجابی سامان پیدا نمی کند، این مشخص است که سربازی رفتن پسرها فرصت تحصیل را از آنها گرفته و آن ها را از دختران همسن خود عقب نگه می دارد، نتیجه اینکه این پسران با دختران کم سن تر از خود ازدواج می کنند و ... سربازی پسران نیز با گشت ارشاد تغییر نمی کند، بر فرض محال اگر آموزش نظامی پسران در قالب بسیج دانش آموزی و در دوران مدرسه و یا دانشگاه به آن ها داده می شد، امنیت ملی کشور به خطر می افتاد؟ این را نیز می دانیم که بخش نه چندان کوچکی از دختران جوان که برخی از آن ها برای تأمین معیشت خود و خانواده شان و به عنوان تنها راه باقی مانده پیش از تن فروشی به کار کردن در محیط هائی روی می  آورند که حجاب در آن ها ارزشی ندارد، گشت ارشاد نمی تواند انبوه شرکت ها و کارگاه های خصوصی را برای حضور بانوان مناسب سازی کند؟ باید چاره ای دیگر در نظر گرفت، در کنار کنترل دفترهای خصوصی از کسانی که تمام صفحات رسانه ها را از بحث در باب حجاب و بدحجابی پر می کنند باید پرسید: چرا در یک جامعه اسلامی بخشی از دختران مجبورند در دفاتر خصوصی مغایر با شأن فطری شان کار کنند؟؟؟
حجاب مسئله نیست، بدحجابی نیز مسئله غیرقابل حلی نیست که برای حل آن نیاز باشد جایزه ای بین المللی اعلام گردد، البته اگر با جوسازی های رسانه ای آن را تبدیل به مشکلی غیرقابل حل نکنند. اکثر بدحجاب ها و کسانی که حجاب کامل ندارند، یا غافلند از احکام دین و ناآگاه، که اکثرشان از این دسته اند، یا به لحاظ شغلی و خانوادگی با اجبار مواجه اند و یا معاند اند و از روی عناد با اسلام و یا حکومت اسلامی بدحجابی می کنند. نسل امروز که اغلب در دسته اول قرار دارند، با انبوه مقالات و کتبی که از حجاب تعریف کرده و بدحجابی را کوبیده اند به سمت حجاب جذب نمی شوند، زیرا اصلاً مکتوبات را مطالعه نمی کنند، نسل امروز زبان خود را دارد و رسانه های نوین ابزار صحبت کردن به این زبان هستند، رسانه هائی که ضعف استفاده از آن ها به خوبی مشهود است و هیچ کدام از متولیان امور فرهنگی قصد ندارند به استفاده از این ابزار مسلط شوند، نتیجه داستان هر ساله تابستان و گشت ارشاد است.  تاریخ: ۱۳۹۰/۰۶/۰۳
منبع : تولید پژوهشکده عفافنظرات: